Biorąc pod uwagę tę wyjątkową sytuację, zdecydowano o tym, że pierwszy etap, czyli konsultacje przeniosą się do internetu, m.in. na portal Facebook. "Uruchomiliśmy 18 forów internetowych - dla każdej dzielnicy Krakowa. Są one moderowane i obsługiwane przez ambasadorów, którzy służą radą, doświadczeniem i pomysłami. Pomagają oni przygotowywać projekty. Oprócz tego stworzyliśmy bank pomysłów, mapę, na którą można nanosić swoje pomysły" - mówi Mateusz Płoskonka z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.
W grupach pojawiły się także specjalne ankiety badające potrzeby mieszkańców dzielnic. Dodajmy, że szczególny nacisk na sprawy dzielnicowe jest nieprzypadkowy, bo w tym roku aż 80 procent z całej puli 32 milionów złotych zarezerwowanych na tę edycję zostanie przeznaczone właśnie na projekty dzielnicowe. Urzędnicy podkreślają, że w związku z przeniesieniem konsultacji do internetu ogromną rolę będą odgrywali ambasadorzy budżetu obywatelskiego, którzy mają czuwać nad dyskusją w grupach i udzielać wskazówek potencjalnym wnioskodawcom. Takim ambasadorem jest na przykład radny Łukasz Maślona, który uważa, że ważniejsza od formy konsultacji jest rzetelna informacja podawana na bieżąco mieszkańcom.
"Trzeba przypominać mieszkańcom, że tegoroczny budżet będzie odbywał się wg dotychczasowego programu. Pilotaż dotyczący projektów jest ważny, ale informowanie mieszkańców również" - dodaje radny. Martwi go jednak to, że te internetowe konsultacje potrwają krótko, bo do końca marca. Od 1 kwietnia rozpocznie się nabór wniosków do kolejnej edycji.
Ogromne nadzieje na to, że pandemia koronawirusa nie dotknie krakowskiego budżetu obywatelskiego ma także wnioskodawczyni i miejska aktywistka Natalia Nazim. Jak mówi - czasu na konsultacje jest niewiele, podobnie jak informacji o tym, że cała procedura przeniosła się do sieci. "Przejrzałam sobie profil Budżetu Obywatelskiego na Facebooku i mam wrażenie, że ta aktywność jest znikoma. Już prezydent Krakowa częściej komunikuje się z mieszkańcami, robi spotkania, odpowiada na ich pytania. To formy, które powinny być wykorzystywane. Siedzenie z założonymi rękami nie poprawi sytuacji" - podkreśla Nazim.
Urzędnicy zapewniają, że zagrożenie koronawirusem nie wpłynie na tegoroczny budżet obywatelski, bo zarówno składanie wniosków jak i weryfikacja dokumentów będą odbywały się zdalnie. Liczą na to, że do czasu głosowania zaplanowanego na przełom września i października sytuacja zdąży się unormować. Jeśli tak się nie stanie - podejmą odpowiednie kroki.
(Joanna Orszulak/ek)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.