- A
- A
- A
Czym oddychają mieszkańcy Wieliczki?
W piątek podczas kolejnej odsłony wspólnej akcji Radia Kraków, Polskiego Alarmu Smogowego i władz województwa pod hasłem "Małopolska bez Smogu" - sprawdzaliśmy stan powietrza w Wieliczce. Przez dwa tygodnie pyłomierze rozstawione w Zielonkach, Brzeziu koło Zabierzowa i właśnie w Wieliczce mierzą poziom zanieczyszczenia powietrza.O poranku we wszystkich trzech miejscowościach powietrze było czyste. W Zielonkach pyłomierze wskazywały 17 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny. W Brzeziu koło Zabierzowa to 14 mikrogramów, a w Wieliczce, w której w piątek gościliśmy to 19 mikrogramów.
To dobre wiadomości po tym, jak w czwartek wieczorem wskaźniki zanieczyszczenia powietrza w tej miejscowości poszybowały do góry, wskazując o godzinie 21:00 66 mikrogramów, przekraczając tym samym dopuszczalną normę.
Jak idzie wymiana pieców w gminie Wieliczka? Jest nieźle, bo w zestawieniu 14 gmin krakowskiego obwarzanka Wieliczka zajmuje trzecie miejsce pod względem wymienionych kotłów. Wyprzedza ją jedynie Skawina i Zabierzów.
Warto jednak podkreślić, że to Wieliczka ma najwięcej kotłów do wymiany, bo z danych Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że to prawie 8 tysięcy palenisk. Wiadomo, że do końca 2018 roku tych pieców udało się wymienić niespełna 450, a to około 17 procent wszystkich kotłów.
Większość mieszkańców, z którymi rozmawiała reporterka Radia Kraków, uważa, że wymiana pieców przebiega dość sprawnie, choć liczba niespełna tysiąca kotłów usuniętych do tej pory nie wpłynęła znacząco na poprawę jakości powietrza. Jak mówią mieszkańcy, smog jest wciąż wyczuwalny, zwłaszcza wieczorami i nad ranem.
- Jest taki zapach siarki, zapach węgla. Czuć to. Jakby często wiało, to by było lepiej. Jak jest wiatr, to nie czuć. Jeżeli jest ciężkie powietrze zimą i mgły to smród jest. Smog był i zawsze będzie. Mamy za mało terenów zielonych. Dla mnie to jest smród śmieci, inaczej tego nie umiem określić - podkreślają mieszkańcy Wieliczki.
Przedstawiciele Wielickiego Alarmu Smogowego twierdzą, że wymiana pieców musi znacząco przyspieszyć, jeśli gmina ma zdążyć z wymianą kilkunastu tysięcy pieców. Jak mówią, liczba kotłów szacowana początkowo na około 8 tysięcy palenisk wzrosła, bo gmina w 2015 roku nie wykonała rzetelnej inwentaryzacji. Teraz piece są liczone na nowo. "W takim tempie wymiany być może za 70 lat uda się rozwiązać problem. To też czas najwyższy na uświadamianie mieszkańców, że obowiązek wymiany pieca to nie jest jakaś odległa perspektywa, ale najbliższe trzy lata" - mówi Paweł Augustynek Halny z Wielickiego Alarmu Smogowego.
Krzysztof Kałuża - dyrektor wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska wielickiego magistratu wyjaśnia, że mimo braku szczegółowej liczby pieców, mieszkańcy mogą ubiegać się o gminną dotację. Muszą spełnić jednak kilka warunków. "Pozytywny audyt energetyczny, czyli dom musi być ocieplony i muszą być odpowiednie okna. Mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 7 tysięcy złotych. Dodatkowo będziemy wchodzić w rządowy program Stop Smog, gdzie będzie możliwość uzyskania środków na termomodernizację oraz na wymianę kotłów" - wyjaśnia Krzysztof Kałuża.
Rozczarowania sytuacją w Wieliczce związaną tak z liczbą wymienionych kotłów, jak i wolno postępującą inwentaryzacją nie kryją władze województwa. "Informacja i wiedza, ile takich kotłów jest do wymiany na terenie danej gminy, to podstawa. Wszystkie gminy powinny dokonać szczegółowej inwentaryzacji, a w przypadku Wieliczki jest on bardzo niski, zaledwie kilkuprocentowy" - mówi Piotr Łyczko z Departamentu Środowiska Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Podkreśla, że gmina musi ostro zabrać się do pracy, bo czasu zostało już niewiele. Do końca 2022 roku wszystkie kopciuchy muszą zostać wymienione.
Pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego działają do 29 listopada także w Brzeziu i Zielonkach
Akcję zakończą dwutygodniowe pomiary w Wielkiej Wsi, Michałowicach i Tyńcu. Na koniec samorządowcy, przedstawiciele władz województwa i działacze Polskiego Alarmu Smogowego spotkają się i wezmą udział w spólnej debacie nad tym jak idzie walka o czyste powietrze.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Joanna Orszulak/ko)
Organizatorzy akcji:
Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Liszki, Świątniki Górne, Niepołomice, Zielonki, Wieliczka, Zabierzów, Wielka Wieś, Michałowice oraz Gminą Miejska Kraków.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze