- A
- A
- A
Gość RK: szkolenie sportowców trzeba zacząć od szkół
Sport w szkołach musi być traktowany bardziej profesjonalnie - przekonywała na naszej antenie krakowska posłanka Platformy Obywatelskiej, Jagna Marczułajtis-Walczak.Posłanka komentowała osiągnięcia polskich olimpijczyków w Londynie. I przypomniała, że tylko w 6 procentach polskich szkół zajęcia z "wuefu" dla najmłodszych prowadzą wykwalifikowani nauczyciele. Jagna Marczułajtis zapowiedziała też, że posłowie będą chcieli to zmienić: " Szkoły mogą prowadzić te zajęcia poprzez tych nauczycieli, ale tego nie robią. Potrzebne są więc dzialania bardziej zdecydowane niż interpelacja. Będziemy myśleć, jak to zrobić. Kolejna rzecz, to programy, które mogłyby być w ramach zielonej, czy białej szkoły dla dzieci ze szkół podstawowych, które miałyby możliwość spróbowania różnych sportów, bo wierzę w to, że w naszym kraju jest wiele utalentowanych dzieci , tylko te talenty nie są odkryte."
Według Jagny Marczułajtis- Walczak, utytułowanej snowbordzistki , zawód trenera nie powinien być deregulowany. W porannej rozmowie Radia Kraków posłanka stwierdziła, że równie dobrze można deregulować zawód nauczyciela "wuefu". Dodała, też, że nawet jeżeli szkolne zajęcia z wychowania fizycznego będą lepiej prowadzone, to efektów doczekamy się dopiero za kilkanaście lat. Polscy uczniowie są rekordzistami świata pod względem liczby zwolnień z "wuefu" : " Ten przedmiot w początkowych klasach jest źle prowadzony. Zajęcia są prowadzone na korytarzach, między kaloryferami, wiele polskich szkół nie ma sal gimnastycznych. Gdybyśmy dziś wprowadzili bezpłatna naukę jazdy np. na nartach, snowbordzie, nartach biegowych, czy łyżwach. Także naukę lekkoatletyki, lub innych sportów , to dopiero za 15 lat możemy się spodziewać efektów."
Polscy zawodnicy z Londynu, podobnie jak cztery lata temu z Pekinu i osiem lat temu z Aten, przywożą 10 medali. Biało-czerwoni dwa razy stawali na najwyższym stopniu podium - Adrian Zieliński w podnoszeniu ciężarów do 85 kilogramów oraz Tomasz Majewski w pchnięciu kulą. Polska reprezentacja ma też na koncie dwa srebrne i sześć brązowych medali.
Najwięcej krążków - 104 - wywalczyli sportowcy ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie wygrali klasyfikację medalową, zdobywając 46 złotych, 29 srebrnych i 29 brązowych medali. Drugie miejsce zajęli Chińczycy - 87 medali, z czego 38 złotych, a trzeci są gospodarze igrzysk - Brytyjczycy - 64 medale, z czego 29 złotych.
Jacek Bańka, Daniela Motak, IAR/ bp
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze