Po zmianie prawa ogólnopolskiego, lokalne samorządy mają obowiązek wprowadzić te regulacje u siebie. Tak zrobił już na przykład Kraków. Jednak małopolski sejmik wciąż zwleka, mimo, że projekt uchwały w tej sprawie miał wejść w życie od listopada.
Swoje projekty mógł zgłaszać każdy mieszkaniec regionu. Takie plany miał zarząd województwa poprzedniej kadencji. Po wyborach doszło jednak do zmiany rządzącej większości, którą zdobyło Prawo i Sprawiedliwość pokonując koalicję PO-PSL. Tym samym nowa uchwała została wstrzymana. Po trzech miesiącach jeden z krakowskich radnych dzielnicowych złożył więc skargę na opieszałość urzędników. Sprawa trafiła już do Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Według jego dyrektoar, Mirosława Chrapusty:
"Nasze oceny mają charakter wstępny i nie przesądzają ostatecznej oceny skargi, niemniej w kontekście informacji urzędowych, nie doszło do uchybień, czy zaniechań"
Zdaniem dyrektora Chrapusty, działania urzędu marszałkowskiego zasługują wręcz na pochwałę. Jak informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, wstrzymanie uchwały było spowodowane dodatkowymi konsultacjami. Marszałek Małopolski, Witold Kozłowski wskazuje też na opieszałość swoich poprzedników.
"Poprzedni zarząd dawno mógł te procedury opracować. One są opracowywane i w najbliższym czasie zostanie przyjęty przez sejmik"
Według planów uchwała ma trafić pod głosowanie najpóźniej w marcu. Nie wiadomo jeszcze jak dokładnie ma ona wyglądać. Tymczasem na nowe przepisy czeka wielu lokalnych społeczników. Jak podkreśla Natalia Nazim, krakowska aktywistka, nowe przepisy mogłyby pomóc w walce ze smogiem.
"Pozwoli mieszkańcom okolicznych miejscowości zjednoczyc się i wpłynąć na władzę, by jeszcze więcej robić dla czystego powietrza, dla tego co się dzieje wokół Krakowa, bo wszyscy widzimy, że w tym momencie problem nie jest z Krakowem, ale z okolicznymi miejscowościami."
Chyba, że obywatelski projekt rozbije się o głosowanie radnych. Koniec końców i tak to oni będą podejmować ostateczną decyzję w sprawie zgłaszanych pomysłów mieszkańców Małopolski.
W ramach inicjatyw obywatelskich będzie można składać projekty dotyczące wszystkich spraw, którymi zajmuje się sejmik województwa. Są wśród nich drogi, programy profilaktyczne, sportowe a także trasport i czyste powietrze. Decyzja wojewody w sprawie skargi złożonej na działania sejmiku województwa małopolskiego zapadnie w ciągu trzydziestu dni od złożenia wniosku.
Bartłomiej Grzankowski/bp