- A
- A
- A
Gdzie Światowe Dni Młodzieży? Spór o miejsce
W 2016 roku Kraków będzie organizatorem Światowych Dni Młodzieży. Treaz jednak rozpoczął się spór w Krakowie, gdzie miałyby się odbywać. Możliwości jest kilka, prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski podaje niezastąpione Błonia, które już kilka razy gościły wiernych. Są jednak przeciwnicy takiego rozwiązania, uważając, że jest to zbyt mała przestrzeń i jako alternatywę podają Błonia 2.0. Dziś w rozmowie dla Radia Kraków Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski z PSL podał za idealne miejsce Pobiednik.
"Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce. Przez matczyne wstawiennictwo Maryi prośmy o światło Ducha Świętego na drogę, która nas poprowadzi ku temu nowemu etapowi radosnego świętowania wiary i miłości Chrystusa” - powiedział niespełna miesiąc temu papież Franciszek. Te słowa wywołały wybuch radości w grupkach Polaków na Copacabana.
Oczekuje się, że za trzy lata do Krakowa może przyjechać nawet kilka milionów młodych wiernych. Władze kościelne i państwowe zastanawiaj się jak sprostać wyzwaniu organizacji wydarzenia. Po czasie euforii W Krakowie przyszedł czas na realne podejście do sprawy. Pojawił się więc dylemat - gdzie za trzy lata młodzi ludzie spotkają się z papieżem?
Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski z PSL jest zdania, że młodzież należałoby wyprowadzić z Krakowa. Jak mówi w wywiadzie dla Radia Kraków: " Tak byłoby bezpieczniej. Logistycznie jesteśmy w stanie to przygotować." Jako miejsce podaje Pobiednik . Uważa, że jeśli przyspieszymy remont drogi to byłoby to właściwe miejsce. " Z transportem nie ma problemu" - dodaje.
Prezydent Krakowa mówił także o lotnisku w Podbiedniku. Ta opcja podoba się byłemu prezydentowi Krakowa, Józefie Lassocie: "Jeśli chodzi o przestrzeń, to na pewno jest to dobre miejsce. Pozostaje sprawa komunikacji. Być może będą rozpatrywane inne miejsca. Może bliżej węzła autostradowego?" Po czym dodaje: "Jest przepiękne miejsce w Brzegach, znam te tereny. Myślę, że to też mogło być. Nie znam jednak rozwiązań, które by o tym decydowały".
Alternatyw jest kilka, sam prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podaje także Błonia . Jak stwierdził w programie O tym się mówi dla Radia Kraków: " Zawsze Błonia były tym miejscem. Sadzę, że to tam pozostanie".
Senator Platformy Obywatelskiej Janusz Sepioł jest podobnego zdania. Uważa, że Błonia są najlepszą opcją. Pomysł zorganizowania Światowych Dni Młodzieży na Błoniach 2.0 w Nowej Hucie uważa za niedorzeczny. "Przylasek Rusiecki to okolica, która ma wielki potencjał, ale tego terenu nie da się przygotować na przyjęcie tak dużej rzeszy ludzi w ciągu dwóch lat" - przekonywał polityk PO. Jego zdaniem nie ma w Krakowie lepszego miejsca na zorganizowanie Światowych Dni Młodzieży niż Błonia.
Wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba uważa, że Błonia 2.0 to najlepsza z możliwych opcji, a przygotowanie tego terenu do 2016 roku uważa za plan realny. Na razie jest tam wielka łąka i parę domów, za trzy lata wszystko się zmieni. Jeśli to miejsce zostanie wybrane, pielgrzymi będą musieli pokonać sporą odległość. Z Dworca Głównego to 24 kilometry. Prezydent Krakowa ds. rozwoju Elżbieta Koterba chwali ten pomysł. Jak mówi w wywiadzie dla Radia Kraków: "Błonia 2.0 maja świetna lokalizację ze względu na układ Komunikacyjny. Są w niewielkiej odległości od przystanków, koło 2 km, obecnie, a wystarczy przedłużyć linię tramwajową i będą mieć lepszą obsługę. Poza tym obok Wisły, gdzie można pływać tramwajem do centrum. Błonia 2.0 są otoczone otwartą przestrzenią pól i nieużytków, co tez jest dużym plusem".
Organizacja Światowych Dni Młodzieży to dla Krakowa olbrzymia szansa. To opinia przedstawicieli krakowskiej Rady Miasta. To także okazja do rachunku sumienia dla małopolskich polityków przekonywał poranny gość Radia Kraków, Grzegorz Biedroń, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku wojewódzkim. Według niego to świetna okazja do walki o pieniądze na budowę dróg i inne małopolskie inwestycje.
Prezydent Jacek Majchrowski zwraca uwagę na brak wystarczającej ilości miejsc noclegowych w Krakowie. Jego zdaniem, można wykorzystać domy studenckie, jednak to zaledwie kilkanaście tysięcy miejsc." Będzie trzeba wybudować miasteczka namiotowe, pola kempingowe. Trzeba będzie włączyć parafie, żeby one mogły przenocować pielgrzymów" - dodaje. Stolica Tatr wychodzi naprzeciw problemowi, górale chce za trzy lata zaprosić do siebie część pielgrzymów. Liczą, że uda im się zorganizować dla sporej części uczestników miejsca noclegowe w pensjonatach ale i np w szkołach. Władze Zakopanego nie ukrywają, że maja nadzieję, iż dzięki temu uda się może w końcu popchnąć do przodu sprawę przebudowy zakopianki.
Nawet miliard złotych mogą zostawić uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie. Eksperci szacują, że na spotkanie z papieżem może przyjechać ok. dwóch do trzech milionów młodych pielgrzymów.
Na razie nie wiadomo ile trzeba będzie wydać na organizację imprezy. Całkiem możliwe, że koszty będą podobne do tych, które ponieśli w 2011 roku Hiszpanie. Na swoją edycję ŚDM wydali oni w przeliczeniu 215 milionów złotych. Koszt tegorocznych Dni w Rio de Janeiro oszacowano w przeliczeniu na złotówki na pół miliarda zł.
reporterzy i dziennikarze RK
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:16
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
22:08
Laureaci Nagrody ZNAKU i HESTII im. ks. Józefa Tischnera 2024
-
21:51
Tarnów na sportowo. Przynajmniej w tym jednym dniu
-
21:33
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
21:16
Aktywiści: Kraków stawia na komunikację zbiorową, ale promuje ruch samochodowy
-
20:54
Ekstraklasa piłkarska – trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje.
-
20:30
1. liga piłkarska - daleki wyjazd lidera z Niecieczy na koniec 1. rundy. Wisła Kraków zagra przy Reymonta 22.
-
18:56
Powrót tramwajów do Mistrzejowic znów opóźniony. Bo zima zaskoczyła robotników
-
18:23
Biletomat "wszystko mający". Rewolucja w pojazdach krakowskiego MPK
-
10:40
Prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska zaprasza na Kobiecy szlak - Alina Fedorowiczowa
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze