- A
- A
- A
Jak ostatecznie będzie wyglądał wiadukt na Grzegórzkach? Tego wciąż nie wiadomo
Na pewno będzie już kilka miesięcy opóźnienia, a kolejarze nadal nie mogą się porozumieć z Wojewódzką Konserwator Zabytków. Wciąż nie wiadomo także, jak ostatecznie będzie wyglądał zabytkowy wiadukt na krakowskich Grzegórzkach. W tym momencie prace są wstrzymane. Przypomnijmy, gdy okazało się, że konstrukcja wiaduktu jest w stanie awaryjnym, wykonawca zaproponował rozebranie wiaduktu i po wzmocnieniu fundamentów, odbudowanie z zabytkowych materiałów w takiej samej formie. Na to nie zgodziła się konserwator. Przedstawiono kolejną propozycję, ale wszystko wygląda na to, że ta też nie zostanie zaakceptowana.Projektanci dwoją się i troją, aby dostosować koncepcję do wymogów konserwator. W tym momencie plan jest taki, aby zostawić wszystkie zewnętrzne ściany oraz łuki wiaduktu, a wymieniona zostałaby cała wewnętrzna konstrukcja. "Wzmocnienie fundamentów przez wiercenie korpusów podpór to bardzo trudne zadanie, ale doszliśmy do wniosku, że wykonalne. Obiekt by został zabezpieczony potężnymi przyporami. Planowane było rozebranie wewnętrznych części sklepień, z pozostawieniem warstwy zewnętrznej" - mówi projektant Dariusz Sobala.
Chociaż cały czas nie ma oficjalnej odpowiedzi od wojewódzkiej konserwator zabytków, Monika Bogdanowska już zapowiedziała, że nowa koncepcja jest nie do przyjęcia. "Sytuacja jest taka, że rozwiązanie początkowe, na które były pozwolenia, było najlepsze. Wykonawca postanowił zmienić warunki i zaproponował w zamian coś całkiem nowego" - podkreśla.
Wykonawca jednak od miesięcy przekonuje, że sytuacja kompletnie się zmieniła, kiedy po rozpoczęciu prac można było po raz pierwszy zajrzeć do wnętrza budowli. Okazało się, że wiadukt stoi na mniej wytrzymałych palach sosnowych, a nie dębowych oraz wykryto też inne usterki. Zły stan obiektu potwierdziły dwie ekspertyzy. "Zidentyfikowaliśmy sporo pęknięć o bardzo dużych rozmiarach. Stan techniczny przyczółka od strony Krakowa Głównego i sklepień skrajnych został oceniony jako awaryjny. Jakby ten obiekt dalej był eksploatowany w tym stanie, mogłoby to grozić gwałtownym zawaleniem się sklepień" - tłumaczy Dariusz Sobala.
Sobala dodaje, że zespół wciąż czeka na oficjalną decyzję konserwator i jej uwagi. Mimo że prace przy wiadukcie są wstrzymane, cały czas trwają one w innych miejscach inwestycji. Na przykład trwa budowa nowych estakad kolejowych. "Zarówno estakady między ulicą Kopernika i ulicą Grzegórzecką, jak i między Grzegórzecką i Miodową. Teraz wykonawca buduje podpory, na których później będą opierać się właściwie elementy konstrukcji. Na nich będą ułożone tory kolejowe" - mówi Piotr Hamarnik z Polskich Linii Kolejowych.
Ze względu na zamieszanie z zabytkowym wiaduktem już przesunięto termin zakończenia inwestycji o kilka miesięcy - na przełom 2021 i 2022 roku. Wszystko jednak zależy też od tego, jaka będzie ostateczna koncepcja jego przebudowy, kiedy zostanie ona zaakceptowana i czy czasem nie będzie potrzeba nowego pozwolenia na budowę.
Przebudowa wiaduktu jest elementem modernizacji linii średnicowej z Krakowa do Katowic, która rozpoczęła się w lipcu trzy lata temu. W ramach inwestycji mają powstać m.in. dwie dodatkowe pary torów oraz trzy nowe mosty na Wiśle. Wartość inwestycji przekracza miliard złotych.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Tomasz Bździkot/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:13
TCS - Kubacki, Wąsek, Wolny, Zniszczoł i Żyła w polskiej kadrze, Stoch wybrał treningi
-
19:56
Ekstraliga hokejowa - Zupancic nie jest trenerem Unii Oświecim
-
19:28
Czy Kraków może zyskać na igrzyskach olimpijskich?
-
18:10
Uchylono areszt dla youtubera Buddy i jego partnerki
-
16:45
Małopolska w liczbach w 2024 roku: czym możemy się pochwalić, co jest do poprawy?
-
16:11
Klęska urodzaju w gminie Biecz. Strażacy muszą powiększać remizy
-
15:04
Klubowy Sylwester w Krakowie. Gdzie iść, by nie przespać Nowego Roku?
-
14:42
Oblężenie Wawelu. Świetna frekwencja w 2024 roku
-
14:02
Ogień, dym i fumy. Co nas podpala?
-
13:59
Powrót do prostoty? "W święta pragniemy spokoju, bliskości i miłości"
-
13:36
MON pomoże w remoncie DK73 i budowie wschodniej obwodnica Tarnowa?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze