Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dziecko w sieci - jak dbać o bezpieczeństwo. PORADNIK

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2013.02.05 07:54 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:54 )
Reagujmy na nielegalne i szkodliwe treści internetowe. Strony nielegalne z urzędu ściga policja. Jeżeli natkniemy się w sieci na strony szkodliwe, skierowane przeciwko bezpieczeństwu dzieci i młodzieży możemy o tym poinformować odpowiednie służby.



W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu jak co roku odbywają się prelekcje i spotkania dotyczące bezpieczeństwa w sieci, szczególnie bezpieczeństwa najmłodszych. W tym roku policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie po raz pierwszy postanowili takie spotkania zorganizować nie tylko w szkołach, jak to było dotychczas, ale także w galeriach handlowych, gdzie udzielą porad na tematy związane z bezpieczeństwem w sieci. Ponadto w tym samym czasie przeprowadzone zostaną zajęcia z dziećmi i młodzieżą "Dziecko w sieci" oraz "Cyberzagrożenia".


Dzisiaj w godz. 10:00-12:00 w krakowskich galeriach handlowych odbędą się spotkania dla dzieci, a także ich rodziców. To nie tylko wykłady i pogadanki, ale także filmy, które mogą zainteresować najmłodszych, bo to do nich głównie skierowany jest przekaz. Spotkanie otworzy film "Z Ewą Farną w sieci" mówiący o bezpieczeństwie, odpowiedzialności i zagrożeniach internetu.

Akcja ta ma na celu przedstawić potencjalne zagrożenia, pokazać drogi wyjścia oraz stać się impulsem do prowadzenia zajęć dydaktycznych z edukacji dla bezpieczeństwa. "Szczególnie niebezpieczne są strony, które zmieniają nawołujące do nienawiści, niebezpiecznych zachowań, nawołujące do samookaleczeń, samobójstw" - mówi Martyna Różycka z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

Dowiedz się więcej na temat zagrożeń

Reagujmy na nielegalne i szkodliwe treści internetowe. Strony nielegalne z urzędu ściga policja. Jeżeli natkniemy się w sieci na strony szkodliwe, skierowane przeciwko bezpieczeństwu dzieci i młodzieży możemy o tym poinformować odpowiednie służby.

Poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa - PORADNIK:
1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak: maksymalny czas spędzany w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.
2. Umieść komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie.
3. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci. Jeśli dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Internecie, kontroluj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje! Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na Twoją pomoc!
4. Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profi, maksymalnie chroniący jego prywatność.
5. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Internecie. Naucz je rozwagi w takich sytuacjach.
6. Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci!


A więcej o cyberzagrożeniach czyhających na dzieci i młodzież już w najbliższą niedzielę na antenie Radia Kraków o 21.05 w audycji "Pierwszy krok".

( Katarzyna Pelc /dw)
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię