W poniedziałek organizatorzy i uczestnicy projektu „Kraków wspólnie” podsumowali ostatni rok. Na realizację programu UNICEF przeznaczył prawie 8 mln zł.
„Wszystkie dzieci, które uczą się w Krakowie, w jakiś sposób z tego skorzystały. W Krakowie uczy się ok. 8 tys. dzieci uchodźców” – powiedziała dziennikarzom Aleksandra Polesek z krakowskiego biura UNICEF. Ale z programu, który ma też cel integracyjny, skorzystały również polskie dzieci. Łącznie ponad 100 tys. krakowskich uczniów jest beneficjentami programu „Kraków wspólnie”.
Dzięki funduszom UNICEF miejsce w żłobkach i przedszkolach znalazło prawie 400 młodych Ukraińców. W zajęciach integracyjnych w ferie, wakacje i w czasie roku szkolnego wzięło udział 19,5 tys. osób, a w kursach języka polskiego prawie 1,4 tys. uczniów. Do młodych uchodźców trafiło ponad 7 tys. wyprawek i tabletów, doposażono też 259 szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz młodzieżowych domów kultury. Dzieciom pomagali asystenci kulturowi. Działania w projekcie realizowało ponad 300 szkół, przedszkoli, domów kultury, klubów sportowych i organizacji pozarządowych.
„Nauczyciele i asystenci kulturowi stanęli na wysokości zadania” – oceniła przedstawicielka UNICEF, podkreślając, że chodziło przede wszystkim o bezpieczeństwo młodych Ukraińców i zapewnienie im dostępu do edukacji.
Jednym z realizatorów projektu „Kraków wspólnie” było Centrum Edukacyjne SWP, prowadzone przez Anastasiię Cherniavską, która od 2013 r. mieszka w Polsce. Placówka ta zorganizowała 19 kursów dla dzieci i młodzieży, w grupach po ok. 15 osób.
„To był bardzo ważny projekt. Jedyną jego wadą jest to, że się kończy. Na ostatnich zajęciach najmłodsze grupy płakały, że się kończy. Jest duże zapotrzebowanie na naukę języka polskiego jako obcego wśród dzieci i młodzieży z Ukrainy” – powiedziała Cherniavska.
Jak zauważyła, 25-30 proc. kursantów jej szkoły nadal nie uczestniczy do polskich placówek oświatowych, czyli pobiera naukę online w szkołach ukraińskich. „Tak naprawdę, mieszkając w Polsce, nie mają kontaktu z polskością. Wychodzą z domu na spacer, do sklepu, nie mają tu rówieśników, przyjaciół. Dlatego takie kursy są bardzo potrzebne” – mówiła, podkreślając integracyjny charakter projektu finansowanego przez UNICEF.
Program „Kraków wspólnie” prowadzony był Fundację Internationaler Bund Polska we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.