- A
- A
- A
Dawna siedziba Radia Kraków znalazła w końcu właściciela. Będą apartamenty i SPA
Pałac Tarnowskich przy ul. Szlak, który przez ostatnie kilkanaście lat popadał w ruinę, stał się własnością jednego z funduszy inwestycyjnych. Nowy, prywatny właściciel rozpoczął właśnie przebudowę obiektu.
(Grzegorz Krzywak/ko)
- Bardzo dobrze. To totalna ruina. Mam nadzieję, że doprowadzą go do takiego stanu jak za swoich czasów, kiedy powstał - mówią krakowianie. "Jest inwestor, który chce rozpocząć prace. Będą tam sale dydaktyczne, sala konferencyjna. W podziemiach będzie obiekt gastronomiczny, biblioteka. Jest informacja, że ma tam być też SPA, część apartamentowa" - dodaje Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.
O szczegóły nowej inwestycji, chcieliśmy zapytać samego dewelopera, jednak jak na razie nie zgodził się na rozmowę. Na jego stronie internetowej czytamy, że dzięki nowemu właścicielowi budynek "ma szansę odzyskać swój dawny blask i pałacowy charakter". Nie ma jednak wzmianki o planowanej funkcji.

fot: G. Krzywak
- To bardzo bogaty program inwestycyjny dla niedużego budynku – mówi dr Michał Wiśniewski z Instytutu Architektury – Ciekaw jestem, co będzie najważniejszą jego częścią. Biorąc pod uwagę, jak ostatnio rozwija się Kraków i jakiego rodzaju inwestycje są realizowane, można przypuszczać, że powstaną tu apartamenty i SPA. To dobrze, że pojawia się nowa wizja tego miejsca, mam jednak wątpliwości, czy taka właśnie wizja powinna być tam realizowana. Lepszym kierunkiem była by szkoła wyższa, o której mówiło się w ostatnich latach. Tym bardziej, że w pobliżu jest kampus PK i była by szansa na efekt synergii.
- Turystyka w Krakowie dotarła już do kresu rozwoju i powoli zaczyna stanowić zagrożenie – podkreśla dr Wiśniewski - Symptomem tego zjawiska mogą być wspomniane apartamenty w tym budynku. Najbardziej ten trend widać na przykładzie budynku PKO przy ul. Wielopole – wielki publiczny gmach związany od początku z funkcją bankową zmieni się w hotel. Te same wątpliwości mam w stosunku do siedziby Banku Rolnego przy Dunajewskiego czy Poczty Głównej. A w budynku Dworca Głównego mamy wystawę klocków. Kraków powoli dopada tzw. „syndrom wenecki”. W Wenecji kiedyś żyło ćwierć miliona ludzi, teraz może ze czterdzieści tysięcy. Jeśli Kraków ma iść tą drogą, to trzeba się zastanowić, czy to dobry kierunek.
Pałac Tarnowskich przy ul. Szlak przez blisko 50 lat był siedzibą Radia Kraków. Funkcję te pełnił do 1998 roku i od tamtego czasu był zajmowany głównie przez okolicznych bezdomnych.
Grzegorz Krzywak/ko/wm
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Jak biegać z psem? Nie mamy pojęcia. Częściej szkodzimy i zapominamy o zwierzęciu.
-
20:44
Kupa roboty – Tarnów walczy z psimi odchodami na ulicach
-
20:22
W Krakowie rozpoczyna się 18. festiwal Mastercard Off Camera
-
20:14
Derby Małopolski na remis
-
19:17
Kontrowersje wokół Targów Myśliwskich w Krakowie. Wojewoda Klęczar: „Nie możemy wszystkiego zakazywać”
-
18:24
Jeden z największych browarów w Polsce świętuje 180-lecie istnienia
-
17:55
Autobus-reklama przed Galerią Krakowską. "Nie mamy podstaw prawnych, by go usunąć"
-
17:27
Puszcza znowu przegrała z Pogonią. Dramat w Niepołomicach
-
16:38
Żałoba narodowa po papieżu Franciszku: gest szacunku czy polityczna gra?
-
16:27
Po latach oczekiwań rusza budowa brakującego odcinka drogi z Brzeska do Szczurowej. Mieszkańcy: „Nie chcemy ginąć"
-
15:55
Trzebinia: poważne utrudnienie na A4
-
15:49
Kradł tablice rejestracyjne i jechał tankować na stacje. Amator "darmowego" paliwa zasiądzie na ławie oskarżonych
-
15:17
FILM | Rekomendacje pokazów plenerowych Mastercrad OFF Camera
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze