Krakowskie kluby i centra kultury prześcigają się w ofertach półkolonii. Cykl warsztatów przygotował m.in. Ośrodek Kultury w Nowej Hucie. Dzieci będą mogły nauczyć się m.in. na czym polega praca ratownika medycznego, popływają w basenie lub pojadą na strzelnicę. W programie także wycieczki, wyjścia do kina czy do Laserparku. Z kolei w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki zaplanowano zajęcia z kroju i szycia. Dom Kultury Podgórze natomiast stawia na piesze wycieczki i poznawanie krakowskich zabytków. Zajęcia w czasie zimowej przerwy organizuje też Klub Kultury Przegorzały. Na warsztatach animacjipoklatkowej dzieci będą mogły stworzyć własny film w wybranej przez siebie technice.

Półkolonie organizują również biblioteki i muzea. Podczas spotkań w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa najmłodsi poznają gród Kraka począwszy od legend dawnego Krakowa, w tym legendę o Smoku Wawelskim, hejnaliście i Lajkoniku, poprzez kulturę rycerską i okres średniowiecza, życie codzienne w getcie krakowskim aż po historię Nowej Huty.

Swoje świetlice jak co roku otworzą także szkoły. Tegoroczne zajęcia odbywać się będą w 80 podstawówkach. Według szacunków magistratu, na takie półkolonie rodzice zapiszą 5,5 tysiąca dzieci. Trzeba się jednak spieszyć, bo w większości, liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona.

W Małopolsce ferie rozpoczną się za tydzień, dokładnie w poniedziałek 3 lutego.

Ewa Ostapowicz