Neony na elewacji budynku, jako charakterystyczny element wystroju przestrzeni publicznej Nowej Huty zostały odtworzone w tradycyjnej technologii i na wzór istniejących niegdyś w tym miejscu pierwowzorów zgodnie ze stanem na przełom lat 70 i 80 XX w. Wykonane zostały trzy napisy, po jednym na każdej z elewacji.
Krakowscy urzędnicy podkreślili, że wykonanie projektu plastycznego neonów poprzedzone było kwerendą archiwalną, wywiadami oraz analizą plastyczną istniejących uwarunkowań architektonicznych i praktyki projektowej panującej pół wieku temu.
„Celem rekonstrukcji było przywrócenie nie tylko wartości estetycznej i symbolicznej, ale również wartości historycznej, zarówno jako elementu architektonicznego na zabytkowej elewacji, jak również jako urządzenia technicznego. Z tego powodu w czasie rekonstrukcji starano się, na tyle na ile to możliwe, nawiązać do praktyk wykonawczych stosowanych w momencie powstania oryginalnych neonów” - wskazano.
Całość prac była prowadzona pod nadzorem Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.
W ramach prac związanych z tworzeniem szlaku sztuki i designu Nowej Huty na początku stycznia br. przywrócono historyczny neon z lat 70 XX w. na pawilonie handlowym „Ludwik”. W kolejce do remontu i uruchomienia czeka jeszcze świetlny napis na znanej restauracji „Jubilatka” na oś. Teatralnym.
- A
- A
- A
Historyczne neony nowohuckiej restauracji „Stylowa” znów świecą
Trzy historyczne neony z przełomu lat 70. i 80. XX w. znajdujące się na restauracji „Stylowa” w krakowskiej Nowej Hucie zostały zrekonstruowane i zaświeciły na swoim dawnym miejscu. To kolejne podświetlane szyldy przywrócone w tej dzielnicy Krakowa. Neony z lat 70. i 80. ubiegłego wieku sukcesywnie przywraca Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie w ramach prac związanych z tworzeniem szlaku sztuki i designu Nowej Huty. Jak poinformował ZBK, właśnie zakończono prace i w piątek wieczorem uroczyście rozświetlono trzy neony zdobiące restaurację „Stylowa” na os. Centrum C 3 w Alei Róż. Wykonano także renowację elewacji budynku w obrębie parteru zgodnie z historycznym pierwowzorem. Według ZBK „Stylowa”, najstarsza restauracja w Nowej Hucie, działająca od 1956 roku, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych miejsc na mapie Nowej Huty. Lokal stanowi własność Gminy Miejskiej Kraków i jest wynajmowany przez Zarząd Budynków Komunalnych.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:37
Jarosław Kaczyński w Wierzchosławicach: "manipulacja i kłamstwo to fundament tej władzy"
-
18:04
W piątek 21. Krakowska Noc Muzeów. Gdzie warto się wybrać?
-
17:36
Nowy Targ: mężczyzna tylko oparł się o latarnie, dwie osoby trafiły do szpitala
-
16:37
Korki jakich Tarnów jeszcze nie widział [ZOBACZ FILM]
-
16:10
Zwykła szkoła, niezwykli ludzie. Przepis na najlepsze liceum w Polsce
-
15:33
Ich głos jest tak samo ważny. Ruszyła kampania społeczna „Mamy głos. Usłysz go”
-
15:20
Grupowe zwolnienia w Krakowie. Ekspert: "To nie kryzys, to transformacja rynku pracy"
-
14:45
Ich głos jest tak samo ważny. Ruszyła kampania społeczna „Mamy głos. Usłysz go”
-
14:34
Obraz Vincenta van Gogh w Domu Rodzinnym Jana Pawła II – wyjątkowa wystawa w Wadowicach
-
14:27
Wypadek na autostradowej obwodnicy Krakowa. Spore utrudnienia w ruchu
-
12:10
"Turcja wygrywa wizerunkowo, Rosja gra strategicznie". Prof. Kozerawski o rozmowach pokojowych w Stambule
-
15:39
Krzyż. Historia odkrywana w dziejach sztuki
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze