Posłuchaj także: Jakie są szanse i zagrożenia dla Krakowa w związku z organizacją Igrzysk Europejskich?

 

Gdzie można by przeprowadzić zawody poszczególnych dyscyplin sportowych? Padały propozycje basenu w Oświęcimiu, krakowskiej Tauron Areny, stadionu „Wawelu” w Krakowie czy też remontowanej Hali „Jaskółka” w Tarnowie. Nawet mieszkańcy wiedzą jednak, że niektórym obiektom potrzebna jest co najmniej modernizacja. „Infrastrukturę trzeba by rozbudować raczej. Na pewno jest to szansa na rozwój, ale pojawiają się też głosy, że na to wszystko zwyczajnie nie ma pieniędzy” - mówili reporterowi Radia Kraków mieszkańcy.

Wciąż nie wiadomo też, jakie dyscypliny będą wchodzić w skład igrzysk. Najlepszym przykładem są zawody w pływaniu, które przeprowadzono na pierwszych Igrzyskach Europejskich w Baku, a obecnie w Mińsku takiej dyscypliny już nie ma. W Małopolsce jedyny basen o długości pięćdziesięciu metrów jest w Oświęcimiu, ale nie spełnia on kryteriów, ponieważ ma pochyłe dno o różnej głębokości. Przemysław Franczak z redakcji sportowej Dziennika Polskiego przypomina, że Kraków od dawna chce budować profesjonalną pływalnię przy ulicy Monte Cassino. „Taki obiekt jest dość kosztowny w utrzymaniu. To wielkie marzenie Krakowa, by znaleźć dofinansowanie do jego budowy. To jest pytanie, czy Federacja Pływacka będzie chciała się wpisać w program igrzysk, do tej pory nie była na to chętna” - przyznaje dziennikarz. Dodaje, że na razie całe przedsięwzięcie przypomina wróżenie z fusów. Proponuje jednak zaangażowanie innych małopolskich miast. „Można by wpisać wspinaczkę sportową. W Polsce takim zagłębiem wspinaczkowym jest Tarnów i być może niewielu zdaje sobie z tego sprawę. Inna propozycja dotyczy też downhillu, czyli rowerowego zjazdu” - sugeruje Franczak.

Tadeusz Kwaśniak z redakcji sportowej Radia Kraków przyznaje z kolei, że najłatwiej będzie zorganizować zawody strzeleckie i kolarskie – otwarte stadiony i trasy są akurat łatwo dostępne.

Może być jednak problem z halami sportowymi. „Ostatnie mistrzostwa Polski w szpadzie rozgrywane były w Hali Stulecia Cracovii – i nie ma widowni. W Tauron Arenie można grać w koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną. Ale dyscypliny takie jak szermierka powinno się oglądać w małych halach” - ocenia dziennikarz. Proponuje też wykorzystanie w przyszłości tarnowskiej hali Jaskółka, ale dopiero po ukończeniu jej remontu. Nie zmienia to jednak faktu, że podobnych hal sportowych w Małopolsce jest niewiele, podobnie jak stadionów lekkoatletycznych: jeden, nowoczesny, w Wieliczce i dwa w Krakowie. „Nowoczesny dla zawodników. Ci nie mogą narzekać, że na AWF lub Wawelu źle się trenuje. Kluczowy jest tu brak trybun, które mogłyby pomieścić 10 tysięcy widzów” - zauważa Kwaśniak.

To jednak za szansę uważa Grzegorz Sobczyk Prezes Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki. „To właśnie dobry element z punktu widzenia rozwoju lekkiej atletyki w Krakowie, bo albo trzeba by zbudować nowy taki obiekt w Krakowie, albo zmodernizować już te istniejące” - wyjaśnia Grzegorz Sobczyk.

Typowania obiektów nie podejmuje się na razie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i sam przyznaje, że jest trochę „obok” wydarzeń związanych z organizacją tej imprezy. Liczy, że wszystko wyjaśni się na początku lipca. „Wtedy ustalimy kto, za co będzie odpowiedzialny i jakie będą gwarancje rządowe. Bodaj 8 lipca mam w tej sprawie spotkanie z premierem” - tłumaczy prezydent Krakowa.

Na razie na linii Małopolski Urząd Marszałkowski - Urząd Miasta Krakowa widoczny jest… brak jakiejś ścisłej współpracy i ogromnych chęci do zorganizowania tej imprezy.

Przypomnijmy, kandydaturę Krakowa w sobotę poparło 50 wszystkich europejskich komitetów olimpijskich zebranych w Mińsku, gdzie odbywają się tegoroczne Igrzyska Europejskie. Impreza potrwa do końca czerwca. Polska wysłała na nią blisko 150 zawodników.

 

 

 

(Tomasz Bździkot/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.