Główne obchody święta w Krakowie odbyły się przy Sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach. Przygotowano między innymi piknik rodziny. Specjalne miasteczko przygotowane przez stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia miało być wyrazem wdzięczności za okazane wsparcie i okazją do spędzenia czasu w rodzinnym gronie.
Zaplanowano liczne atrakcje dla najmłodszych – w tym kolorowanki, malowanie twarzy i słodki poczęstunek watą cukrową. Podobne miasteczko przygotowano przy parafii św. Jadwigi obok ulicy Władysława Łokietka.
Młodzież ubraną w żółte chusty można spotkać także przy innych kościołach, gdzie prowadzona jest zbiórka na dalszą działalność fundacji. Datki przez cały miesiąc można również wpłacać w internecie.
Nie zabrakło również modlitwy. W sanktuarium została odprawiona msza pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.
Dramat posłuszeństwa prawdzie. Niełatwy dramat, zwłaszcza dzisiaj w epoce, która z taką dumą niedawno ogłosiła się czasem postprawdy, czasem w którym nie ma już przestrzeni dla prawdy obiektywnej.
- mówił podczas kazania metropolita krakowski. Abp Jędraszewski nawiązał do papieskiej encykliki Veritatis Splendor, czyli Blask Prawdy:
Niełatwo się w tym wszystkim odnaleźć, kiedy naszą codzienną rzeczywistością rządzą fake-newsy, kiedy rzeczywistość społeczną, także polityczną pragnie budować się na ewidentnych, niekiedy wprost bezczelnych kłamstwach urągających ludzkiej inteligencji, kiedy wolność głosi się jako dowolność; jako ciągłą uległość kaprysom i przyjemnościom (głównie o charakterze zmysłowym), gdzie prymitywnie ta wolność ujmowana jest w myśl znanego hasła "róbta co chceta"
- podsumował metropolita krakowski, dodając, że nie jest ta wolność, którą głosił papież Jan Paweł II.
W Wadowicach uroczyste obchody Dnia Papieskiego odbyły się przed pomnikiem Jana Pawła II. Z kolei w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu zaplanowano wernisaż wystawy „Raduję się, że mogę być dziś z Wami” prezentujący wizytę papieża Polaka w Tarnowie.