Neony na elewacji budynku, jako charakterystyczny element wystroju przestrzeni publicznej Nowej Huty zostały odtworzone w tradycyjnej technologii i na wzór istniejących niegdyś w tym miejscu pierwowzorów zgodnie ze stanem na przełom lat 70 i 80 XX w. Wykonane zostały trzy napisy, po jednym na każdej z elewacji.

Krakowscy urzędnicy podkreślili, że wykonanie projektu plastycznego neonów poprzedzone było kwerendą archiwalną, wywiadami oraz analizą plastyczną istniejących uwarunkowań architektonicznych i praktyki projektowej panującej pół wieku temu.

„Celem rekonstrukcji było przywrócenie nie tylko wartości estetycznej i symbolicznej, ale również wartości historycznej, zarówno jako elementu architektonicznego na zabytkowej elewacji, jak również jako urządzenia technicznego. Z tego powodu w czasie rekonstrukcji starano się, na tyle na ile to możliwe, nawiązać do praktyk wykonawczych stosowanych w momencie powstania oryginalnych neonów” - wskazano.

Całość prac była prowadzona pod nadzorem Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W ramach prac związanych z tworzeniem szlaku sztuki i designu Nowej Huty na początku stycznia br. przywrócono historyczny neon z lat 70 XX w. na pawilonie handlowym „Ludwik”. W kolejce do remontu i uruchomienia czeka jeszcze świetlny napis na znanej restauracji „Jubilatka” na oś. Teatralnym.