GDDKiA przypomina, że w przetargu na budowę obwodnicy Zabierzowa w ciągu DK79 wykonawcy dwukrotnie składali odwołania od wyboru najkorzystniejszej oferty. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) dwukrotnie uwzględniała odwołania i zobowiązała Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do unieważnienia wyboru najkorzystniejszych ofert.

28 października 2022 r. GDDKiA jako najkorzystniejszą ofertę złożoną przez konsorcjum Strabag Polska (lider) i Strabag (partner). Od tej decyzji odwołał się inny uczestnik postępowania - konsorcjum Polimex Infrastruktura (lider), Polimex Mostostal, Polbud - Pomorze, Mosty Łódź (partnerzy). KIO wyrokiem z 28 listopada 2022 r. uwzględniła to odwołanie i zobowiązała GDDKiA do wykluczenia konsorcjum Strabag z postępowania oraz unieważnienia wcześniejszego wyboru oferty.

W wyniku ponownej oceny jako najkorzystniejsza została wybrana oferta konsorcjum z liderem Polimex Infrastruktura. Jej wartość to 613 mln 704 tys. 85,62 zł.

Od tego rozstrzygnięcia odwołał się kolejny uczestnik postępowania - Budimex. KIO wydała 2 lutego br. wyrok, w którym zobowiązała GDDKiA do unieważnienia drugiego wyboru oferty i wykluczenia z postępowania konsorcjum kierowanego przez Polimex Infrastruktura.

Oferta złożona przez Budimex ma wartość 675 mln 797 tys. 909,85 zł i przekracza kosztorys. W związku z tym GDDKiA zwróciła się do ministra infrastruktury z wnioskiem o dodatkowe środki na obwodnicę Zabierzowa. Piątkowe podpisanie aneksu do Programu Inwestycji zwiększa budżet na tę budowę i pozwoli GDDKiA na rozstrzygnięcie przetargu.

Obwodnica Zabierzowa ma mieć długość 10,3 km. Zakończenie robót budowlanych i oddanie obwodnicy do ruchu planowane jest w pierwszej połowie 2027 r/