Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dzwon Zygmunta w archiwach Radia Kraków

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2020.07.09 17:02 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:35 )
Za rok minie 500 lat od zawieszenia Dzwonu Zygmunt na wieży Katedry Wawelskiej. Dzwon, który towarzyszy Polakom w najtrudniejszych i najbardziej radosnych momentach historii, zna każdy. Pisali o nim poeci, śpiewali bardowie, opisywali go historycy. Przyglądamy się fenomenowi Dzwonu Zygmunta, zaglądając do archiwum Radia Kraków.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj materiału Martyny Masztalerz
Dzwonnicy " Zygmunta"

Jest świadkiem czterystu dziewięćdziesięciu dziewięciu lat polskiej historii. Obwieszcza wielkie, piękne i straszne momenty - a jego brzmienie rozpoznają wszyscy krakowianie. Jeszcze niedawno był największym polskim dzwonem - dopóki w 1999 roku nie przewyższył go masą i rozmiarem licheński dzwon Maryja Bogurodzica. Nadal jednak Zygmunt pozostał dzwonem najpopularniejszym.
Skąd wziął się w Katedrze Wawelskiej?

- W roku 1520 pochodzący z Norymbergi ludwisarz Hans Behem, w swojej pracowni znajdującej się poza murami miasta, odlał na zlecenie królewskie dzwon przeznaczony dla Katedry Wawelskiej, bardzo kosztowny, ogromny odznaczający się pięknym brzmieniem - mówił badacz dziejów Krakowa, profesor Jan Małecki, który o Zygmuncie opowiadał Romanie Bobrowskiej w 1996 roku.

Dzwon Zygmunt został zawieszony na wieży katedralnej 499 lat temu - dziewiątego lipca 1521 roku. Miał być symbolem potęgi kraju i króla - dlatego zostały na nim odlane herby Polski i Litwy, - A oprócz tego wizerunek św. Stanisława, patrona korony i św. Zygmunta, patrona króla. Dzwon nazwano imieniem króla - Zygmunt.

Napis łaciński na Zygmuncie głosił, że "król kazał wykonać ten dzwon wielkością godny umysłu, uczynków i dzieł swoich". Jak tłumaczył profesor Małecki, takie "podkreślanie swoich zasług" było typowe dla epoki renesansu. Zygmunt to także symbol potęgi polskich ludwisarni - mówił w 1970 roku na antenie Radia Kraków doktor inżynier Dominik Syryjczyk z Politechniki Krakowskiej: - Ciężar królewskiego Zygmunta wynosi 8 ton, wysokość 1 m 93 cm, a średnica 2,5 m. Do rozruchu potężnego dzwonu potrzeba 6 silnych mężczyzn.

Rozkołysanie Zygmunta wymaga sporej siły, a przywilej bicia w ten dzwon ma jedynie około trzydziestu pięciu dzwonników, wśród nich jest jedna kobieta. Bicie w ten najsłynniejszy polski dzwon to ciężka, ale bardzo ważna dla krakowian praca. Tak o Zygmuncie mówił historyk Antoni Franaszek w audycji Radia Kraków z 1987 roku: - Wcześnie zauważyłem, że spokojny rok krakowski dzielą dni, kiedy dzwoni Zygmunt i że w życiu miasta odgrywa on ważną rolę. Na Boże Narodzenie, na Wielkanoc, na Boże Ciało dzwonił z zasady. Wtedy szły na Wawel tłumy w świątecznym weselu i słyszały jego głos napędzający ulice miasta. Już w przeddzień mawiano w Krakowie, że Zygmunt będzie dzwonił i gdy spodziewano się go usłyszeć, otwierano okna, by jego dźwięk wpłynął do mieszkania, jakby przynosząc błogosławieństwo życiu. Bardzo rzadko dzwon dzwonił niespodziewanie - podkreślał Antoni Franaszek.

Obwieszczał w ostatnim stuleciu między innymi śmierć marszałka Józefa Piłsudskiego, wybór Jana Pawła II na papieża, przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, katastrofę samolotu rządowego w Smoleńsku, przybycie papieża Franciszka na Wawel, śmierć kardynała Franciszka Macharskiego, pożar katedry Notre Dame w Paryżu, a ostatnio - dzwonił podczas modlitwy o ustanie pandemii COVID-19.

Dzwon Zygmunt jest dostępny dla zwiedzających, którzy chcieliby się zetknąć z tym liczącym pół wieku historycznym artefaktem.

Dotknięcie serca dzwonu ma podobno przynosić szczęście - przypominamy tylko o dezynfekcji rąk.


Martyna Masztalerz/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię