- Działka pod filharmonię jest duża, więc można sobie wyobrazić, że to będzie też ogród, który powinno się z tym zielonym parkiem Wesołej połączyć w jedną dzielnicę. Musimy się porozumieć z AWF, może z Ogrodem Botanicznym, z Uniwersytetem, bo tam są działki tych podmiotów. Rozważane są różne opcje. A to może kładka, a to może przejście na światłach uspokajające ruch. Nie chcę tutaj przesądzać. Jakiś ciąg pieszy będziemy musieli zbudować, ale sama bliskość tych instytucji to już jest wartość - mówił Sepioł w Radiu Kraków.
Zespół doradczy zdecydował
Nowa siedziba Filharmonii Krakowskiej prawdopodobnie powstanie przy rondzie Grzegórzeckim - to lokalizacja wskazywana przez członków zespołu doradczego pracującego nad koncepcją tej inwestycji.
Obecnie Filharmonia Krakowska, podlegająca urzędowi marszałkowskiemu, działa w budynku przy skrzyżowaniu ulic Zwierzynieckiej i Straszewskiego, wynajmowanym za symboliczny czynsz od archidiecezji krakowskiej. Środowisko artystyczne od dawna jednak zwraca uwagę na problem związany z hałasem pobliskich tramwajów, uciążliwym w gmachu, który nie był budowany z przeznaczeniem na filharmonię. Wybór lokalizacji należy do pierwszych zadań zespołu ds. powstania nowej siedziby dla tego zespołu.
- Optymalną lokalizacją nowej siedziby Filharmonii Krakowskiej są okolice ronda Grzegórzeckiego - mówił na antenie Radia Kraków marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. To miejsce wskazał zespół do spraw budowy nowej siedziby Filharmonii. Władze województwa planują, że nowy budynek będzie miał widownię na 1800 miejsc.
"Chciałbym, żeby to był budynek z najlepszą akustyką w Polsce. Liczę, że konkurs architektoniczny zostanie rozpisany w przyszłym roku" - mówił marszałek Smółka w porannej rozmowie Radia Kraków. Wstępne koszty budowy nowej siedziby filharmonii to około 500 milionów złotych.
Rozpoczęcie budowy nowej siedziby filharmonii należy do strategicznych inwestycji województwa.
"Stara Kuchnia" do remontu. Będzie masterplan dla Wesołej
Wiadomo wreszcie, który budynek w dzielnicy Wesoła w Krakowie pójdzie jako pierwszy do remontu. Będzie to "Stara Kuchnia" przy Kopernika 17a. Władze Krakowa poinformowały, że w marcu przyszłego roku w końcu gotowy będzie masterplan dla Wesołej, czyli dokument, który określi strategię urzędników na zagospodarowanie tamtejszych zabytkowych budynków. Miasto kupiło dawną dzielnicę szpitalną 5 lat temu - i od tamtego czasu kilkanaście zabytków czeka na drugie życie. Na "Starą Kuchnię" jest już pomysł.
Kiedy już masterplan będzie gotowy i przedstawiony krakowianom, przez kilka tygodni będzie można zgłaszać do niego uwagi.
Jesienią 2019 roku były prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał umowę, zgodnie z którą gmina wykupiła 9,13 ha terenu i 17 budynków opuszczanych przez Szpital Uniwersytecki, płacąc za nieruchomości prawie 283,2 mln zł. Należność została rozłożona na dziesięć rat do 2028 r.
Wiosną 2021 roku miasto opublikowało raport z konsultacji społecznych w sprawie Wesołej. Mieszkańcy wskazali, że Wesoła" powinna być miejscem spotkań dla mieszkańców w różnym wieku, działalności artystów i rzemieślników, miejscem z mnóstwem zieleni i rozwiązaniami ekologicznymi.