Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Igrzyska w Małopolsce są potrzebne! SONDAŻ

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2013.06.09 20:06 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:03 )
Igrzyska w Małopolsce są potrzebne! SONDAŻ TNS OBOP dla Radia Kraków


W sondażu przeprowadzonym w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu zwolennicy organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Małopolsce w 2022 roku przeważają znacząco nad przeciwnikami. Najwięcej popierających jest w Nowym Sączu a najmniej w Krakowie – mieście, które miałoby być gospodarzem imprezy.

Badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie w trzech najważniejszych małopolskich miastach. W sumie wzięło w nich udział 1500 osób.

We wszystkich miastach zwolennicy organizacji olimpiady zimowej w Krakowie i Zakopanem znacząco przeważają nad przeciwnikami. Najwięcej osób popierających pomysł jest w Nowym Sączu (78%),a najmniej w Krakowe (68%), mieście, które będzie potencjalnym gospodarzem. W Tarnowie zwolennicy to 73%.

Zdecydowana większość mieszkańców Krakowa (68 proc.) popiera ideę organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku w Krakowie i Zakopanem. 21 procent jest przeciwko a 7 procent nie ma w tej sprawie wyrobionej opinii.

 
Sondaż w Krakowie



Poparcie dla olimpiady maleje wraz z wiekiem pytanych. W grupie wiekowej 18-29 lat popierających jest 85 proc. W grupie 60+ już "tylko" 60 proc. Jeśli chodzi o wykształcenie, to najmniej przychylni są ludzie z wykształceniem wyższym ( 55 procent za, 38 procent przeciwko).

Wśród krakowian 61 procent spodziewa się, że dzięki organizacji igrzysk doczeka się poprawy infrastruktury drogowej, 50 procent liczy na ożywienie turystyczne w regionie a 47 procent, że poprawi się infrastruktura sportowa.


Zadłużenia miast i całej Małopolski w konsekwencji tak drogiej imprezy, obawia się 28 proc. , co czwarty pytany ma wątpliwości dotyczące późniejszego utrzymania obiektów stworzonych na potrzeby igrzysk. Mniej niż co piąta osoba ( 18 procent) widzi zagrożenie w dewastacji przyrody a tylko 6 procent uważa, że organizacja imprezy zakończyłaby się kompromitacją.

To dobry znak, niewykluczone, że niedawne doświadczenia z organizacją Euro sprawiły, że ankietowani mniej obawiają się porażki.

 
Sondaż w Krakowie



W Nowym Sączu zwolenników organizacji olimpiady jest więcej niż w Krakowie – 78 proc. Sądeczanie są raczej zgodni, że największą korzyścią, jaką region odniósłby organizując igrzyska, jest poprawa infrastruktury drogowej.

 
Sondaż w Nowym Sączu



Sądeczanie uważają, podobnie jak mieszkańcy Krakowa i Tarnowa, że największą korzyścią, jaką region odniósłby organizując igrzyska, byłaby poprawa infrastruktury drogowej. Mieszkańcy Nowego Sącza, liczniej niż Krakowa i Tarnowa, spodziewają się po tej imprezie poprawy atrakcyjności turystycznej regionu.

 
Sondaż w Nowym Sączu



Ideę igrzysk popiera 73 procent mieszkańców Tarnowa. Najwięcej sympatyków jest w grupie wiekowej 18-29 ( 86 proc.).

 
Sondaż w Tarnowie



Tarnowianki, częściej niż Tarnowianie, są mniej przychylne projektowi. Podobna tendencja utrzymuje się także w Krakowie i Nowym Sączu. Niewykluczone, że wynika to z większego zainteresowania sportem mężczyzn, niż kobiet.

 
Sondaż w Tarnowie



Warto dodać, że po raz pierwszy idea przeprowadzenia na terenie Małopolski Zimowych Igrzysk Olimpijskich pojawiła się w 1993 roku. Ówczesna Rada Miasta Krakowa przy udziale prezydenta Józefa Lassoty przegłosowała rezolucję w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2006. W 1999 roku MKOl nie zgodził się na Zakopane. W następnych latach pomysł zgłoszenia Krakowa jako gospodarza zimowej imprezy podejmowany był za prezydentury Andrzeja Gołasia i Jacka Majchrowskiego.

Promowana obecnie koncepcja powstała w lipcu 2012 r. Jej autorami są posłanka Jagna Marczułajtis- Walczak i prof. Krakowskiej AWF Szymon Krasicki. Następnie zapoznali się z nią prezydenci zainteresowanych miast, władze Małopolski i szefowie rządów Polski i Słowacji. Jesienią ubiegłego roku swoje poparcie wyraził Polski Komitet Olimpijski. W konsekwencji tych działań stworzono założenia Narodowego Programu Rozwoju Sportów Zimowych. W pracach nad tym programem wezmą udział przedstawiciele wszystkich związków sportów zimowych.


Termin zgłaszania kandydatur do MKOl upływa w październiku br. Do marca 2014 roku wniosek kandydata musi być gotowy i opatrzony gwarancjami finansowymi. Do czerwca eksperci MKOl ocenią wszystkie kandydatury i ostatecznie zatwierdzą listę. Jeśli Małopolska znajdzie się na niej, do stycznia 2015 roku trzeba będzie dostarczyć ostateczny wniosek i wpłacić 500 tysięcy dolarów.
Impreza miałaby być zorganizowana w Krakowie, Zakopanem i Jasnej na Słowacji.

JP/RK


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię