Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Cricoteka została oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2014.09.11 09:08 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:41 )
Nowa siedziba Cricoteki oficjalnie otwarta - o 12 muzeum dokumentujące twórczość Tadeusza Kantora rozpoczęło swoją działalność. Nowoczesny budynek przy Nadwiślańskiej 4 wprowadza nową jakość na mapie architektonicznej Krakowa. Otwarcie uświetniło słuchowisko Radia Kraków, "Lord Kantor".

fot. PP

Posłuchaj dyrektorki Cricoteki, Natalii Zarzeckiej Posłuchaj rozmowy Justyny Nowickiej z Mateuszem Pakułą Polsłuchaj co mówi Andrzej Wajda
Cricoteka ma już nową siedzibę
"Lord Kantor" - nowe słuchowisko RK


Nowa siedziba Cricoteki znajduje się w krakowskim Podgórzu na terenach dawnej Elektrowni Podgórskiej . Przy ulicy Nadwiślańskiej 4 stoi wyjątkowa bryła budynku, który jest rodzajem architektonicznego hołdu złożonego artyście. Architektura nowej siedziby ożywi postindustrialną przestrzeń Starego Podgórza, które wraz z położonym po przeciwnej stronie Wisły Kazimierzem oraz przyległymi terenami Zabłocia przyczyni się do rozwoju tej części Krakowa i jego otwarcia na Wisłę. Połączenie nowoczesnej architektury ze starymi budynkami elektrowni jest także punktem wyjścia dla programu Cricoteki.

W obchody wpisane jest słuchowisko Radia Kraków „Lord Kantor”. Jego reżyserem i autorem tekstu jest Mateusz Pakuła a w jednej z głównych ról wystąpił Jan Peszek.

Polecamy: Lord Kantor
 

Tadeusz Kantor


- O wadze sztuki Tadeusza Kantora dużo mogliby nam powiedzieć artyści spoza Polski i takiego spojrzenia dzisiaj potrzebujemy - przekonywał podczas uroczystości otwarcia nowego budynku Cricoteki Andrzej Wajda. - Dzisiejsza Cricoteka to także dialog z artystami nam współczesnymi.

 


 
Otwarcie Cricoteki już za 45 dni (fot. PP)

A tak powstawała Cricoteka:

2005 - Powstaje pomysł, aby Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora skupić w jednym miejscu (obecnie bowiem działa w czterech różnych lokalizacjach). Wybrano tereny i zabudowania dawnej Elektrowni Podgórskiej, która dzięki temu zostanie zachowana w nowej formie i zyska nową funkcję.

2007 - W konkursie zostaje wybrana koncepcja budynku.

2008 - Przygotowanie projektu.

2009 - Rozpoczęcie prac.

2010 - Prace na kilka miesięcy przerywa powódź. Już wiadomo, że termin zakończenia budowy, czyli 2011 rok, nie zostanie dotrzymany.

2012 - Wykonawca znów przerywa prace, bo uważa, że nowatorski projekt nie jest możliwy do realizacji, a konstrukcja grozi zawaleniem. Konieczne było zamówienie ekspertyz, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy tak jest rzeczywiście.

Przypominamy: Wznowiono prace przy Cricotece

2013 - Wznowienie prac i ustalenie nowego terminu otwarcia na wrzesień 2014 roku.

 

P. Nawara: "Chcieliśmy kontynuować ideę Kantora"
M. Pakuła: "Mam nadzieję, że Kantor byłby mile i niemile połechtany"
Otwarcie nowej Cricoteki coraz bliżej. ZDJĘCIA

(RK)


 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię