Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pogrzeb Pasterza. Kardynał Macharski spoczął w krypcie biskupów krakowskich Katedry na Wawelu. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2016.08.05 05:02 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:47 )
Trumna z ciałem kard. Franciszka Macharskiego została złożona w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława w Katedrze na Wawelu. Były metropolita krakowski spoczął obok swego wielkiego poprzednika księcia kard. Adama Sapiehy.

fot: PAP/Stanisław Rozpędzik

Pogrzeb kardynała Franciszka Macharskiego

Po mszy pogrzebowej trumna została wniesiona do katedry przez księży z ostatniego rocznika wyświęconego przez kard. Macharskiego w 2005 r. Do świątyni weszli także przedstawiciele najbliższej rodziny, arcybiskupi, biskupi oraz prezydent Andrzje Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i inni oficjele.

Trumna została położona na posadzce katedry przed konfesją św. Stanisława, a następnie po modlitwach, pokropieniu wodą święconą oraz posypaniu ziemią, pochowana w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją. Kard. Macharski spoczął obok swojego wielkiego poprzednika księcia kard. Adama Stefana Sapiehy (1867-1951).

Tradycja kościelna przewiduje, że miejsce pochówku biskupa znajduje się "In medio ecclesiae" czyli w środku świątyni - w miejscu, gdzie krzyżują się nawa główna i transept. W przypadku katedry na Wawelu miejscem centralnym jest konfesja św. Stanisława – nazywana także "ołtarzem Ojczyzny". W tym miejscu władcy składali wota i trofea wojenne.


Zapis relacji na żywo:

 

12.46 - Trumna z ciałem kardynała Macharskiego została pochowana w krypcie Katedry na Wawelu.

12.41 - Bije dzwon Zygmunt.

12.40 - Następuje złożenie trumny do grobu.

12.38 - Ksiądz kardynał kropi trumnę wodą święconą, mówiąc: Niech Bóg da tobie pić ze źródła wody życia. Następnie kardynał rzuca na trumnę grudkę ziemi mówiąc: Prochem jesteś i w proch się obrócisz, ale Pan cię wskrzesi w dniu ostatecznym. Żyj w pokoju.

12.26 - Następuje procesyjne przejście do katedry, gdzie trumna zostanie złożona do Krypty Biskupów Krakowskich.

12.24 - Kardynał Dziwisz trzykrotnie pokropił trumnę wodą święconą i trzykrotnie ją okadził.

12.21 - "Nasz brat zasnął w pokoju z Chrystusem. Z wiarą i nadzieją życia wiecznego polecajmy go miłosierdziu Bożemu. Prośmy Boga, aby ks. Kardynał Franciszek, który przez chrzest stał się przybranym dzieckiem Bożym i w ciągu życia karmił się Ciałem Chrystusa, teraz został wezwany na ucztę dzieci Bożych w niebie i razem ze Świętymi stał się dziedzicem obiecanej nagrody wiecznej" - mówił kardynał Dziwisz.

12.16 - Rozpoczyna się ceremonia ostatniego pożegnania kardynała Macharskiego..

12.06 - Wierni uczestniczą w sakramencie komunii świętej.

11.51 - Pora na Liturgię Eucharystyczną.

11.45 - Rozpoczyna się modlitwa wiernych.

11.42 -

fot: PAP/Stanisław Rozpędzik

11.38 -

11.36 -

11.23 - Kardynał Stanisław Dziwisz wspomina zmarłego.

11.21 -  Fragment Ewangelii według świętego Jana: "Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki".

11.10 - Rozpoczyna się liturgia słowa. Przypomnijmy, że uroczystościom przewodniczy kardynał Stanisław Dziwisz.

11.07 - Odczytywany jest właśnie list od papieża Franciszka.

11.05 - Na placu przed Katedrą na Wawelu rozpoczęła się msza św. pogrzebowa kard. Franciszka Macharskiego. W uroczystości biorą udział najwyższe władze państwowe: prezydent Andrzej Duda z Małżonką, premier Beata Szydło, arcybiskupi i biskupi, a także najbliższa rodzona zmarłego i tłumy wiernych. Wśród zgromadzonych są też liczni senatorowie, posłowie oraz władze województwa małopolskiego i miasta Krakowa.

11.01 - Uroczystości na Wawelu właśnie się zaczynają.

10.55 -

fot: P. Bolechowski

10.50 - Pożegnanie kardynała Macharskiego rozpocznie się za 10 minut. Kilka minut po 11.00 rozpoczyna się nasza transmisja uroczystości. Słuchajcie TUTAJ.

10.24 -

fot: P. Bolechowski

10.02 - Za godzinę na Wawelu rozpocznie się msza św. pogrzebowa kardynała Franciszka Macharskiego. Były metropolita krakowski spocznie w krypcie biskupów krakowskich w katedrze wawelskiej.

9.40 -

fot: PAP/Stanisław Rozpędzik

9.25 - Krakowianie powoli już się gromadzą w okolicach Katedry. Powoli, bo msza święta pogrzebowa dopiero za dwie godziny. Po niej trumna z ciałem kardynała zostanie przeniesiona do Katedry, gdzie zostanie złożona w krypcie pod konfesją św. Stanisława. Wierni zebrani na Wawelu nie będą mogli wejść do katedry. Ceremonię pochówku będą mogli obserwować na telebimach.

9.20 - Tak wyglądało wyprowadzenie trumny na dziedziniec Katedry na Wawelu.

9.07 -

 

9.00 - Powoli rozpoczynają się dzisiejsze uroczystości. Trumna z ciałem kardynała Macharskiego jest już na wawelskim dziedzińcu. Wkrótce zacznie sie modlitwa brewiarzowa. Msza święta zaplanowana jest na godzinę 11.00.


Krypta biskupów krakowskich powstała w XVII wieku. Kard. Macharski jest siódmym duchownym pochowanym w tym miejscu. Jako pierwszy spoczął tam fundator konfesji św. Stanisława bp Marcin Szyszkowski. Leżą tam także biskupi: Kazimierz Łubieński, Jan Małachowski, Karol Skórkowski, kard. Albin Dunajewski i kard. Adam Stefan Sapieha.

Kard. Macharski spoczął obok kard. Sapiehy. "Franciszek Macharski jako kleryk rósł przy Sapiesze, był w ostatnim roczniku kapłanów wyświęconych przez tego wielkiego Polaka i wielkiego męża Kościoła. Przy wejściu do mieszkania kard. Macharskiego przy ul. Woronicza był właśnie portret Sapiehy" - powiedział PAP ks. Urban.

Jak wyjaśniał naukowiec, uroczystości pogrzebowe kard. Macharskiego odbywały się w Domu Arcybiskupów Krakowskich i u sióstr albertynek, czyli w miejscach, które przez ostatnie lata były domem kardynała. Z kolei zwyczaj wystawienia trumny biskupa krakowskiego w kościele franciszkanów sięga XV wieku, by tam mogli mu oddać cześć wierni. Katedra dla biskupa spełnia zaś dwie funkcję: kościoła i cmentarza.

 

 

 

 

(PAP/ko)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię