Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Hala w Czyżynach jest już w jednej trzeciej gotowa

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2012.10.09 06:27 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:38 )
Zajrzyj na budowę krakowskiej hali w Czyżynach! Obejrzyj zdjęcia i film

fot. Piotr Szewczyk

Hala widowiskowo-sportowa w Czyżynach na obecnym etapie budowy
Na budowie hali widowiskowo- sportowej w Czyżynach (sierpień)
Krakowska hala widowiskowo-sportowa jest już w jednej trzeciej gotowa - zapewnia wykonawca inwestycji. Dzięki niej w Krakowie odbędą się mecze Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn w 2014 roku, a także mistrzostwa Europy w piłce ręcznej w 2016. Kraków nie zostanie też w tyle i będzie miał nowoczesny obiekt widowiskowo-sportowy, tak jak inne miasta, na przykład Gdańsk, Łódź i Katowice.

Hala w Czyżynach będzie najnowocześniejszą w Polsce.
Tak zapewniają krakowscy urzędnicy. Na widowni ma zasiąść dokładnie 15 328 osób a podczas koncertu nawet 18 tysięcy. Cały obiekt ma mieć ponad 9,5 tysiąca metrów kwadratowych.
Oprócz hali głównej będzie mniejsza hala treningowa, dwupiętrowy podziemny garaż, a dookoła trybun i pod trybunami pomieszczenia, w których mogą powstać sklepy, restauracje i fitness club.
W hali będzie można organizować zawody w 18 dyscyplinach, także w hokeju i jeździe figurowej na lodzie. Jak zapewnia Bartłomiej Cieciak, prezes Agencji Rozwoju Miasta, która prowadzi tę inwestycję, nie zawsze na zawodach musi być komplet publiczności.

- Zdajemy sobie sprawę, że na przykład gimnastyka sportowa nie przyciągnie takiej rzeszy kibiców. Hala jednak jest wyposażona w system, który pozwala wyłączać część trybun z użytku. Można je w dyskretny sposób zasłonić i właściwie już 5 do 8 tysięcy widzów gwarantuje, że w hali nie będzie się odczuwało pustki.

W ostatnim czasie trzeba było przeprojektować dach obiektu. Wszystko po to, aby była możliwość zainstalowania tam podwieszanych urządzeń. Takich używają największe gwiazdy muzyki pop, na przykład Madonna czy Lady Gaga.
- Kiedy projektowano halę, takie rozwiązania podczas koncertów nie były jeszcze standardem. Czasy się zmieniły i musieliśmy się dostosować. Chcemy uniknąć sytuacji, że jakiś koncert nie będzie mógł odbyć się w Krakowie, bo hala nie spełnia wymogów - tłumaczy Cieciak. To spowodowało wzrost kosztów budowy o 20 milionów złotych.


Urzędnicy zapewniają, że budowa hali idzie zgodnie z planem. Problemy są jednak gdzie indziej. Utrzymanie obiektu - według szacunków - będzie kosztowało około 12 milionów złotych rocznie. Agencja Rozwoju Miasta od dwóch lat bezskutecznie poszukuje firmy, która będzie obiektem zarządzała. Częściowo zajmie się tym Krakowskie Biuro Festiwalowe, ale jego zadaniem będzie organizowanie imprez pozasportowych. Co ze sportowymi?

- Rozmawiamy z różnymi firmami, polskimi i zagranicznymi, ale do tej pory żadna nie spełniła naszych oczekiwań. W najgorszym razie sami zajmiemy się organizacją sportowych imprez, więc nie będzie problemu - zapewnia Bartłomiej Cieciak.

Doświadczenia innych miast, w których są podobne hale, każą przypuszczać, że aby obiekt na siebie zarobił, powinno się w nim coś dziać przynajmniej raz w tygodniu.
Już teraz wiadomo, że nie będą w niej grali ani hokeiści Comarch Cracovii, ani koszykarki Wisły Can-Pack. Obie ekipy już dawno zapowiedziały, że nie będzie ich stać na wynajem.
Na razie wiadomo, że w Czyżynach wiosną 2014 roku ma odbyć się duży kongres, jesienią - Mistrzostwa Świata w siatkówce, a w 2016 roku Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej. Krakowskie Biuro Festiwalowe zamierza też przenieść do hali część festiwali, takich jak Sacrum Profanum czy Festiwal Muzyki Filmowej.

Kalendarium budowy hali:

2002 rok - Jacek Majchrowski, nowy prezydent Krakowa, obiecuje wybudowanie hali. To ma być jedna ze sztandarowych inwestycji w stolicy Małopolski

2005 rok - Władze Krakowa ogłaszają przetarg na budowę hali. Firma, która go wygra ma zająć się zarówno projektem, jak i budową. Obiekt miał być gotowy do końca 2007 roku, ale realizacja utknęła na etapie... projektu. Wykonawca przedstawił kilka koncepcji, ale żadna nie spodobała się urzędnikom. W dodatku firma zażądała więcej pieniędzy na budowę, bo jak tłumaczyła - drożeją materiały budowlane. Współpracę zerwano

2008 rok - Władze Krakowa ogłaszają konkurs na projekt hali. Wygrało go konsorcjum dwóch firm - z Krakowa i Poznania.

2010 rok - Władze Krakowa postanawiają, że na budowę hali wezmą kredyt. Miejscy radni mówią jednak, że nie zgodzą się na to, póki prezydent nie znajdzie zarządcy hali, który zajmie się organizacja imprez. Poszukiwania nie przynoszą skutku. Prezydent decyduje więc, że zajmie się tym Krakowskie Biuro Festiwalowe. Zlecenie dotyczy jednak tylko imprez pozasportowych. Tymi sportowymi wciąż nie ma się kto zająć. Radnym to nie przeszkadza. Zgadzają się na wzięcie kredytu. Jego spłatą zajmie się Agencja Rozwoju Miasta, która w imieniu samorządu prowadzi tę inwestycję. Na spłatę ARM będzie co roku dostawała z budżetu pieniądze. Tymczasem Kraków jest poważnie brany pod uwagę jako gospodarz Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn w 2014 roku. Polski Związek Piłki Siatkowej wiedząc, że krakowska hala jest dopiero w planach, wytypował również powstającą halę w Częsrochowie. Radnym trudno było więc postąpić inaczej.

2011 rok - W końcu udało się podpisać umowę z firmą budowlaną i w maju prace ruszyły

Maj 2011 rok - Wbicie pierwszej łopaty

2012 rok - W maju Polski Związek Piłki Siatkowej ostatecznie podejmuje decyzję, że w Krakowie odbędą się Mistrzostwa Świata. Władze Związku podpisują umowę z władzami miasta.

Luty 2013 - Rozpoczęcie montażu dachu

Maj 2013 - "Stan surowy zamknięty" i rozpoczęcie prac przy wyposażeniu wnętrza

Grudzień 2013 - Oddanie hali do użytku



(Maciej Skowronek/jg)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię