To już kolejna próba radnych, którzy usiłują zakazać drastycznych billboardów w przestrzeni publicznej. Według miejskich prawników Rada Miasta nie ma uprawnień oraz kompetencji, by w ten sposób zakazywać tego typu nośników. Inicjatorzy nie zgadzają się z tymi opiniami i zwracają uwagę, że ta sprawa nie została
jeszcze do pory uregulowana: - Gdyby była uregulowana, dzisiaj poszlibyśmy pod szpital im. Narutowicza i nie byłoby tam tego baneru. A on wciąż tam jest, straszy kobiety, dzieci i niszczy naszą przestrzeń - mówi Ewa Owerczuk, pełnomocniczka komitetu ds. uchwały antybillboardowej z partii Razem.
Wielu radnych z samą ideą się zgadza. Natomiast już wszyscy zgadzają się z opiniami prawników. Nawet ci, którzy podejmowali już podobne kroki w sprawie zakazania drastycznych obrazów: - Przeszkadza to, że są eksponowane w przestrzeni publicznej, gdzie mogą być dzieci. Dla mnie jest to swego rodzaju akt terroryzmu społecznego. Wszystkie działania, które zmierzają chociaż trochę do uspokojenia sytuacji, są absolutnie potrzebne. Nie ma obiekcji co do samej idei, zastrzeżenia są co do struktury prawnej. To może być rzeczywiście problem - przyznaje Łukasz Wantuch, radny klubu Przyjazny Kraków. Podobnego zdania jest radny Andrzej Hawranek z Platformy Obywatelskiej: - W 100 procentach się zgadzam z ideą zawartą w tym druku, ale z drugiej strony ten druk jest kompletnie niezgodny z prawem. Opinia dla tego druku jest miażdżąca. Ba poziomi uchwały zmienia on uregulowania ustawowe. Albo mamy jakieś prawo i je szanujemy, albo każdy robi, co chce i żadne prawo nie obowiązuje.
Z kolei radni Prawa i Sprawiedliwości nie zastanawiają się nad samą ideą. Dla nich decydująca jest już sama opinia prawna: - Bardzo jasno i wyraźnie wskazuje, dlaczego nie powinniśmy przyjmować w tym momencie takich ustaleń w zakresie prawa miejscowego i pod tym się podpisuję - przekonuje radny PiS Stanisław Moryc.
To wcale jednak nie oznacza, że uchwała nie zostanie przegłosowana. Poparcie inicjatywy planuje wielu radnych, ale wszyscy mają świadomość, że później uchwała zostanie najprawdopodobniej unieważniona przez Wojewodę Małopolskiego oraz wojewódzki sąd administracyjny: - Zdając sobie sprawę z tego, podjęłam kroki mające na celu przygotowanie innej inicjatywy uchwałodawczej. Skontaktowałam się w tym celu z przedstawicielami Katedry Prawa UJ. Oczekuję na ich stanowisko - radna Alicja Szczepańska z klubu Kraków dla Mieszkańców. Wszytko po to, aby utworzyć kolejny projekt uchwały, już całkowicie zgodny z prawem. Niezależnie od wyniku głosowania temat jeszcze z pewnością powróci na ławy krakowskiej Rady Miasta.
Tomasz Bździkot/jgk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.