Fot. Wydział Planowania Przestrzennego
Wraz z wprowadzaniem tam zabudowy mieszkaniowej konieczne będą zmiany tych terenów w kierunku funkcji użyteczności publicznych, biurowych i przemysłu wysokich technologii, które będą powiązane z planowaną zabudową mieszkaniową. Opracowanie planu miejscowego dla tego obszaru umożliwi budowę wieżowców do wysokości 150 metrów. Film prezentujący założenia i koncepcję Nowego Miasta można obejrzeć na stronie krakow.pl.
Mieszkańcy południowo-wschodniej części miasta są podzieleni. Część z nich w nowej dzielnicy nazywanej już "krakowskim Manhattanem" widzi duży potencjał. Inni obawiają się gęstej zabudowy:
Miasto tłumaczy, że na terenie "dzielnicy przyszłości" powstanie 65 hektarowy park. Byłby większy niż Błonia Krakowskie.
Na zgłaszanie uwag mieszkańcy mają dwa tygodnie. Propozycje można przesyłać do 27 lipca.
Wnioski z konsultacji zostaną zaprezentowane w sierpniu - mówi Stanisław Prochwicz z urzędu miasta. - Do 17 sierpnia powinno się ukazać w BIP zarządzenie Prezydenta Miasta Krakowa o rozpatrzeniu uwag i z tego zarządzenia będzie wynikało, czy będzie, czy będzie ponowiona procedura, czy projekt będzie przekazywany do Rady Miasta Krakowa celem jego uchwalenia. Już podczas spotkania z mieszkańcami uczestnicy pytali o przyszłość firm działających w pobliżu inwestycji, także o planowane rozwiązania drogowe i komunikacyjne.
Propozycje dla Nowego Miasta można przesyłać mailowo na adres: [email protected], także za pomocą systemu ePUAP.
Uwagi można również dostarczyć osobiście do siedziby Wydziału Planowania Przestrzennego przy ulicy Mogilskiej 41 w Krakowie lub do punktów obsługi mieszkańca w galeriach handlowych.