Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Goście Radia Kraków wybrali blamaż i wyczyn tygodnia

  • Kraków
  • date_range Sobota, 2012.11.24 11:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:47 )
Decyzja radnych Krakowa, by zwiększyć finansowe wsparcie dla mieszkańców, którzy zdecydują się na zmianę pieców węglowych w Krakowie na inne bardziej ekologiczne źródła ciepła - to zdaniem gości Radia Kraków wyczyn tygodnia. Z kolei na miano niechlubnego tytułu blamażu tygodnia zdaniem gości zasługują olbrzymie kolejki do lekarzy specjalistów.

Bogusław Kośmider


Tym razem o nominacjach Radia Kraków dyskutowali: Anna Prokop Staszecka , dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie i radna miejska z klubu Przyjazny Kraków, Andrzej Adamczyk, poseł PiS, Bogusław Kośmider, przewodniczący krakowskiej PO i szef miejskiej rady, a także Dariusz Szwed z ugrupowania Zieloni 2004.


Przy wyborze Wyczynu tygodnia goście zgodnie przyznali, że na pochwałę zasługuje decyzja krakowskich radnych, by zwiększyć finansowe wsparcie dla ludzi, którzy zdecydują się na wymianę pieców węglowych. Przewodniczący krakowskiej Rady Miasta Bogusław Kośmider z PO przypomniał, że w maju podpisano szerokie porozumienie gminy z firmami i organizacjami, których wspólnym celem jest ograniczenie emisji CO2.

- To kolejny krok w kierunku poprawy jakości powietrza w stolicy Małopolski - przyznał Kośmider. Wtórował mu poseł Andrzej Adamczyk z PiS, który wspomniał, że o podobnych inicjatywach marzą mieszkańcy innych małopolskich miejscowości.

- W moim okręgu wyborczym kwestia dopłat do wymiany pieców węglowych pada na prawie każdym spotkaniu - zaznaczył Adamczyk. Z kolei zdaniem Dariusza Szweda z ugrupowania Zieloni 2004 należy zakazać używania węgla do celów grzewczych przez osoby indywidualne.

- Spalanie węgla w domowych kotłowniach jest nieefektywne, a drastycznie zanieczyszcza środowisko- mówił. Krakowska radna z klubu Przyjazny Kraków Anna Prokop - Staszecka zwróciła uwagę na fakt, że problem złego powietrza w Krakowie istnieje już od dziesięcioleci i dopiero w ostatnim czasie podjęto realne działania, które ten stan rzeczy mają zmienić.

- Jestem pulmunologiem osoby, które mają problemy z układem oddechowym przyjeżdżając do Krakowa czują się bardzo źle" - przyznała Prokop-Staszecka.

Goście Radia Kraków komentując ostatnie wydarzenia zgodnie przyznali, że niechlubnym mianem Blamażu tygodnia można nazwać olbrzymie kolejki do lekarzy specjalistów. Pacjenci, by dostać się do specjalistów muszą czekać kilka, a w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście miesięcy.

W Krakowie na wizytę u endokrynologa czeka się przynajmniej pół roku. Nawet osiem miesięcy muszą czekać sądeczanie na wizytę u okulisty czy endokrynologa w ramach ubezpieczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia.

- To sytuacja skandaliczna, którą zmienić może chyba jedynie większa konkurencja - przekonywał Bogusław Kośmider. Dariusz Szwed zwrócił uwagę, że kolejki do lekarzy specjalistów wynikają ze złego zarządzania w służbie zdrowia, ale nie tylko.

- W Polsce kuleje profilaktyka, bardzo mało jako naród wiemy o zdrowym odżywianiu, zbyt mało uprawiamy sportów - przekonywał Szwed. Z kolei zdaniem Anny Prokop-Staszeckiej kolejki do lekarzy występują w wielu często bogatszych od Polski państwach, jednak nie są aż tak drastyczne.

- Oczekiwanie kilka miesięcy na wizytę u okulisty, to nonsens- przyznała Prokop-Staszecka. Zdaniem Andrzeja Adamczyka za złą sytuację służby zdrowia odpowiada Minister Zdrowia.

- NFZ zaoszczędził na zmianach w refundacji lekarstw, niech więc te pieniądze przeznaczy teraz na leczenie pacjentów - apelował Adamczyk.

Zagłosować na wyczyn i blamaż tygodnia można także tutaj:
http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/blamaz_wyczyn

Rozstrzygnięcie plebiscytu na Blamaż i Wyczyn w poniedziałkowym magazynie Co niesie Dzień po godzinie 8.30.


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię