Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie współpraca trzech instytucji - Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie. Dzięki niej udało się opowiedzieć o dwóch ostatnich koronacjach polskich królów z dynastii saskiej - Augusta II w 1697 roku i Augusta III w 1734. Ekspozycję urządzono w salach wawelskiego zamku, gdzie wydarzenia te miały miejsce.
Myślę, że ta wystawa doskonale obrazuje splendor Rzeczpospolitej i pokazuje jednocześnie te wyjątkowe wydarzenia, które miały miejsce w 1697 roku i ponad 30 lat później – konstytuowania się jej władz
– mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Dr Marius Winzeler, dyrektor Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie (Staatliche Kunstsammlungen Dresden) dodaje, że krakowska wystawa jest unikatowym przykładem bliskiej współpracy i wielkiego zaufania między placówkami muzealnymi z różnych państw - jej efektem jest prezentacja pamiątek nigdy nie pokazywanych razem w jednym miejscu.
Ciekawostką wawelskiej ekspozycji, zresztą jedną z wielu, jest to, że po raz pierwszy spotykają się na niej regalia koronacyjne Sasów przechowywane w Warszawie z futerałami do nich, znajdującymi się na co dzień w Dreźnie.
Naszym zamiarem było uruchomienie, poprzez statyczny pokaz eksponatów, wyobraźni naszych widzów do otworzenia spektaklu, który odbywał się na Wawelu od początku XIV wieku – był to spektakl z jednej strony powtarzalny, z drugiej strony za każdym razem był wyjątkowy w kostiumie swojej epoki. W tym przypadku reżyserami tego spektaklu są dwaj królowie z dynastii Wettinów - August II i August III”
– tłumaczy Marta Golik-Gryglas, współkuratorka wystawy (ze strony drezdeńskiej kuratorem jest dr Stefano Rinaldi).
Siedem opowieści
Na wystawę „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu” składa się prawie 130 obiektów wyeksponowanych w dwóch przestrzeniach wawelskiej rezydencji, w tym sali Senatorskiej, najbardziej reprezentacyjnej na zamku. Sala ta była świadkiem bankietów wydanych po koronacji zarówno w 1697, jak i w 1734 roku. Opowieść ma siedem części odpowiadających etapom koronacji: elekcja, wjazd elekta do miasta, pogrzeb poprzednika, pielgrzymka na Skałkę, sakra królewska, uczta, hołd mieszkańców na Rynku.
Zwiedzający zobaczą m.in. część drezdeńskiej kolekcji sreber, naturalnych rozmiarów figurę Augusta II w stroju koronacyjnym pokazywaną na co dzień w zbrojowni mieszczącej się w Zamku Rezydencjalnym w Dreźnie, a także komplet insygniów koronacyjnych: koron, bereł i jabłek Augusta III i Marii Józefy, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Opowieść o polskim ceremoniale koronacyjnym będzie do zobaczenia, i posłuchania, do 9 lutego 2025 przyszłego roku.