W nocy z wtorku na środę normy jakości powietrza w gminie Zabierzów przekroczone były o kilkaset procent. Skąd tak wysokie wyniki zanieczyszczenia powietrza? Jeden z powodów to... nocny mróz, który zachęcił do palenia w piecach. W efekcie ciężko było wziąć tu zaczerpnąć głębszy oddech. "Jest bardzo źle, tak jak zwykle zresztą. W okresie grzewczym nie można uchylić okna, bo po prostu śmierdzi" - przyznają w rozmowie z reporterem Radia Kraków mieszkańcy. Jako rozwiązanie podają większe dotacje na wymianę kotła, kontrole w lokalnych zakładach meblarskich i więcej działań edukacyjnych. "Jest tu taka firma, która produkuje meble i pali tym, co zostaje z produkcji. Są też starsi, samotni mieszkańcy, których po prostu nie stać na droższe, ale ekologiczne ogrzewanie" - zauważają.
Jeśli chodzi o osoby najuboższe - to dla nich przygotowano specjalny program finansowy. "Na 26 wytypowanych rodzin, które mają uregulowane stany prawne, wszystko jest możliwe do przeprowadzenia inwestycji, tylko 6 rodzin udało się przekonać do tego, by do wymiany pieca doszło. A przypomnijmy, że dofinansowanie, jakie oferujemy jest 100%. Opór jest więc tylko w mentalności" - mówi zastępca wójta gminy Zabierzów, Bartłomiej Stawarz.
Do wymiany jest 3,5 tysiąca starych palenisk. Jak wskazuje Monika Wojtaszek-Dziadusz z Zabierzowskiego Alarmu Smogowego, w ostatnim czasie są pewne postępy. - Ostatnimi czasy idzie trochę lepiej, trzeba to przyznać. Gmina Zabierzów jest dość wysoko w rankingu, jeżeli chodzi o wymianę palenisk, natomiast nadal jest to ok. 12% z tego, co powiniśmy wymienić - mówi Monika Wojtaszek-Dziadusz.
Jednocześnie, jak podkreśla wicemarszałek Małopolski, Tomasz Urynowicz, gmina i tak jest przykładem dla innych samorządów lokalnych. "Z jednej strony pozyskuje środki na wymianę pieców, z drugiej sama finansuje ten proces. I to jest postawa godna naśladowania. Nie tak dawno apelowałem o, to by przynajmniej 1% budżetu gmin był przeznaczany właśnie na wymianę pieców" - podkreśla wicemarszałek.
Mieszkańcy potwierdzają - powietrze jest tu złe. Jako rozwiązanie podają większe dotacje na wymianę kotła, kontrole w lokalnych zakładach meblarskich i więcej działań edukacyjnych. #EkoMałopolska @RadioKrakow pic.twitter.com/abTIJHXJ7O
— Bartek Grzankowski (@BartG_ski) November 20, 2019
Bartłomiej Grzankowski/jgk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.