Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dno Wisły odsłoni jedną ze swoich najmroczniejszych tajemnic? Policjanci szukają szczątków Katarzyny Z.

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2016.10.17 07:24 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:56 )
W poniedziałek przy użyciu specjalistycznego sprzętu policjanci rozpoczęli poszukiwania szczątków Katarzyny Z. - studentki zamordowanej 18 lat temu, w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską. Poszukiwania mordercy do tej pory nie dają spokoju krakowskim policjantom. Czy dziś będą krok bliżej do rozwiązania tej zagadki?

źródło: policja

Policjanci szukają na dnie Wisły szczątków Katarzyny W.

Nurkowie wyposażeni w specjalistyczny sprzęt (m.in. sonary) będą sprawdzać dno Wisły, fragmenty sieci i przedmioty, które osiadły w rzece.

"Poszukujemy szczątków ofiary i fragmentów jej ubrania. Na tej podstawie można wnioskować, jak działał sprawca i jakich obrażeń doznała zamordowana. Wiemy, że ofiara została pozbawiona części skóry, a jej ciało rozkawałkowane i wrzucone do Wisły" - mówił dziennikarzom prok. Tomasz Dudek z Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

"Szczątki ofiary mogły zostać uwięzione w przedmiotach leżących na dnie, sieciach, konarach, w samym dnie rzeki. Na istnienie takiej możliwości wskazali biegli i funkcjonariusze z Komisariatu Wodnego Policji. Ponieważ sprzęt, którym dysponują obecnie nurkowie pozwala na dużo bardziej precyzyjne poszukiwania chcieliśmy z tego skorzystać, by wyczerpać wszelkie możliwości poszukiwania dowodów" – dodał.

W poniedziałek grupa poszukiwacza użyje sonaru holowanego. Niektóre miejsca będą badane sonarem opuszczanym. Uzyskany obraz będzie przekazywany na ustawione na brzegu telebimy i analizowany. Jeśli nad dnie będą interesujące przedmioty - wydobędą je płetwonurkowie. W trakcie prac będą korzystać z dwóch większych jednostek pływających i jednej mniejszej. Poszukiwania będą prowadzone także nocą.

"Musimy na początek zapoznać się z korytem rzeki na obszarze planowanym do zbadania. Sonar holowany zeskanuje dno, na monitorach przeanalizujemy ten obraz i podejmiemy decyzję, jak dalej będziemy prowadzić poszukiwania, w jakich miejscach i jakie mogą wystąpić zagrożenia" – mówił Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, biegły w zakresie poszukiwania zwłok ludzkich w środowisku wodnym.

Grupa Specjalna Płetwonurków RP ma doświadczenie w poszukiwaniu i lokalizacji zwłok w różnych akwenach. Zespół ten brał udział w poszukiwaniach zwłok Ewy Tylman, odnalazł też w zalewie wodnym w Zabierzowie ciało pracownika krakowskiego lotniska.

Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katarzyna Z. zniknęła w listopadzie 1998 roku. Dwa miesiące później kapitan barki pływającej po Wiśle dokonał makabrycznego odkrycia. W śrubę jego łodzi wkręciła się... skóra zaginionej dziewczyny. Według ustaleń śledczych Katarzyna W. była wcześniej torturowana, a następnie zamordowana. Na koniec tej makabrycznej zbrodni oprawca obdarł swoją ofiarę ze skóry i zrobił z niej kostium.

Co stało się z resztą ciała? W latach 90. policjanci przeszukali dno Wisły, jednak bez skutku. Dziś wrócą do poszukiwań. Jak podkreślają, dysponują teraz o wiele nowocześniejszym sprzętem. Wyposażona w niego grupa płetwonurków będzie sprawdzać dno Wisły na odcinku od Wawelu do stopnia wodnego Dąbie.

Poszukiwania, które rozpoczną się w poniedziałek w Krakowie potrawają 5 dni. W ich czasie wykorzystany będzie specjalistyczny sprzęt poszukiwawczy sprowadzony w tym celu z Wielkiej Brytanii.

Przypominamy: Powraca słynna sprawa "skóry". Po 18 latach wznowione zostaną poszukiwania szczątków Katarzyny Z.

 

 

 

 

(Grzegorz Krzywak/PAP/ko)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię