W opinii Jerzego Fedorowicza Andrzej Łapicki był arystokratą teatralnym. Jak zaznaczył krakowski aktor i poseł, dla pokolenia szczególnie starszych aktorów był wyjątkową postacią. "To był autorytet taki jak Łomnicki, jak Holoubek, jak Hanuszkiewicz, że wzorowaliśmy się na jego umiejętności" - powiedział.
Jerzy Fedorowicz podkreślił, że Andrzej Łapicki był także wzorowym posłem. Dodał, że zawsze najważniejsze dla niego w życiu były: sztuka i Polska. "Jak wszedł w wolną Polskę, jak zaczął działać w Sejmie, nie opuścił ani jednego posiedzenia, to był człowiek dla którego sztuka i Polska to były sprawy najważniejsze" - mówił Fedorowicz.
Andrzej Łapicki zagrał ponad 200 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych i wyreżyserował ponad 100 przedstawień teatralnych. Popularność przyniósł mu film - niezapomniane kreacje stworzył między innymi w obrazie Wajdy "Wszystko na sprzedaż" i w "Lawie" Tadeusza Konwickiego, gdzie zagrał cara Aleksandra. Sympatię milionów widzów zdobył jako niezapomniany Ketling z telewizyjnego serialu "Przygody Pana Michała", Poeta z "Wesela" Andrzej Wajdy, czy stróż prawa z "Lekarstwa na miłość". Starsi kinomani pamiętają "aksamitny" głos Andrzeja Łapickiego przed seansami filmowymi - w latach 50. aktor był bowiem lektorem Polskiej Kroniki Filmowej.
Artysta często deklarował miłość do teatru, zwłaszcza do twórczości Aleksandra Fredry. Wyreżyserował i zagrał w wielu sztukach komediopisarza - były to między innymi "Damy i huzary", "Fircyk w zalotach" i kilkakrotnie "Śluby panieńskie". Miał w dorobku wiele głośnych telewizyjnych inscenizacji teatralnych, choćby „Warszawiankę", „Portret Doriana Greya", a przede wszystkim „Makbeta" z Tadeuszem Łomnickim w roli tytułowej i samym Łapickim w roli Dunkana.
Andrzej Łapicki, obok dokonań artystycznych miał na koncie również dokonania pedagogiczne i społeczne. Dwukrotnie był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej a przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. W stanie wojennym brał udział w bojkocie aktorskim. Od 1989 do 1991 roku był posłem na Sejm z ramienia "Solidarności".
Za artystyczną i pedagogiczną działalność uhonorowano go wieloma wyróżnieniami - między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
(IAR/jp)
- A
- A
- A
J. Fedorowicz: Andrzej Łapicki był arystokratą teatralnym
W Warszawie zmarł Andrzej Łapicki, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, reżyser i pedagog. Miał 87 lat.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
16:26
Lakiernik samochodowy – jak pasja do motoryzacji może stać się dochodowym zawodem?
-
16:05
Usługi społeczne dla większej grupy osób z niepełnosprawnościami. Tarnów poszerza ofertę
-
16:02
Po prostu „Wicked”
-
15:30
Filmowe podusmowanie roku 2024 w polskich kinach
-
15:17
Kardynał Stanisław Dziwisz zostanie wezwany przed Państwową Komisję ds. Pedofilii
-
14:51
„Kurort pożarty przez fast-food”. Tłumy w Zakopanem i niezadowoleni mieszkańcy
-
14:49
Sposób na odczarowanie krakowskich gołębi
-
14:45
Andrzej Hawranek o swojej nominacji na szefa małopolskiego Sanepidu: Wojewoda ma do mnie zaufanie
-
14:14
Postanowienia noworoczne bez presji. "Nie oczekuj cudów, akceptuj siebie"
-
13:50
Rozbójnik z Chrzanowa trafił na trzy miesiące do aresztu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze