"Innowacyjność polega na połączeniu dwóch systemów. Pierwszy z nich to nowy system elektroporacji, czyli użycia generatora prądu, który z mocą 1,5 tys. woltów w bardzo krótkim czasie uderza w komórki odpowiedzialne za arytmię, a inne komórki serca pozostają nietknięte. Drugi to system elektroanatomiczny 3D CARTO, polegający na bardzo dobrej komputerowej wizualizacji trójwymiarowej serca. Do tej pory nie łączono w Polsce tych dwóch systemów" – powiedział PAP kardiolog dr hab. n. med. Marcin Kuniewicz z zespołu, który przeprowadził zabieg.
Metoda pozwala skrócić czas całego zabiegu o około 15 minut, co – zdaniem lekarza – ważne jest w kontekście tego, że choroba jest powszechna i może prowadzić do udarów.
Dwóch pacjentów, którzy jednego dnia przeszli zabiegi innowacyjną metodą, czuje się dobrze. To seniorzy.
Zabieg był przezskórny. 9-elektrodowy cewnik wykorzystujący elektroporację został wprowadzony do ciała przez żyłę udową – najpierw do prawego przedsionka, potem do lewego, gdzie są ogniska arytmii migotania przedsionków. Wizualizacja 3D CARTO pozwoliła na bardziej precyzyjną nawigację elektrodą oraz natychmiastowe obejrzenie skutków zabiegu.
Jak wyjaśnił kardiolog, dotychczas arytmię usuwano albo ablacją RF z wykorzystaniem wizualizacji 3D, albo metodą krioablacji balonowej mrożąc serce do około minus 60 stopni. Obecna, nowoczesna metoda, jaką jest elektroporacja, wykonywana jest bez wizualizacji 3D, przez co naraża chorego na nadmierne promieniowanie jonizujące. Połączenie wizualizacji 3D z nowoczesnym generatorem do elektroporacji zmniejsza ilość szkodliwego promieniowania i jest – zdaniem lekarza – dużym krokiem naprzód w ablacjach migotania przedsionków.
Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca, pogarszającym komfort życia, zwiększającym ryzyko udaru mózgu oraz śmiertelność. Ablacja jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania nawrotom migotania przedsionków, coraz szerzej stosowaną w nowoczesnej kardiologii.