Program dotyczy dzieci uczących się w szkołach podstawowej, gimnazjach i dowolnego typu szkołach ponadpodstawowych. Raz w roku, w okolicach początku roku szkolnego,  rodzice - niezależnie od swoich od zarobków i liczby dzieci - otrzymają 300 złotych dla każdego, które pierwszego września pójdzie do szkoły.


"Program obejmie w Małopolsce ok. 417 tysięcy uczniów - to o 54 tysięcy więcej dzieci i młodzieży od tych, które korzystają z 500+" - mówi Jacek Kowalczyk dyrektor wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Aby otrzymać wsparcie trzeba będzie złożyć wniosek. Dokumenty będą przyjmowane przez te same instytucje, które zajmują się przyjmowaniem wniosków w programie „Rodzina 500+”. Czyli - między innymi - urzędy miast i gmin oraz ośrodki pomocy społecznej. Ważne, by pamiętać o kilku  datach. Wnioski można składać drogą elektroniczną - od pierwszego lipca, tradycyjną - od pierwszego sierpnia. Tylko takie wnioski  gwarantują wypłatę pieniędzy we wrześniu.
"Ostateczny termin składania wniosków to 30 listopada, żeby skorzystać z programu" - przypomina Stanisław Szwed z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

"Warto postarać się o to dofinansowanie, żeby początek roku szkolnego był mniej stresujący niż do tej pory, bo nie wiadomo było, czy uda się zapewnić dziecku wszystko, co potrzebuje do szkoły" - mówi Barbara Nowak Małopolska Kurator Oświaty.

Tym bardziej, że na początku roku szkolnego jednorazowo trzeba wydać kilkaset złotych. Ile? Około 600 złotych - mówi mama ucznia.

W całej Polsce z programu może skorzystać ponad 4 i pół miliona dzieci. Będzie to kosztowało budżet państwa prawie półtora miliarda złotych rocznie

Świadczenie “Dobry start” jest zwolnione od podatku. Nie podlega wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia. Nie przysługuje studentom nawet jełśi rozpoczęli studia przed ukończeniem dwudziestego roku życia.

 

 

Katarzyna Maciejczyk/bp