- A
- A
- A
Kraków bez swoich słynnych nocy?
Krakowscy radni biją na alarm - słynne krakowskie noce, w tym Noc Muzeów, są zagrożone. Według nowej interpretacji przepisów dotyczących VAT muzea nie mogą odliczać niemal w całości podatku od wydatków poniesionych na organizację bezpłatnych wydarzeń. Zmiany w naliczaniu podatku są równoznaczne z stratami finansowymi tych instytucji.Radni mają się zwrócić do Ministerstwa Finansów o odstąpienie od nowej interpretacji przepisów podatkowych. Podobnie zwrócić do ministra ma się Stowarzyszenie Muzealników Polskich. Ci z jeszcze jedną prośbą - by o zmianach w tego rodzaju przepisach decydować w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Według Małgorzaty Jantos, radnej miasta Krakowa, nowy system rozliczania z fiskusem doprowadzi do tego, że na nocne zwiedzanie będzie trzeba kupić bilet: - Najprawdopodobniej noce muzeów i wszystkie inne upadną. Miasta nie będzie na to stać, ponieważ musielibyśmy dofinansowywać znacznie mocniej muzea krakowskie. W związku z tym usiłuję namówić moje koleżanki i kolegów radnych, abyśmy zaapelowali do pana ministra finansów, aby cofnął to zarządzenie.
W konsekwencji nowej interpretacji przepisów wszystkie instytucje w Polsce są traktowane przez urząd skarbowy tak samo. W efekcie do kasy instytucji będzie wracać znacznie mniej pieniędzy - wyjaśnia Katarzyna Zbyrat, główna księgowa z Muzeum Archeologicznego w Krakowie. - Jeżeli dostajemy 500 tys. przykładowo ze środków na inwestycje netto, VAT od tej inwestycji wynosi 115 tys. Przy zastosowaniu współczynnika, który istnieje już od dawna, muzea są stratne od tej inwestycji 5 750. Natomiast przy prewspółczynniku tracą już 100 tys.
To dla muzealników realny problem, bo braki finansowe - według Jacka Górskiego, prezesa małopolskiego okręgu Stowarzyszenia Muzealników Polskich i dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie - odbiją się na działalności muzeów, ale również mogą zaważyć na pensjach ptracowników. - Mamy swoją specyfikę i o nią właśnie się obawiamy - dodaje Górski. - W końcu działamy w sferze mało biznesowej. Raczej jesteśmy instytucjami może nie non profit, ale instytucjami, które mają swoją misję związaną z kulturą, z promowaniem dziedzictwa narodowego. Nie jest dobrze, jeżeli wszystkie insytucje są traktowane w ten sam sposób.
Obawy co do nowych przepisów mają także urzędnicy. Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału kultury w krakowskim magistracie deklaruje, że krakowskie noce i bezpłatne wydarzenia dla mieszkańców nie znikną z kulturalnej mapy Krakowa, ale mogą być nieco ograniczone: - Kwestia tego, że nie możemy odzyskiwać VAT-u, na pewno wpłynie na to, że te wydarzenia mogą być trochę mniej wyjątkowe, barwne, atrakcyjne ze wzgledu na to, że budżet gminy, jeżeli chcemy zachować jakość tego wydarzenia, będzie musiał zostać zwiększony.
A nowy budżet będą musieli tradycyjnie zaakceptować radni. Pozostają nadzieje, że ewentualne dodatkowe nakłady na kulturę ich nie podzielą.
W 2017 roku podczas Nocy Muzeów w Krakowie zanotowano 117 tysięcy odwiedzin zwiedzających z różnych stron Polski.
Magdalena Zbylut/jgk
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:00
Już założyliśmy zeszyt. Dikanda obiecuje nowe piosenki
-
07:58
Tak zmieni się dworzec autobusowy w Trzebini. Na razie pasażerów czekają utrudnienia
-
06:55
Słoneczna, ale chłodna niedziela w Małopolsce
-
06:54
Informacja o nowej kampanii naboru wniosków o płatności bezpośrednie i płatności obszarowych II filaru w ramach PS WPR 2023- 2027 z uwzględnieniem m.in. warunkowości społecznej oraz zmian w ekoschematach
-
21:31
Kogo drażni logo? Nie wszystkim podoba się nowy symbol Myślenic, będą konsultacje
-
19:09
Wypadek w Libiążu. Są ranni
-
18:23
Wojewoda uchyla decyzję burmistrza. Chodzi o konkurs na dyrektora myślenickiego przedszkola
-
17:34
Flisacy pienińscy zainaugurowali sezon na Dunajcu. Skromniej, ale zgodnie z tradycją
-
17:15
Wymęczone zwycięstwo Cracovii w Lublinie
-
16:43
Symfonia Miłosierdzia - hołd dla Franciszka i wołanie o pokój. Wielki koncert na sześciu kontynentach, także w Krakowie
-
16:24
Niedziela Bożego Miłosierdzia. Do Krakowa przyjadą tysiące pielgrzymów
-
15:15
Diecezja tarnowska pożegnała papieża Franciszka. "Miłosierdzie, które się realizowało"
-
14:01
Zderzenie czterech aut na dk 94 niedaleko Jerzmanowic. Były utrudnienia w ruchu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze