- A
- A
- A
"Czy Polacy mają żelazne płuca?" - pyta kontrowersyjnie Polski Alarm Smogowy
Krakowscy aktywiści apelują do ministra środowiska o zmniejszenie poziomu pyłu zawieszonego w powietrzu - po przekroczeniu, którego można wprowadzić stan alarmowy. Obecnie poziom alarmowy dla pyłu PM10 jest w Polsce trzykrotnie wyższy niż w Czechach czy na Węgrzech.To co w innych krajach uchodzi za niebezpieczne, przez polskie prawo jest uznawane za stan dozwolony. My się zastanawiamy, czy my mamy inne płuca. Czy one są jakoś wyjątkowo odporne na zanieczyszczenia, skoro nie trzeba nas informować o tym, że danego dnia normy jakości powietrza są przekroczone - mówi Radiu Kraków Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.
A jak przypomniał Andrzej Guła z PAS, w 2012 r. rozporządzeniem ministra środowiska podniesiony został w Polsce poziom alarmowy dla zanieczyszczenia pyłem PM10 z 200 ug/m3 do 300 ug/m3. Tymczasem w wielu krajach UE poziom ten wynosi 100 ug/m3, a np. we Francji – 80 ug/m3. „To co w innych krajach uchodzi za stan alarmowy, zagrażający zdrowiu, przez polskie prawo jest uznawane za stan akceptowalny” - podkreślił.
Według Guły, gdybyśmy przyjęli francuskie kryteria stanu zanieczyszczenia powietrza, to w Krakowie czy Warszawie mielibyśmy do czynienia z permanentnym alarmem smogowym.
Przedstawiciele organizacji przekonują, że przyjęcie odpowiedniego poziomu informowania i alarmowego jest niezmiernie ważne dla ochrony zdrowia obywateli. W razie jego przekroczenia władze lokalne i regionalne powinny podjąć specjalne, doraźne działania zmierzające do zmniejszenie zanieczyszczenia na danym obszarze np. wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, intensywne kontrole palenisk, ograniczenie ruchu samochodów w centrach miast, nadzwyczajna kontrola zakładów przemysłowych.
„Domagamy się, aby nasze zdrowie było chronione w taki sam sposób, jak zdrowie pozostałych mieszkańców Unii Europejskiej” - podkreślili przedstawiciele organizacji. Zaapelowali też do resortu środowiska o opracowanie ogólnopolskich wytycznych w zakresie skutecznego informowania mieszkańców o wysokich stężeniach oraz katalogu doraźnych działań i procedur, które powinny być stosowane przy przekroczeniu poziomu alarmowego.
12 listopada zarząd województwa małopolskiego zaakceptował treść nowej uchwały antysmogowej. Teraz przez miesiąc potrwają konsultacje nowych przepisów, a prawdopodobnie na pierwszej sesji sejmiku uchwałą zajmą się radni. To oznacza, że przepisy zakazujące palenia węglem w Krakowie mogłyby wejść w życie na początku 2019 roku. WIĘCEJ
Przypominamy, że Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym prowadzi akcję "Małopolska bez smogu" i monitoruje stan powietrza w małopolkich uzdrowiskach. Nasze pyłomierze były już w Szczawnicy, Bochni, a teraz są w Wysowej Zdrój i Krynicy. ZOBACZ
(Jakub Niziński/ew) (PAP)
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
19:14
Bez happy-endu w Warszawie. Pasy wracają bez punktów
-
18:50
Trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje. TRANSMISJA
-
18:02
Tradycyjne osadzenie Chochoła
-
17:58
Barwny korowód i tradycyjne osadzenie Chochoła. I tak od 55 lat
-
17:08
Tomek Wachnowski
-
17:00
Narciarze doczekali się rozpoczęcia sezonu zimowego. ZDJĘCIA
-
16:20
Kandydat niezależny… z poparciem PiS. Poznamy go w niedzielę w Krakowie
-
12:00
Grzegorz Smułek i Damian Kordian Kawecki: Festiwal Miejsc i Podróży Geografica
-
13:30
Rzeczywistość powyborcza - jak będzie wyglądał budżet Bochni w 2025 roku?
-
22:30
"Od Sanu do Donu" - dlaczego aż tam? // «Від Сяну до Дону» — чому аж туди?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze