Cracovia Półmaraton Królewski: pobity rekord frekwencji i trasy!

• Ola Sobczak
  • date_range Dzisiaj 13:03 ( Edytowany Dzisiaj 16:23 )
Kenijczyk Denis Chirchir i jego rodaczka Glorius Jepkirui zwyciężyli w 10. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego. W biegu na dystansie 21,0975 km, z metą w Tauron Arenie Kraków, wystartowało 10 753 osób, co oznacza poprawiony frekwencyjny rekord imprezy z 2018 roku.

Zwycięzca Denis Chirchir z Kenii na mecie 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, Fot. PAP/Art Service

Wówczas na trasę 5. edycji biegu wyruszyły 8784 osoby, a na linii mety zameldowało się 8758 z nich.

Chirchir finiszował samotnie w czasie 1:01.34 i o sekundę pobił rekord trasy Etiopczyka Enyewa Mekonnena z 2019 roku. Kenijczyk jest w znakomitej formie, bo 6 października wygrał setną edycję najstarszego maratonu w Europie w Koszycach.

Drugi na mecie zameldował się inny Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo, który niespełna miesiąc temu wygrał w Krakowie Bieg Trzech Kopców.

Na trzecim miejscu finiszował najlepszy z Polaków – Mateusz Mrówka, który nie krył radości ze swojego osiągnięcia.

Nie spodziewałem się takiego sukcesu, tym bardziej że jestem amatorem. Na co dzień pracuję fizycznie w kopalni, jestem górnikiem. Dla mnie fakt, że jestem najlepszym Polakiem to fantastyczne uczucie. Kenijczycy od początku biegli +swoje+, a ja pilnowałem trzeciego miejsca. Pogoda dzisiaj dopisała, trasa była bardzo szybka

– powiedział na mecie biegacz reprezentujący klub Aktywna Pszczyna Runners.

Najlepszy z Polaków Mateusz Mrówka na mecie 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, fot. PAP/Art Service

Wśród kobiet zdecydowane zwycięstwo odniosła Kenijka Glorius Jepkirui, która przed rokiem w krakowskim półmaratonie zajęła trzecie miejsce. Druga finiszowała Ukrainka Maryna Niemczenko, a trzecia najlepsza z Polek - Monika Jackiewicz.

Zwycięzca otrzymał od organizatorów nagrodę w wysokości 13, a zwyciężczyni 12 tysięcy złotych.

Oprócz półmaratonu biegacze rywalizowali także na dystansie 5 km pod hasłem "Czaniecka piątka". Wystartowało 1 263 osoby, a zwyciężył Dariusz Nowakowski czasem 14.40, który wyprzedził Andrzej Kowalczyka i Rafała Sułkowskiego. Wśród kobiet – jak przed rokiem - najszybsza była Monika Kaczmarek - 17.08. Na drugim miejscu finiszowała Sandra Michalak, a na trzecim Aleksandra Bazułka.

3. Monika Jackiewicz (Polska)   1:13.23

Po raz pierwszy w ramach Aktorski Cracovia Półmaratonu Królewskiego w Krakowie  odbyły się Mistrzostwa Polski w Półmaratonie. W zawodach pobiegło około 30 aktorów filmowych i teatralnych z całego kraju. Drugie miejsca w swoich kategoriach zajęli Dominika Skoczylas oraz Miłosz Markiewicz.

Posłuchaj co mówią Dominika Skoczylas oraz Miłosz Markiewicz

Cel Aktorskich Mistrzostw Polski był szczytny - uczestnicy przebiegli 21 kilometrów, by wesprzeć podopiecznych Fundacji Poland Business Run. To osoby, które przeszły operacje amputacji i mastektomii.

Prawdopodobnie w poniedziałek będzie wiadomo, ile pieniędzy udało się zebrać podczas biegu.