W 13. odsłonie akcji "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich" biorą udział cztery rezydencje królewskie - Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
Dotychczas liczba instytucji uczestniczących w akcji powiększała się z roku na rok. W ostatnich latach do grona Zamku Królewskiego w Warszawie Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, dołączały muzea m.in. w Sandomierzu, Lublinie, Malborku oraz Poznaniu. W tym roku MKiDN podjęło decyzję o "powrocie do korzeni" i akcja będzie dotyczyć tylko czterech rezydencji królewskich.
Dr Marta Graczyńska, pełnomocniczka dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu ds. działań edukacyjnych i komunikacji społecznej zachęca do odwiedzania wystaw czasowych przygotowanych przez Zamek, m.in otwartej niedawno wystawy "Niech żyje król" oraz wystawy "Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich. Odsłona druga".
Zapraszamy także by eksplorować Wzgórza Wawelskie i Zamek. Jest przygotowanych 200 lekcji muzealnych. Lekcja muzealna nie tylko jest dla szkół, dorosłych również zapraszamy
- zaznaczyła.
Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, Marianna Otmianowska, wyjaśniła, że wraz z MKiDN uznali potrzebę rozwoju programu "Darmowy Listopad". "Badania w obszarze kultury są niezwykle istotne i przyjęliśmy to jako zaszczyt, że jako Łazienki Królewskie, możemy pokierować tym projektem, wespół z pozostałymi rezydencjami. Niezwykle istotne jest zbadanie potrzeb naszych użytkowników, ocena dotychczasowego projektu" - mówiła. Zaznaczyła, że równie ważne będzie zbadanie relacji pomiędzy muzealnikami w ramach czterech instytucji biorących udział w akcji. "Planujemy badania fokusowe, wewnętrznie, zewnętrznie i z potencjalnymi użytkownikami" - przekazała.
Przez cały listopad odwiedzający będą mogli oglądać wystawy w instytucjach, a także poznawać ich przestrzenie i korzystać z zajęć edukacyjnych. Warsztaty i zajęcia zostały przygotowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Każdy kolejny weekend listopada będzie kierował uwagę na inną rezydencję królewską: 9-10.11 – Zamek Królewski w Warszawie; 16-17.11 – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie; 23-24.11 – Zamek Królewski na Wawelu; 29-30.11 – Muzeum Łazienki Królewskie.
"Weekend 9-10 listopada to jest bardzo ważny moment, dlatego że tym weekendem symbolicznie zakończymy odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie. Tak, długo to trwało, 50 lat odbudowy, która zakończy się oddaniem nam wszystkim tronu królewskiego wraz z obudową, baldachimem i zapleckiem. Udało się nam po latach zrekonstruować zaplecek tronu królewskiego, na którym haftowane były srebrne orły" - powiedział zastępca dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie ds. muzealnych i programowych dr Jarosław Trybuś.
Poinformował, że przez cały listopad Zamek Królewski zaprasza do zwiedzania galerii dzieł sztuki im. rodziny Lanckorońskich. "To tam znajduje się 600 obiektów, z których część pochodzi ze zbiorów Stanisława Augusta. Tam też znajdują się ozdoby kolekcji, czyli dwa płótna Rembrandta. Jeden jest chwilowo w Wiedniu, ale drugi pozostał z nami w Warszawie. Ponieważ zwykle goście zamku odwiedzają Apartamenty Królewskie, tym razem zapraszamy szczególnie na parter" - dodał Trybuś.
Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, powiedział, że profil Muzeum w "Darmowym Listopadzie" jest "jak zwykle edukacyjny". "Przez cały rok powodzeniem cieszy się lekcja edukacyjna pt. +Wizyta u króla+. Tłumaczymy, czym są dekoracje we wnętrzach, gdzie mieszkali Sobiescy, co one oznaczają w tradycji kultury klasycznej, staropolskiej i współczesnej. Przygotowaliśmy 50 bezpłatnych zajęć edukacyjnych, poza indywidualnym zwiedzaniem za darmo" - poinformował Jaskanis. Zapowiedział, że w połowie listopada w Muzeum odbędą się warsztaty tańca dawnego. Przekazał, że za darmo dla zwiedzających będą dostępne warsztaty japońskiego teatru słowa i ilustracji.
W listopadzie w Muzeum Łazienki Królewskie będzie można zwiedzać za darmo Pałac na Wyspie (parter) z Królewską Galerią Obrazów, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim, Królewską Galerią Rzeźby oraz Pałac Myślewicki (parter) z historycznymi polichromiami. Swoje obiekty otwiera na bezpłatne zwiedzanie także Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddział MŁK. Będą to Koszary Kantonistów z wystawą przyrodniczą oraz Stajnie Kubickiego z kolekcją zabytkowych pojazdów konnych.
Wydarzenia w ramach "Darmowego Listopada" rozpocznie zwiedzanie Teatru Królewskiego z przewodnikiem już 3 listopada. Ten drewniany osiemnastowieczny obiekt, ukryty w Starej Oranżerii, do dziś można oglądać w niezmienionym stanie. Na deskach tego teatru 30 listopada prezentowany będzie spektakl dźwiękowy "Didaskalia Stanisława Wyspiańskiego" w reżyserii Szymona Kuśmidera. Wokół dramatów Wyspiańskiego, m.in. "Nocy listopadowej" oraz powstania listopadowego odbędzie się kilka spacerów po Łazienkach. Pod koniec miesiąca Muzeum otworzy również nową wystawę czasową "Ikonosfera Wyspiańskiego", którą będzie można zwiedzać w Podchorążówce.
Wielbicieli rzemiosła Muzeum zaprasza na warsztaty haftu inspirowane tradycjami teatralnymi Łazienek. Dla rodzin z dziećmi przeznaczone są warsztaty rękodzielnicze połączone ze spacerami po łazienkowskich ogrodach – będzie to cykl spotkań pt. "Szlakiem łazienkowskich drzew". Na warsztatach praktycznych w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa dzieci z opiekunami stworzą modele budynków inspirowanych projektami królewskiego architekta Jakuba Kubickiego oraz Leonarda da Vinci. Natomiast szkoły i przedszkola mogą skorzystać z grupowych lekcji muzealnych, które prowadzą wykwalifikowani i pełni pasji edukatorzy. W czasie kreatywnych spotkań uczniowie poznają historię XVIII-wiecznej rezydencji królewskiej oraz łazienkowską faunę i florę.
Dzięki akcji "Darmowy Listopad", organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od ponad dekady, rezydencje królewskie przez cały miesiąc udostępniają znaczącą część swojej oferty nieodpłatnie.