W Świątnikach Górnych wciąż do wymiany zostało ponad 1200 pieców. Do tej pory, przez trzy lata, udało się w wymienić około 230 kotłów. Jak przyznaje Małgorzata Duży, burmistrz Świątnik Górnych, w kasie gminnej na dotacje dla mieszkańców pozostało jeszcze prawie półtora miliona złotych. "Możemy w ten sposób wymienić ok. 200 pieców. Będziemy szukać innych programów i dotacji, by pomóc w tych działaniach mieszkańcom" - mówi burmistrz.
Najgorsze powietrze w Świątnikach jest wieczorem - wtedy kiedy mieszkańcy zaczynają palić w piecach. "Bywa różnie. Jak robi się zimno, zwłaszcza w weekendy, czuć w powietrzu czym się pali. A jak zaczyna się też okres zimowy, to liczba worków ze śmieciami wystawianych pod domami - ubywa" - zwraca uwagę jedna z mieszkanek w rozmowie z reporterem Radia Kraków. "Musimy wymieniać piece i koniec. Ja to zrobiłam w zeszłym roku jak tylko ruszyły dotacje" - usłyszał nasz reporter.
Program gminny jest realizowany do końca 2021 roku i na wymianę pieca można otrzymać siedem tysięcy złotych. Równolegle jednak, jak przypomina Aleksandra Piegza, ekodoradca w gminie Świątniki Górne, można skorzystać także z innych środków. "Istnieje też program Czyste Powietrze, który na razie koordynowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiskowe w Krakowie, ale żeby uzyskać informacje na ten temat można także skierować się do mnie" - zachęcą ekodoradca.
Warto skorzystać z wszelkiej możliwej pomocy, bo przypomnijmy, uchwała antysmogowa dla Małopolski wchodzi w życie w 2022 roku. Wtedy korzystanie z wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, tzw. „kopciuchów”, będzie po prostu nielegalne.
Pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego działają do 15 listopada też w Niepołomicach i Liszkach. Później urządzenia trafią do Zielonek, Wieliczki i Zabierzowa.
Akcję zakończą dwutygodniowe pomiary w Wielkiej Wsi, Michałowicach i Tyńcu. Na koniec samorządowcy, przedstawiciele władz województwa i działacze Polskiego Alarmu Smogowego spotkają się i wezmą udział w spólnej debacie nad tym jak idzie walka o czyste powietrze.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Tomasz Bździkot/ko)