Przy okazji składania wieńca kwiaciarki rozrzucają w tłum jemiołę - symbol szczęścia na cały następny rok.

- Każdy ma pewnie jakieś swoje motywacje, ale jest to tradycja. Tego trzeba się trzymać. Jestem szczęśliwy, że tu mogę być, brać w tym udział i to widzieć. To całe moje życie. Chodziłam o tej samej godzinie, tego samego dnia na urodziny Adasia i łapałam jemiołę. Lubimy otwierać prezenty i obchodzić wigilię. Mamy nadzieję, że prezenty będą bogate - mówili krakowianie pytani przez reportera Radia Kraków.

Tradycja składania przez kwiaciarki bukietów w narodowych barwach u stóp pomnika Mickiewicza liczy ponad sto lat.

Odsłonięcie pomnika Mickiewicza na Rynku Głównym nastąpiło w 1898 r. w obecności córki i syna poety, w 100. rocznicę urodzin wieszcza.

Monument przedstawia stojącego na piedestale poetę w otoczeniu siedzących u jego stóp na wielostopniowym cokole czterech postaci alegorycznych, symbolizujących: Ojczyznę (od strony ul. Siennej), Naukę (od strony linii A-B), Męstwo (od strony Sukiennic) i Poezję (od strony kościoła św. Wojciecha). Na cokole widnieje dedykacją: "Adamowi Mickiewiczowi Naród".

W 1940 r. pomnik zniszczyli okupujący miasto Niemcy. Po wojnie został zrekonstruowany z odnalezionych w 1946 r. na złomowisku w Hamburgu elementów. Odsłonięcie rekonstrukcji nastąpiło w 1955 r., w 100. rocznicę śmierci wieszcza.