To jubileuszowa odsłona festiwalu i organizatorzy postarali się o zespoły dosłownie z każdego zakątku świata (no, prawie, bo w tym roku zabraknie przedstawicieli Australii i Oceanii). Będą więc zespoły z: Bułgarii, Chińskiego Tajpej, Koromów (to wschód Afryki), Gruzji, Hawajów, Iraku, Irlandii, Kenii, Kolumbii Korei Południowej, Meksyku, Serbii, Tajlandii, Turcji i Węgier. I oczywiście z Polski.
Część zespołów już u nas była, a z okazji jubileuszu postanowiliśmy zaprosić ich ponownie. To na przykład zespół z Meksyku, Tajlandii czy Irlandii
- mówi Piotr Szewczyk, dyrektor IFM Małopolska - Ale jest na przykład nieoczywisty przedstawiciel Stanów Zjednoczonych, czyli Hawaje. To prawdziwi Hawajczycy i co ciekawe, jest to zespół rodzinny. Wszyscy, który tam występują do członkowie jednej rodziny. Hawaje wszyscy znają, ale może niekoniecznie wiedzą, jak tam wygląda tradycyjny taniec, śpiew i muzyka. Będzie się można o tym przekonać podczas naszego festiwalu - dodaje.
Blisko kultury
Pierwsze spotkania już od poniedziałku. W planach są warsztaty rękodzielnicze przygotowane wspólnie przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu i Muzeum Etnograficznym w Krakowie oraz... otwarte warsztaty taneczne prowadzone przez zaproszone zespoły.
To tu możemy naprawdę spotkać się z artystami z dalekich krajów i bić blisko ich kultury. Nasi goście będą uczyć swoich tańców i pieśni
- przekonuje Szewczyk
Będą też mini-koncerty w Cafe Festiwalowej. Tu także będzie możliwość zobaczyć artystów z bliska i zatańczyć z nimi. Co roku jest super zabawa!
Od czwartku duże koncerty
W czwartek rozpocznie się właściwa część festiwalu czyli uliczne parady i koncerty na dużych scenach. Na początek Kraków i Niepołomice. W czwartkowe popołudnie ulicami obu miast przejdą muzyczne i taneczne korowody, a potem zespoły zaprezentują swoja twórczość na scenach na placu Jeziorańskiego w Krakowie i na dziedzińcu zamku w Niepołomicach.
W piątek wydarzenia przeniosą się do Myślenic. Zespoły będą występować na scenie na rynku przez trzy kolejne dni. W niedzielę festiwal zawita także do Miechowa.
Chcieliśmy zaktywizować także tę część Małopolski. I chyba się udało, bo dzięki festiwalowi reaktywowano zespół pieśni i tańca Miechowiacy. Co roku grupa uczestnicy w IFM Małopolska
- mówi Piotr Szewczyk.
Niedzielny (21.07) koncert finałowy nie kończy jednak festiwalu. Jeszcze przez kilka kolejnych dni na chętnych czekają warsztaty taneczne i kameralne koncerty. Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem to niemal dwutygodniowa zabawa.
Koncerty także w Radiu Kraków
W tym roku organizatorzy przygotowali też niespodziankę dla słuchaczy Radia Kraków! Zespoły wystąpią też na dziedzińcu naszej rozgłośni, przy alei Słowackiego! Będzie można przyjść, zobaczyć, posłuchać, porozmawiać i zrobić zdjęcie z artystami w egzotycznych strojach.
W poniedziałek, 22. lipca o 19.00, spotkamy się z zespołami z Taj Pej, Bułgarii i Gruzji, a we wtorek 23. lipca muzyka i tańce z Irlandii, Tajlandii i Komorów.
To i o wiele więcej, czyli szczegółowy program IFM Małopolska można znaleźć TUTAJ