Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dworce w Małopolsce pójdą pod młotek. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Środa, 2013.03.06 10:18 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 03:49 )
PKP planuje wielkie porządki na dworcach kolejowych - także w Małopolsce. Niektóre z nich chce wyremontować, ale sporą część zamierza sprzedać lub przekazać samorządom.

Dworzec w Zatorze, fot. Marek Mędela

Posłuchaj relacji Maćka Skowronka
Linia Kalwaria - Wadowice. Fot. M. Mędela
Rozpadające się dworce w Przeciszu i Zatorze/ fot. Marek Mędela

Niektóre do remontu, ale większość do sprzedania. Ważą się losy ponad stu dworców i stacji kolejowych w Małopolsce. PKP planuje modernizację kilku z nich - między innymi w Krakowie-Płaszowie, Rabce i Nowym Sączu. Większość budynków jednak chce oddać w prywatne ręce albo przekazać samorządom. Do remontu jest między innymi krakowski dworzec w Płaszowie - druga co do wielkości stacja w mieście. Korzystają z niej mieszkańcy południowo-wschodniej części Krakowa, a w sezonie letnim także turyści. Część pociągów dalekobieżnych zaczyna swoje kursy właśnie tam. Dziś ma być rozstrzygnięty przetarg na projekt architektoniczny - poinformowała Paulina Jankowska z PKP. Jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa dworca w Rabce . A w planach jest jeszcze modernizacja dworca w Nowym Sączu.

PKP chce się pozbyć dworca w Gorlicach/ fot. Maciek Wodziński

PKP zamierza pozbyć się ponad 130 budynków dworcowych w całej Małopolsce. Najczęściej nieczynnych i zaniedbanych.Dwa z nich mają być sprzedane prywatnym inwestorom. Pozostałe PKP chce oddać gminom i powiatom, bo jak tłumaczy Paulina Jankowska z PKP, spółki nie stać na bieżące utrzymanie obiektów. Takie dworce są na przykład w Gorlicach i Bobowej, a także w Zatorze i Przeciszowie koło Oświęcimia. Władze Zatora i Przeciszowa zapowiadają, że przejmą dworce pod warunkiem uruchomienia większej liczby połączeń kolejowych między Krakowem a Oświęcimiem . Problem w tym, że samorządy niespecjalnie są zainteresowanie ich przejęciem.

"Samorząd przejmując dworzec musi mieć pomysł na jego wykorzystanie" - wyjaśnia wicestarosta gorlicki Karol Górski. Co więcej zgodnie z przepisami samorząd, który przejmie dworzec, musi na nim prowadzić działalność związaną z transportem. A to mocno ogranicza możliwości dotyczące na przykład wynajmu pomieszczeń. Tymczasem opuszczone i niechciane budynki są coraz bardziej zniszczone. A większość z nich pochodzi z XIX wieku.

W sumie PKP chce się pozbyć ponad dwóch tysięcy dworców w całej Polsce.

(Maciej Skowronek/ Marek Mędela/jg)
Dworzec w Krakowie-Płaszowie czeka przebudowa/ fot. Maciek Skowronek
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię