Dziennie na Dworcu Głównym PKP w Krakowie, jak szacują wolontariusze, wysiada około 5 tys. uchodźców. Mimo wielu osób zaangażowanych w pomoc Ukraińcom do punktu informacyjnego przy peronie 4 tworzą się kolejki.
Dla części z przyjezdnych Kraków jest tylko przystankiem w drodze do innych krajów. Wielu uchodźców wyjeżdża też do innych polskich miast, ale większość zostaje w Krakowie. W mieście, jak podają władze, jest od 70 do 90 tys. Ukraińców i niestety na ten moment wyczerpały się już miejsca zbiorowego zakwaterowania. 
Nowe są przygotowywane. Naszym gościom najprawdopodobniej już 10 marca udostępniony zostanie budynek po galerii handlowej Plaza, gdzie na początku będzie mogło nocować około 300 osób, a docelowo ponad 400.
W najbliższych dniach uchodźcy będą też mogli trafiać do budynku po sklepie Tesco przy Kapelance, gdzie będzie około pół tysiąca miejsc. 
Tymczasem na uchodźców czekają gminy krakowskiego obwarzanka. W sumie przygotowano w nich blisko 2 tys. miejsc
"W powiecie krakowskim w tej chwili największa liczba uchodźców jest w gminie Wielka Wies - 432 osoby" - mówi Krzysztof Kamiński, rzecznik prasowy powiatu krakowskiego.
W gminach powiatu krakowskiego wolnych wciąż jest około 700 miejsc. Problem w tym, że uchodźcy obawiają się pobytu w mniejszych miejscowościach. "Rozumiemy te obawy, ale zapewniam, że my również oferujemy wszechstronną pomoc" - mówi Elżbieta Burtan wójt gminy Zabierzów.
"Oczywiście, że zawsze w wielkim mieście jest łatwiej, to nie ulega wątpliwości, ale my naprawde się starmy i też jest wszystko to, co potrzeba, czyli pościel, ręczniki, też pełne wyżywienie zapewniamy, mamy mnóstwo rzeczy z różnych darów. Już rozmawiamy na naszym Zespole Zarządzania Kryzysowego o pomocy w postaci pracy dla osób z Ukrainy, bo staramy się rozeznać, jakie te osoby mamy, z jakim wykształceniem, czego potrzebują. Mamy komunikację miejską, u nas też funkcjonują darmowe autobusy, mamy pociąg" - zapewnia Burtan.
Gmina Zabierzów przygotowała dla uchodźców 150 miejsc, między innymi w dawnym budynku urzędy gminy, gdzie są kilkuosobowe pokoje
Organizacje pozarządowe apelują do osób, które mogą przyjąć uchodźców, by zgłaszały się do punktu przy Radziwiłłowskiej 3. - Dach nad głową to teraz najpotrzebniejsza pomoc - mówi Dastin Szczur rzecznik krakowskich organizacji pozarządowych, które wspierają Ukraińców.
Punkt informacyjny dla Ukraińców przy Radziwiłowskiej 3, gdzie prowadzona jest baza mieszkań, w których mogą się zatrzymać nasi goście jest czynny całą dobę.