- A
- A
- A
Coraz mniej podtopień, ulewy ustają RELACJA
Fala wezbraniowa opuszcza Małopolskę - w Czernichowie i Pustyni poziom wody w Wiśle spadł już poniżej stanu alarmowego. Także Krakowie - choć wciąż zalane są alejki na bulwarach - już od kilku godzin stan Wisły opada.Powiat Oświęcimski, 16.05.14 godz. 14:00, fot. Marek Mędela
Woda w Szczawnicy
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 9
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 20
Świnna Poręba zatrzymuje wodę.
NIEDZIELA 18.05.14
15:43 - W podkrakowskich bielanach poziom wody w Wiśle spadł już znacznie poniżej stanu alarmowego. Między 12:00 a 13:00 ubyło prawie 40 centymetrów. Już niedługo odsłonią się w całości bulwary.
Starosta tarnowski odwołał alarm przeciwpowodziowy na terenie całego powiatu tarnowskiego - nadal utrzymane jest tam jednak pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom rzeki Białej sukcesywnie opada -stany ostrzegawcze przekroczone są jedynie w Golance, w Tuchowie i w Tarnowie.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje że wszystkie drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe na terenie powiatu tarnowskiego są przejezdne. Utrudnienia po intensywnych opadach deszczu i podtopieniach występują jedynie na dwóch drogach powiatowych: relacji Ciężkowice-Jastrzębia-Zdonia w miejscowości Słona - tam ruch odbywa się jednym pasem jezdni, podobnie jednym pasem jadą kierowcy na drodze powiatowej w miejscowościach Siekierczyna i Bruśni
Trwa podliczanie strat po ostatniej powodzi na Podhalu. I wszystko wskazuje na to, że jedna z najbardziej poszkodowanych miejscowości to Szczawnica. Tutaj wezbrany potok Grajcarek poważnie uszkodził most prowadzący na osiedle Zawodzie. Cała konstrukcja mostu na skutek podmycia tzw. przyczóków i przesunięcia przeprawy nie nadaje się już do remontu i trzeba będzie ją rozebrać.
Kilkudniowe opady deszczu spowodowały w rejonie Szczawnicy aż kilkanaście osuwisk. Część z nich zablokowała drogi inne z kolei zatamowały przepływ wody w rzekach i w konsekwencji ich wylanie. Na szczęście żadne z osuwisk nie zagraża jakiemukolwiek z domów czy budynków gospodarczych.

fot: Przemek Bolechowski
Nad Sądecczyzna od rana świeci słońce i i nie ma w tej chwili żadnych zagrożeń związanych z wezbranymi rzekami ale coraz bardziej niepokoją osuwiska. Po ostatnich opadach uaktywniło się ich kilkanaście i zagrażają przede wszystkim drogom.
Z powodu osuwisk lub uszkodzonych przez wezbrane potoki mostów zamknięte są w tej chwili drogi: Bukowiec - Niecew, Łososina Dolna - Limanowa w miejscowości Ujanowcie i droga wojewódzka relacji Zabrzeż - Mszana Dolna w Kamienicy. Ruch wahadłowy wprowadzono natomiast na drodze powiatowej Przydonica - Miłkowa. Drodze krajowej nr28 w Biczycach Dolnych, to wyjazd z Nowego Sącza w kierunku Limanowej zagraża obsunięte zbocze, które zabrało już ze sobą część barierek ochronnych. Podobne zagrożenia są także na drodze powiatowej Korzenna - Wilczyska w miejscowości Wojnarowa i w Białej Niżnej. Groźnie wygląda też sytuacja w Królowej Górnej , gdzie osunął się fragment zbocza poniżej nasypu, którym biegnie linia kolejowa z Nowego Sącza w Kierunku Tarnowa. Jeden z dwóch torów został wyłączony z ruchu.
Poprawia się sytuacja powodziowa w zachodniej Małopolsce. Powyżej stanów alarmowych jest jeszcze Wisła i Soła, ale poziom rzek opada. Teraz wodowskaz na Sole pokazuje 479 centymetrów, to o 120 centymetrów mniej niż wczoraj rano. Obniża się też poziom Wisły. Teraz strażacy z Oświęcimiu prowadzą działania w dwóch miejscach: w Brzeszczach oraz na Kamieńcu w Oświęcimiu pompują wodę z rozlewisk.
- DW 968 w miejscowości Kamienica (pow. limanowski) – zamknięty most, połączenie na trasie Mszana Dolna – Kamienica – Łącko,
- DW 973 w miejscowości Borusowa (pow. dąbrowski) – nieczynny prom z uwagi na wysoki poziom wody,
- Droga powiatowa 1555K Łososina Dolna – Limanowa nieprzejezdna w wyniku obsunięcia się przyczółka mostu w Ujanowicach,
- Droga powiatowa 1565K Niecew – Bukowiec nieprzejezdna z powodu osuwiska,
- Droga powiatowa pomiędzy miejscowościami Przydonica i Miłkowa (gm. Gródek nad Dunajcem, pow. nowosądecki),
- Droga powiatowa w m. Smerekowiec (gm. Uście Gorlickie, pow. gorlickie) – zamknięty most na potoku Zdynianka,
- Droga powiatowa Jankowa – Szalowa (gm. Łużna, pow. gorlickie) – uszkodzenie mostu,
- Nie funkcjonuje prom na Wiśle w m. Ujście Jezuickie (pow. dąbrowski),
- Zamknięta droga Bogoniowice – Tursko w m. Ciężkowice (pow. tarnowski),
- uszkodzony most w m. Przysietnica (gm. Stary Sącz) – 12 gospodarstw pozbawionych dojazdu,
- podmycie torowiska na długości 20 m na szlaku kolejowym Tarnów – Leluchów w miejscowości Ptaszkowa-Kamionka (pow. nowosądecki) – obecnie ruch odbywa się wahadłowo.

Stan poziomu Wisły z dziś /18.05.2014 niedziela g. 5:12, fot. Marcin Brzózka
SOBOTA, 17.05.14
21.10 - Tej nocy fala powodziowa opuści Małopolskę !
Stany alarmowe w sobotę wieczorem były przekroczone na 19 wodowskazach, w tym na Wiśle w Krakowie na Bielanach o pół metra – podał rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski.
W ciągu ostatniej doby liczba miejsc, w których rzeki przekraczają stany alarmowe zmalała z 29 do 19. Stany ostrzegawcze nadal są notowane na 12 wodowskazach.
Liczba alarmów powodziowych zmniejszyła się z sześciu do czterech powiatów. Obowiązują one nadal w powiatach: tarnowskim, oświęcimskim i gorlickim i brzeskim, a także w 13 gminach.
Uaktywniły się też osuwiska, głównie na terenie powiatu nowosądeckiego. Z tego powodu ewakuowano 78 osób.
Lokalnie nieprzejezdnych jest wciąż siedem odcinków dróg, w tym dwie drogi wojewódzkie: nr 968 w miejscowości Kamienica w pow. limanowskim (nieczynny most) oraz nr 973 w Borusowej w pow. dąbrowskim (nieczynny prom). Policja zorganizowała objazdy.
Na szlaku kolejowym Tarnów – Leluchów w miejscowości Ptaszkowa-Kamionka podmyło torowisko - pociągi jeżdżą tam wahadłowo.

Woda w Nowej Wsi opada. Fot: Adriana Szymalskiego
18:46 - Być może przedłużyła się rozmowa, może też są też w siebie niezwykle wpatrzeni - tak czy inaczej, powodzi jakby nie zauważyli. Zdjęcie nadesłał nasz słuchacz, Pan Wacław.

fot. słuchacz, Pan Wacław
18:40 - W dalszym ciągu przejezdne są wszystkie drogi krajowe na terenie Małopolski. Kłopoty jedynie na kilku mniejszych trasach wojewódzkich i powiatowych, oraz na jeden szlak kolejowy.
DW 968 w miejscowości Kamienica (pow. limanowski) – zamknięty most, połączenie na trasie Mszana Dolna- Kamienica –Łącko,
· DW 973 w miejscowości Borusowa (pow. dąbrowski) – nieczynny prom z uwagi na wysoki poziom wody,
· Droga powiatowa 1555K Łososina Dolna – Limanowa nieprzejezdna w wyniku obsunięcia się przyczółka mostu w Ujanowicach,
· Droga powiatowa 1565K Niecew – Bukowiec nieprzejezdna z powodu osuwiska,
· Droga powiatowa pomiędzy miejscowościami Przydonica i Miłkowa (gm. Gródek nad Dunajcem),
· Droga powiatowa w m. Smerekowiec (gm. Uście Gorlickie) – zamknięty most na potoku Zdynianka,
· Zerwany most w m. Skrudzina Zapasiecze (gm. Stary Sącz) – 12 gospodarstw pozbawionych dojazdu.
Zagrożenie przerwania szlaku kolejowego Tarnów – Leluchów w miejscowości Ptaszkowa-Kamionka (podmycie torowiska na długości 20 m) – obecnie ruch odbywa się wahadłowo,
· DW 969 w miejscowości Krościenko nad Dunajcem (pow. nowotarski) – zerwany chodnik, naniesiony rumosz kamienny na jezdnię – wprowadzony ruch wahadłowy,
· 1022K w miejscowości Okleśna (pow. chrzanowski),
· 1556K relacji Rożnów-Zagórze,
· 1449K relacji Witowice-Rożnów,
18:35 - W Krakowie m.in. przy ul. Cechowej, Księcia Józefa i Rybitwy trwa akcja przepompowywania wody z kanałów burzowych do rzek. Poniżej zdjęcie z ul. Zagłoby (źródło: krakow112.pl)

Źródło: krakow112.pl
18:22 - Fala powodziowa już powoli mija Kraków. W dalszym ciągu zalane są jednak bulwary wiślane. Widać to na zdjęciu nadesłanym do nas przez naszego słuchacza - Macieja Feliksa. Tymczasem dobre wiadomości przychodzą z Zakopanego - w powiecie tatrzańskim poziom wody we wszystkich rzekach spadł już poniżej poziomu ostrzegawczego.

fot. Maciej Feliks
Niebezpiecznie robi się tymczasem w Szczucinie, na granicy województw Małopolskiego i Świętokrzyskiego. Tam poziom Wisły przekracza stan alarmowy o blisko 120 centymetrów. Według Służb Wojewody sytuacja jednak jest pod kontrolę, a wały zdadzą egzamin.
17:47 - Teraz ta fala wezbrań wody już do dobre opuściła południe regionu i dotarła w okolice Krakowa. Widać to po zgłoszeniach, które otrzymują strażacy - mieszkańcy dzwonią m.in. z Miechowa, Radziszowa i Woli Radziszowskiej, ale też z Krakowa. M.in. przy ul. Cechowej, Rybitwy i księcia Józefa Trwa akcja przepompowywania wody z kanałów burzowych do rzek.
Staniem straży sytuacja w najbliższych godzinach będzie się już coraz bardziej polepszać. Pozwala na to pogoda: w końcu przestało intensywnie padać. Już jutro miejscami ma wyjrzeć słońce, a w środę przewidywane jest bezchmurne niebo i - uwaga - 28 stopni.
17:18 - Od wczoraj służby przywróciły prąd w ponad 42 tys gospodarstw. W tym momencie prądu nie ma jeszcze 500 domów. Teraz jednak służby usuwają już szkody pojedynczo. Co to znaczy? Wczoraj zerwane były linie średniego napięcia. Odcięte przez to były całe osiedla na terenie powiatów limanowskiego, nowosądeckiego i nowotarskiego. Te linie już zostały naprawione. Teraz bez prądu pozostają tylko jeszcze te gospodarstwa, w których uszkodzone są przewody biegnące bezpośrednio do domu. Według Ewy Groń, rzecznik Taurony jednak usunięcie wszystkich awarii jest tylko jeszcze kwestią godzin.
16:41 - Dobra informacja dla kierowców - Teraz sytuacja wygląda już znacznie lepiej - przejezdne są wszystkie drogi Krajowe na terenie województwa. Nawet DK 75, na trasie Brzesko Nowy Sącz. O to często pytają nasi słuchacze, bo wczoraj jeszcze w Tęgoborzy na jezdni leżała gruba warstwa wody. Teraz w obydwu kierunkach - bez utrudnień.
Przejezdne są też w wiekszości drogi powiatowe i wojewódzkie. Wszdzie tam, gdzie rano zalegała jeszcze woda i błoto już zakończyły się działania.
Wyjątkiem są drogi, w których woda uszkodziła jezdnie. Tak jest chociażby w m. Kamienica na DW 968, gdzie zawaliła się część ulicy przy moście. Jak poinformowały nas służby wojewody - ulica jest zamknięta do odwołania. Poprowadzone zostały objazdy.
16:22 - W końcu! Poziom wody Wiśle na wysokości Krakowa zaczyna opadać. W ostatnich 4 godzinach ubyło ok 5 cm. Jeszcze pół metra mniej i odwołanie zostanie w stolicy Małopolski stan alarmowy.
W Krakowie nie wszyscy przejmują się ulewami. Część mieszkańców wykorzystuje bliskość rzeki na spotkania z łabędziami.

fot. Karol Surówka
16:18 - Stan 30-latka, który został porwany przez rzekę Bystrzanka w Małopolsce jest ciężki - dowiedział się reporter Radia Kraków. Meżczyzna już trafił do szpitala.
Mężczyzna przechodził przez kładkę w m. Bystra. Nie zauważył, że zbudowana przez mieszkańców konstrukcja była osłabiona przez rwący nurt rzeki. Kładka się złamała. Nurt był tak silny że 30 latek nie był w stanie sam dopłynąć do brzegu. Woda niosła go przez 3 kilometry aż w końcu w miejscowości Osielec wyłowili go strażacy. Przeprowadzili reanimację, później zabrało go pogotowie. W tej chwili walczy o życie.
15:31 - Ta gmina najbardziej ucierpiała przez ulewy w Małopolsce. Tylko tej nocy do gminy Bobowa Straż Pożarna musiała przyjeżdżać 90 razy, by wypompowywać wodę z posesji, usuwać połamane gałęzie czy przetykać przepusty. Tak jeszcze dziś rano wyglądała rzeka Biała w Bobowej. (Źródło: youtube.com, autor: Klaudia Gorgosz)
15:10 - Tak w piątek o 18:00 wyglądał z lotu ptaka Tarnów. Teraz na szczęścia sytuacja się powoli poprawa - od kilku godzin opada poziom wody w Dunajcu i jego dopływach w powietrze tarnowskim. W dalszym ciągu jednak przekroczone są stany alarmowe.

Dzięki uprzejmości https://www.facebook.com/tarnowzpowietrza
14:35 - W Oświęcimiu Soła i Wisła dalej powyżej stanu alarmowego, ale od kilku godzin już poziom wody opada.

fot. Marek Mędela
13:38 - W Krakowie Wisła przykryła już wszystkie przybrzeżne alejki. W Bielanach wskaźniki pokazują, że przekracza już stan alarmowo o 76 cm. Służby Wojewody powtarzają jednak nieustannie: sytuacja jest opanowana, nie ma zagrożenia zerwania wałów ani zniszczenia krakowskich mostów. Najpóźniej jutro Wisła zacznie opadać aż do osiągnięcia normalnego stanu. Wkrótce więcej zdjęć.

fot. Karol Surówka. Wisła o godz. 13:42
12:42 Na prośbę słuchaczy podajemy informację z krakowskich schronisk - zwierzęta są bezpieczne, ewakuacja nie jest konieczna.
12:38 - Jan Brodowski, rzecznik Urzędu Wojewódzkiego w rozmowie z Radiem Kraków - "sytuacja jest opanowana i pod kontrolą. Nie grozi nam przerwanie wałów, bezpieczne są też mosty w Krakowie. Nie ma żadnych powodów do paniki".
12:19 - Rośnie stan wody w podkrakowskich Bielanach - ostatnie odczyty pokazuję 76 cm powyżej poziomu alarmu. Służby uspokajają jednak - wał i mosty w Krakowie nie są zagrożone.
11:43 - Mieszkaniec miejscowości Bystra porwany przez nurt rzeki. Pod mężczyzną załamała się kładka, gdy przechodził przez Bystrzankę. Strażakom udało się go wyłowić z rzeki dopiero w odległej o 3 kilometry miejscowości Osielec. Jest teraz reanimowany.
10:25 - Wszystkie drogi krajowe w Małopolsce przejezdne - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
10:15 - Cały czas rośnie poziom wody w Wiśle w podkrakowskich Bialanach. Ostatni pomiar wskaźników pokazuje 571 cm - to o 0,5 metra powyżej stanu alarmowego. Teraz co sekundę przez największą polską rzekę przepływa ok 950 tys. litrów wody. Co dwie sekundy pod Wawelem przetacza się więc basem o wymiarach olimpijskich.
Nasi słuchacze donoszą, że zalewa już alejki na bulwarach przy moście Kotlarskim.
9:33 - Ponad 27 osuwisk uaktywniło się od wczoraj przez ulewy na terenie Małopolski. Najniebezpieczniej było w Barcicach i Brzegach - tam zsuwająca się ziemia zagrażała kilku domom. Konieczna była ewakuacja 17 osób. W Gliczarowie masy ziemi osunęły się na pensjonat, w gminie Sękowa ziemia spadła na Starą Szkołę, a w Poroninie uszkodzony został budynek mieszkalny. Według Straży Pożarnej nikt nie ucierpiał.
9:02 - Urząd Wojewódzki: od wczorajszego poranka przywrócono już prąd w ponad 40 tys gospodarstwach. Na przywrócenie dostaw energii wciąż czeka ponad 3200 odbiorców.
8:55 - Wciąż w Małopolsce nieprzejezdnych jest wiele dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Zablokowana jest znów DK 75 w Tęgoborzy i Dąbrowie (pow. nowosądecki) na trasie Nowy Sącz - Brzesko.
Drogi zablokowane:
· DW 968 w miejscowości Kamienica (pow. limanowski) – zamknięty most, połączenie na trasie Mszana Dolna- Kamienica –Łącko,
· DW 977 na granicy miejscowości Dąbrówka Tuchowska i Siedliska (pow. tarnowski)– zalana droga,
· DW 980 na granicy miejscowości Gromnik i Golanka i Gromnik-Rzepiennik-Biecz (pow. tarnowski) – zalana droga,
· DW 981 w miejscowości Pławna (pow. tarnowski) – odcinek o długości ok. 200m (duża ilość błota pozostała na jezdni po przejściu wody),
· DW 973 w miejscowości Borusowa (pow. dąbrowski) – nieczynny prom z uwagi na wysoki poziom wody,
· DK 75 w miejscowości Tęgoborze, Dąbrowa (pow. nowosądecki) droga Nowy Sącz-Brzesko,
· 1514K w kierunku przejścia granicznego w Leluchowie – zamknięta,
· 1576K Nowy Sącz – Florynka – zamknięta,
· 1923K m. Stróża zamknięty most, uszkodzone przyczółki.
Utrudnienia w ruchu
· DW 969 w miejscowości Krościenko nad Dunajcem (pow. nowotarski) – zerwany chodnik, naniesiony rumosz kamienny na jezdnię – wprowadzony ruch wahadłowy,
· DW 981 na odcinku Biała Niżna – Grybów – podmyty korpus drogi,
· DW 971 w miejscowości Zubrzyki (pow. nowosądecki) – rozmyte pobocze,
· DW 975 w m. Gródek n. Dunajcem (pow. nowosądecki) – woda przelewa się przez drogę, utrudniony przejazd dla samochodów osobowych,
· 1022K w miejscowości Okleśna (pow. chrzanowski),
· 1556K relacji Rożnów-Zagórze,
· 1449K relacji Witowice-Rożnów,
· 87 droga krajowa w m. Piwniczna Zdrój.
8:39 - 740 zgłoszeń, najwięcej z powiatów gorlickiego i nowosądeckiego - to zestawienie Straży Pożarnej z ostatnich 12 godzin w Małopolsce. Szczególnie ucierpiała gmina Bobowa - tam koniecznych było aż 90 interwencji Straży.
W tej chwili na terenie niemalże całego Podhala poziom wody wrzekach spadł już poniżej poziomu alarmowego, a w niektórych miejscach - nawet poniżej ostrzegawczego. Tak jest np. w Rabce, Kościelisku i Mszanie Dolnej. Cały czas rośnie za to stan wody w Wiśle - poziom alarmowy przekroczony jest prawie na całej długości małopolskiego odcinka tej rzeki. W podkrakowskich Bielanach woda sięga 50 cm powyżej poziomu alarmu, w Szczucinie - 28 cm, a w Czernichowie - 5 cm.
Choć opady już są mniejsze niż w ostatnich dniach, dziś i jutro nad Małopolskę nadciągną burze. Spaść może do 25, a w niektórych miejscach nawet do 40 mm deszczu. Zdaniem straży systemy kanalizacyjne i gleba nie nie przyjmą już więcej wody, każde kolejne opady mogą więc doprowadzić do kolejnych podtopień.
Służby wojewody uspokajają jednak - nigdzie w Małopolsce nie grozi przerwanie wałów. Realnego zagrożenia powodzią nie ma.

Zakole Wisły, godz. 8:39. Źródko: MK
06:00 - Wieczorne i nocne ulewy spowodowały podniesienie stanu rzeki Białej na południu powiatu i podtopienia około 70 domów - z tego zdecydowana większość w gminie Ciężkowice.
Przejście fali kulminacyjnej mają już za sobą mieszkańcy Ciężkowic i Gromnika - teraz przechodzi przez Tuchów gdzie stan wody jest nieznacznie wyższy niż wczoraj.
W sumie w nocy ewakuowano co najmniej kilka osób w tym dwójkę dzieci z jedną osobą dorosłą z gminy Ciężkowice.
Kłopoty z podtopieniami mieli też mieszkańcy Pleśnej, Paleśnicy w gminie Zakliczyn oraz Wojnicza.
100 gospodarstw podtopionych, co najmniej 2 osoby ewakuowane - taki jest wstępny bilans nocnych ulew na terenie powiatu brzeskiego. Występująca z koryta rzeka Uszwica największe problemy sprawiła mieszkańcom gminy Gnojnik w tym miejscowości Uszew. Jak podkreślają strażacy teraz sytuacja wraca do normy.
Stany alarmowe na Wiśle w Jawiszowicach, Czernichowie i podkrakowskich Bielanach. Alarm także na Sole w Oświęcimiu oraz Skawie w Zatorze. Poziom rzek w Małopolsce zachodniej nadal wysoki. Jednak jak informuje straż pożarna to była spokojna noc a woda powoli zaczyna opadać. Teraz strażacy z Oświęcmia pompują wodę z rozlewisk w gminie Brzeszcze, zabezpieczają domy położone wzdłuż Soły w Bielanach niedaleko Kęt oraz umacniają przeciekający wał na Sole w Oświęcimiu w dzielnicy Kamieniec.
00:10 Wisła przekroczyła stan alarmowy w Krakowie na Bielanach. Poziom wody rośnie, o godzinie 22:00 wynosił 528 cm.
Zdjęcie Wisły z Mostu Dębnickiego w Krakowie, wykonane w piątek o godzinie 18. Przysłał nam je pan Maciej Feliks.

00:00 - Wciąż nieprzejezda jest DK 75 w miejscowości Witowice Dolne, na odcinku Nowy Sącz - Brzesko. Droga została zalana, wody, niestety, ciągle przybywa. Droga jest zamknięta, nie wiadomo jak długo potrwają te utrudnienia.
PIĄTEK, 16.05.14
22:20 Podtopienia, zalane drogi, zerwane mosty, powalone drzewa. Z tym wszystkim zmagają się setki małpolan. Najtrudniejsza sytuacja jest teraz w powiecie tarnowskim i gorlickim. w Gminie Bobowa podtopionych jest około 40 budynków mieszkalnych. jak informują strażacy, właśnie w Bobowej woda wdarła się też do Centrum Kultury, szkoły, kościoła i na plebanie.
Strażacy ustawiają worki z piaskiem i wzmacniają wały przeciwpowodziowe. Trudna sytuacja też w powiecie tarnowskim. We wsi Paleśnica w gminie Zakliczyn ewakuowano łódką trzy osoby. Lokalna rzeczka podtopiła tam kilkanaście domów. Na fale wezbraniową na Białej przygotowuje się Tuchów - strażacy zabezpieczają tam wały workami z piaskiem, przede wszystkim w miejscowości Burzyn.
22:10 - Gminy powiatu tarnowskiego w pełnej gotowości - na rzece Białej przesuwa się kolejna fala wezbraniowa - wszystko przez popołudniowe i wieczorne burze i oberwania chmury. Nawałnice podtopiły przed godziną 21.00 około 30 domów w gminie Ciężkowice głównie w Zborowicach i Ostruszy. Nie było jednak na razie konieczności ewakuacji mieszkańców.
W wyniku tych nagłych deszczów wezbrała też rzeka Biała. W tej chwili fala wezbraniowa na niej przesuwa się od Ciężkowic do Gromnika - na wodę i burze przygotowuje się Tuchów. Strażacy układają tam worki z piaskiem i wzmacniają wały.
Zagrożenie jest duże bo już teraz poziom Białej w Tuchowie jest nadal ponad stanem alarmowym.
Oberwanie chmury przeszło tez przez powiat brzeski - tam nadal ogłoszone jest pogotowie przeciwpowodziowe. Najtrudniejsza sytuacja jest w Iwkowej i Czchowie - tam strażacy zabezpieczają dwa budynki mieszkalne którym grozi podtopienie.
Z niepokojem Wisłę obserwują mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego - poziom rzeki od kilku godzin systematycznie wzrasta - kilka centymetrów brakuje do przekroczenia stanu alarmowego w Szczucinie. Alarm przeciwpowodziowy ogłoszony został w gminie Bolesław, Mędrzechów, Greboszów i Szczucin.
22:00 - Zdjęcie przysłał nam pan Piotr Więcławek,
zerwana części drogi w m. Kamienica (limanowski), ruch na DW 968, na trasie Mszana - Zabrzeż zablokowany.

21:15 - W siedmiu miejscach w okolicach Oświęcimia pracują strażacy. W Brzeszczach pompują wodę z rozlewisk oraz podnoszą wał na potoku Dankówka. W Bielanach niedaleko Kęt workami z piaskiem i specjalnymi rękawami zabezpieczane są domy. Podwyższany jest również wał w Oświęcimiu w dzielnicy Kamieniec. Tutaj domom zagraża Soła.
Na terenie całego powiatu oświecimskiego obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Wieczorem 130 centymetrów powyżej alarmu była Soła w Oświęcimiu. Jednak poziom rzeki powoli zaczął opadać. Nadal rośnie natomiast Wisła w Jawiszowicach. Jej poziom to już 93 centymetry powyżej stanu alarmowego.
21:10 - Oświęcim, zdjęcie nadesłał kpt. Z. Jekiełek

20:55 - Sprawdzaja się niestety prognozy synoptyków - nad gminą Ciężkowice przechodzi obecnie oberwanie chmury - opady są tak intensywne że podtapiają pola i domy w miejscowościach Siekierczyna, Kąśna Jastrzebia, Zborowice czy w Brusniku w Powiecie Tarnowskim
Przez te deszcze ponownie w tym miejscu gwałtownie przybrała rzeka Biała - w Bobowej i Pławnej ponownie przekroczyła stany alarmowe- burza przesuwa się na dalsze części powiatu tarnowskiego.
19:00 - We wszystkich domach, do których wtargnęła woda, zakończyła się lub wciąż jest prowadzona akcja wypompowywania. Poziomy wody na terenie całej południowej małopolski obniżają się. W niektórych miejscach - takich jak Poronin, Szaflary, Trybsz czy Kasinka Mała spadły nawet poniżej poziomu ostrzegawczego. Stan alarmowy obowiązuje jeszcze na 16 wskaźnikach na terenie województwa.
Kłopoty są jednak wciąż na drogach. Zablokowana jest DW nr 968 na trasie Mszana -Zabrzeże. W m. Kamienica uszkodzony jest most. Objazd wyznaczono przez Limanową. Nieprzejezdna jest też ul. Podbipięty w Krakowie między Klasztorną a Zagłoby. Strażacy wypompowywują wodę, która napłynęła na jezdnie z okolicznych łąk.
18:50 - Zdjęcie nadesłane przez panią Jadwigę Hołuj, Myślenice - Zarabie

17.10 - Straż pożarna zamknęła dla ruchu ulicę Podbipięty w Krakowie, na odcinku od Klasztornej do Zagłoby zbiera się woda która napływa z okolicznych łąk i lasku. Poziom wody szybko rośnie, dlatego potrzebna była interwencja straży pożarnej, która przepompowuje wodę do Wisły. Prace potrwają prawdopodobnie do późnego wieczora, w tym czasie ruch będzie wstrzymany.
16:50 - Zdjęcie od pani Justyny Drozdeckiej. Bulwar Kurlandzki w Krakowie.

16.30 - Pogotowie przeciwpowodziowe nadal obowiązuje w Andrychowie. Wzdłuż brzegów Wieprzówki przy ulicy 1 maja w centrum miasta rozwinięto specjalne rękawy przeciwpowodziowe.
W górskich częściach gminy strażacy czyszczą przepusty i dostarczają mieszkańcom worki z piaskiem.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje też w Oświęcimiu. Tutaj Soła o 117 centymetrów przekracza stan alarmowy. Woda częściowo podmywa bulwary w centrum miasta.
Brzegi rzeki - szczególnie w pobliżu dzielnic Kamieniec i Błonie - są cały czas monitorowane przez miejskie służby.
Opada poziom wody w rzekach Podhala. Ale Białka nadal jest szeroko rozlaną rwącą górską rzeką. Wezbrana woda podmywa oba brzegi, a rzeką co chwila płyną połamane drzewa, grożąc tworzeniem się zatorów przy mostach.
[Posłuchaj: ]
Most w Krempachach na Podhalu został zniszczony podczas powodzi w 2008 roku. Pieniądze na odbudowę w dużej części przekazał premier Donald Tusk, a resztki zniszczonej konstrukcji wysadzili wojskowi saperzy.
Nowa przeprawa został oddana już rok później, ale jak się okazuje Białka wymaga na ogromnej większości swojego koryta uregulowania i budowy umocnień.
16.28 - Cały czas otrzymujemy wieści od naszych słuchaczy. To zdjęcie od pana Andrzeja Godawskiego. W Wiśle wody przybywa, ale nadal w zapasie jest około 4 metrów. Wał, który nie wytrzymał podczas powodzi w 2010 r., teraz wygląda solidnie.

16.15 - Jak donosi nasz reporter, poziom wody w rzekach Podhala opada. Ale Białka nadal jest szeroko rozlaną rwącą górską rzeką. Tak jest m.in. w rejonie mostu w miejscowości Krempachy, gdzie woda zabrała już spore ilości brzegu i podmywa okolice wzmocnionych przyczółków mostu, który już kiedyś został doszczętnie zniszczony podczas powodzi. Mieszkańcy obawiają się, że i teraz dojdzie do kataklizmu. Uważają, że winni są ekolodzy, którzy od lat protestują przeciwko uregulowaniu w tym miejscu koryta rzeki. W efekcie wezbrana woda podmywa oba brzegi, a rzeką co chwila płyną połamane drzewa, grożąc tworzeniem się zatorów przy mostach.
16.00 - Sytuacja na rzekach w Małopolsce odrobinę się poprawia. Przejezdne są wszystkie drogi krajowe, kłopotów spodziewać się możemy na niektórych drogach wojewódzkich.
Jak poinformował Urząd Wojewódzki, 22 tysiącom mieszkańców południowej Polski przywrócono już prąd. W dalszym ciągu odciętych od elektryczności jest jednak około 20 tysięcy odbiorców.
Sieci energetyczne uszkodził tej nocy wiatr wiejący z prędkością 80 kilometrów na godzinę.
Uspokaja się też sytuacja powodziowa w regionie tarnowskim. Poziom rzeki Białej stopniowo opada, a fala przechodząca przez Tarnów nie spowodowała żadnych podtopień.
Teraz obawiamy się jedynie burz i nawałnic - przyznaje Radiu Kraków Paweł Mazurek z tarnowskiej Straży Pożarnej
[Posłuchaj: ]
15.30 - Sytuacja na południu Małopolski wciąż się poprawia. Poniżej stanu alarmowego znajduje się poziom wody w rzekach: w Poroninie, w Nowym Targu i w Kasince Małej.
Tymczasem władze Jordanowa apelują o oszczędzanie wody pitnej. W mieście zalana została stacja uzdatniania wody. Jej zapasy są ograniczone i wystarczą na kilkanaście godzin.
Specjaliści starają się usunąć usterkę, ale nie wiadomo, kiedy stacja uzdatniania zacznie funkcjonować. Jednocześnie sanepid w Suchej Beskidzkiej może mieszkańcom udostępnić preparat do czyszczenia zalanych studni wody pitnej. Bezpłatnie będą też prowadzone badania jakości wody przeznaczonej do picia.
W Chrzanowie strażacy umacniają wały Wisły. To działanie profilaktyczne, bo w tym miejscu wał przeciwpowodziowy był właśnie remontowany. "Jego konstrukcja nie jest jeszcze gotowa na odpór wielkiej wody" - mówi Radiu Kraków Marek Bębenek, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie.
Posłuchaj:
]Most w Krempachach na Podhalu został zniszczony podczas powodzi w 2008 roku. Pieniądze na odbudowę w dużej części przekazał premier Donald Tusk, a resztki zniszczonej konstrukcji wysadzili wojskowi saperzy.
Nowa przeprawa został oddana już rok później, ale jak się okazuje Białka wymaga na ogromnej większości swojego koryta uregulowania i budowy umocnień.
16.28 - Cały czas otrzymujemy wieści od naszych słuchaczy. To zdjęcie od pana Andrzeja Godawskiego. W Wiśle wody przybywa, ale nadal w zapasie jest około 4 metrów. Wał, który nie wytrzymał podczas powodzi w 2010 r., teraz wygląda solidnie.
[
]
16.15 - Jak donosi nasz reporter, poziom wody w rzekach Podhala opada. Ale Białka nadal jest szeroko rozlaną rwącą górską rzeką. Tak jest m.in. w rejonie mostu w miejscowości Krempachy, gdzie woda zabrała już spore ilości brzegu i podmywa okolice wzmocnionych przyczółków mostu, który już kiedyś został doszczętnie zniszczony podczas powodzi. Mieszkańcy obawiają się, że i teraz dojdzie do kataklizmu. Uważają, że winni są ekolodzy, którzy od lat protestują przeciwko uregulowaniu w tym miejscu koryta rzeki. W efekcie wezbrana woda podmywa oba brzegi, a rzeką co chwila płyną połamane drzewa, grożąc tworzeniem się zatorów przy mostach.
16.00 - Sytuacja na rzekach w Małopolsce odrobinę się poprawia. Przejezdne są wszystkie drogi krajowe, kłopotów spodziewać się możemy na niektórych drogach wojewódzkich.
Jak poinformował Urząd Wojewódzki, 22 tysiącom mieszkańców południowej Polski przywrócono już prąd. W dalszym ciągu odciętych od elektryczności jest jednak około 20 tysięcy odbiorców.
Sieci energetyczne uszkodził tej nocy wiatr wiejący z prędkością 80 kilometrów na godzinę.
Uspokaja się też sytuacja powodziowa w regionie tarnowskim. Poziom rzeki Białej stopniowo opada, a fala przechodząca przez Tarnów nie spowodowała żadnych podtopień.
Teraz obawiamy się jedynie burz i nawałnic - przyznaje Radiu Kraków Paweł Mazurek z tarnowskiej Straży Pożarnej
[Posłuchaj
Sztuczna zapora w Niedzicy po raz kolejny w sytuacji powodziowej sprawdza się doskonale chroniąc tym samym sporą część Małopolski przed powodzią.
14. 25 - Marszałek Województwa Marek Sowa w rozmowie z Radiem Kraków podkreślał, że to co się dzieje jest wielkim problemem dla wielu mieszkańców regionu i trzeba jak najszybciej uporać się z problemami.
Posłuchaj:
]Most w Krempachach na Podhalu został zniszczony podczas powodzi w 2008 roku. Pieniądze na odbudowę w dużej części przekazał premier Donald Tusk, a resztki zniszczonej konstrukcji wysadzili wojskowi saperzy.
Nowa przeprawa został oddana już rok później, ale jak się okazuje Białka wymaga na ogromnej większości swojego koryta uregulowania i budowy umocnień.
16.28 - Cały czas otrzymujemy wieści od naszych słuchaczy. To zdjęcie od pana Andrzeja Godawskiego. W Wiśle wody przybywa, ale nadal w zapasie jest około 4 metrów. Wał, który nie wytrzymał podczas powodzi w 2010 r., teraz wygląda solidnie.
[
]
16.15 - Jak donosi nasz reporter, poziom wody w rzekach Podhala opada. Ale Białka nadal jest szeroko rozlaną rwącą górską rzeką. Tak jest m.in. w rejonie mostu w miejscowości Krempachy, gdzie woda zabrała już spore ilości brzegu i podmywa okolice wzmocnionych przyczółków mostu, który już kiedyś został doszczętnie zniszczony podczas powodzi. Mieszkańcy obawiają się, że i teraz dojdzie do kataklizmu. Uważają, że winni są ekolodzy, którzy od lat protestują przeciwko uregulowaniu w tym miejscu koryta rzeki. W efekcie wezbrana woda podmywa oba brzegi, a rzeką co chwila płyną połamane drzewa, grożąc tworzeniem się zatorów przy mostach.
16.00 - Sytuacja na rzekach w Małopolsce odrobinę się poprawia. Przejezdne są wszystkie drogi krajowe, kłopotów spodziewać się możemy na niektórych drogach wojewódzkich.
Jak poinformował Urząd Wojewódzki, 22 tysiącom mieszkańców południowej Polski przywrócono już prąd. W dalszym ciągu odciętych od elektryczności jest jednak około 20 tysięcy odbiorców.
Sieci energetyczne uszkodził tej nocy wiatr wiejący z prędkością 80 kilometrów na godzinę.
Uspokaja się też sytuacja powodziowa w regionie tarnowskim. Poziom rzeki Białej stopniowo opada, a fala przechodząca przez Tarnów nie spowodowała żadnych podtopień.
Teraz obawiamy się jedynie burz i nawałnic - przyznaje Radiu Kraków Paweł Mazurek z tarnowskiej Straży Pożarnej
[Posłuchaj
Choć pogoda powoli się stabilizuje, na wypadek kolejnych ulew w stan gotowości postawiona została policja. Mundurowi mają być gotowi na to, by w razie potrzeby wesprzeć strażaków m.in. przy zabezpieczaniu wałów.
W pogotowiu czeka też policyjny śmigłowiec. Gdy będzie taka potrzeba, ma on pomagać w ewakuowaniu mieszkańców z domów, do których trudno dojechać samochodami.
14.20 - WAŻNE! Władze Jordanowa apelują o oszczędzanie wody pitnej. W mieście zalana została stacja uzdatniania wody. Jej zapasy są ograniczone i wystarczą na kilkanaście godzin. Specjaliści starają się usunąć usterkę, ale nie wiadomo, kiedy stacja uzdatniania zacznie funkcjonować.
Jednocześnie sanepid w Suchej Beskidzkiej może mieszkańcom udostępnić preparat do czyszczenia zalanych studni wody pitnej. Bezpłatnie będą też prowadzone badania jakości wody przeznaczonej do picia. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Suchej Beskidzkiej: telefon kontaktowy: (33) 874-22-34, 34-200 SUCHA BESKIDZKA, ul. M. Konopnickiej 7.
14.00 - Prawie 700 podtopionych domów osuszyła od wczorajszego wieczoru Straż Pożarna. W powiecie suskim służby musiały pompować wodę 167 razy, w myślenickim ponad 150, w tatrzańskim - blisko 90, a w nowotarskim - 75. W dalszym ciągu zalanych jest 280 gospodarstw, w większości w okolicach Nowego Targu. Konieczna była ewakuacja 60 osób.
13.45 - Soła w Oświęcimiu także niebezpiecznie wezbrała.
13.3 0 - Niebezpieczne osuwisko w Brzegach, masy ziemi napierają na dom, który grozi zawaleniem. Po rekordowych opadach deszczu jedna ze skarp w tej podhalańskiej miejscowości zaczęła się obsuwać w stronę domu, który stoi tuż przy drodze. Bardzo szybko zauważono, że niewielki stary budynek zaczyna się przesuwać na fundamentach w stronę ulicy.
Podobnie stało się z przyległym do niego chodnikiem, dlatego zadecydowano, że mieszkańcy domu jak i cenne rzeczy muszą być ewakuowane. Jak mówi młodszy brygadier Adam Romanowski, szef zakopiańskiej jednostki, który dowodzi na miejscu akcją - strażacy zabezpieczają teren by uniknąć katastrofy.
Posłuchaj:
]Most w Krempachach na Podhalu został zniszczony podczas powodzi w 2008 roku. Pieniądze na odbudowę w dużej części przekazał premier Donald Tusk, a resztki zniszczonej konstrukcji wysadzili wojskowi saperzy.
Nowa przeprawa został oddana już rok później, ale jak się okazuje Białka wymaga na ogromnej większości swojego koryta uregulowania i budowy umocnień.
16.28 - Cały czas otrzymujemy wieści od naszych słuchaczy. To zdjęcie od pana Andrzeja Godawskiego. W Wiśle wody przybywa, ale nadal w zapasie jest około 4 metrów. Wał, który nie wytrzymał podczas powodzi w 2010 r., teraz wygląda solidnie.
[
]
16.15 - Jak donosi nasz reporter, poziom wody w rzekach Podhala opada. Ale Białka nadal jest szeroko rozlaną rwącą górską rzeką. Tak jest m.in. w rejonie mostu w miejscowości Krempachy, gdzie woda zabrała już spore ilości brzegu i podmywa okolice wzmocnionych przyczółków mostu, który już kiedyś został doszczętnie zniszczony podczas powodzi. Mieszkańcy obawiają się, że i teraz dojdzie do kataklizmu. Uważają, że winni są ekolodzy, którzy od lat protestują przeciwko uregulowaniu w tym miejscu koryta rzeki. W efekcie wezbrana woda podmywa oba brzegi, a rzeką co chwila płyną połamane drzewa, grożąc tworzeniem się zatorów przy mostach.
16.00 - Sytuacja na rzekach w Małopolsce odrobinę się poprawia. Przejezdne są wszystkie drogi krajowe, kłopotów spodziewać się możemy na niektórych drogach wojewódzkich.
Jak poinformował Urząd Wojewódzki, 22 tysiącom mieszkańców południowej Polski przywrócono już prąd. W dalszym ciągu odciętych od elektryczności jest jednak około 20 tysięcy odbiorców.
Sieci energetyczne uszkodził tej nocy wiatr wiejący z prędkością 80 kilometrów na godzinę.
Uspokaja się też sytuacja powodziowa w regionie tarnowskim. Poziom rzeki Białej stopniowo opada, a fala przechodząca przez Tarnów nie spowodowała żadnych podtopień.
Teraz obawiamy się jedynie burz i nawałnic - przyznaje Radiu Kraków Paweł Mazurek z tarnowskiej Straży Pożarnej
[Posłuchaj
Ewakuowani mieszkańcy znaleźli schronienie u sąsiadów.
13.25 - W Krakowie Wisła wylała na alejki w okolicach Wawelu.
13.05 - Woda nie oszczędza także mieszkańców Zawady i Nawojowej. Pełna galeria stamtąd do obejrzenia na dole strony.

fot: Damian Radziak
12.53 - Fala wezbrań wody przesuwa się na północ - informują hydrolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W dalszym ciągu jednak sytuacja na południu małopolski jest trudna. Na wypompowanie wody czeka kilkanaście domów m.in. w powiatach zakopiańskim, nowotarskim czy limanowskim. Osuwiska zagrażają mieszkańcom Brzegów i Barcic na sądecczyźnie. Od rana konieczna była ewakuacja 51 mieszkańców Małopolski.
Dobrą wiadomość przekazała nam tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - w tej chwili wszystkie drogi krajowe w Małopolsce są przejezdne. Sytuacja może się jednak zmienić, jak znów zacznie padać deszcz.
12.43 - W Krakowie Wisła powoli zaczyna wylewać się na alejki w okolicy Wawelu. Sytuację na zakolu Wisły pod Wawelem można obserwować na żywo dzięki kamerze. Odpowiedni link znajduje sięTUTAJ .
12.35 - Woda przeszkadza nie tylko ludziom, ale także maszynom. Na zdjęciu widać (ja się ktoś dobrze przypatrzy) samochód, który utknął w wodzie.

fot: Bartłomiej Maziarz
12.30 - Stoją w wodzie, ale nie można im pomóc. W Zakopanem i Nowym Targu w kilkunastu domach, do których wdarła się woda, nie można użyć pomp strażackich. Nie pozwala na to zbyt wysoki poziom wody w rzekach. "Jeśli tylko będzie taka możliwość, postaramy się im pomóc" - zapewnił w rozmowie z Radiem Kraków kapitan Sebastian Woźniak, rzecznik małopolskiej straży pożarnej.
Na terenie całego województwa od wczoraj Straż pracuje na pełnych obrotach. Zgłoszeń od mieszkańców było już w sumie prawie 2,5 tysiąca. Co ciekawe, ogromna część interwencji nie jest związanych z zalaniami, a połamanymi gałęziami, które zalegają na drogach. To efekt wiatru, który tej nocy nad naszym regionem wiał z prędkością o 80 kilometrów na godzinę.
12.00 - Zablokowane drogi, połamane drzewa, podtopione domy. To krajobraz po gwałtownych deszczach w Małopolsce. W 29 miejscach rzeki przekroczyły stan alarmowy. Rano bez prądu było 43 tysiące gospodarstw. Choć na górnych odcinkach rzek poziom wody powoli opada, zaczyna rosnąć przy ujściach i w Wiśle. Kłopoty w dalszym ciągu są teraz także na drogach na południu regionu - głównie na DK 75.
W górnych partiach rzek na południu Małopolski poziom wody zaczyna już opadać. Według hydrologów w ciągu kilkunastu godzin we wszystkich rzekach na południu regionu poziom wody będzie się obniżał. Podniesie się za to stan Wisły.
Posłuchaj:
]Most w Krempachach na Podhalu został zniszczony podczas powodzi w 2008 roku. Pieniądze na odbudowę w dużej części przekazał premier Donald Tusk, a resztki zniszczonej konstrukcji wysadzili wojskowi saperzy.
Nowa przeprawa został oddana już rok później, ale jak się okazuje Białka wymaga na ogromnej większości swojego koryta uregulowania i budowy umocnień.
16.28 - Cały czas otrzymujemy wieści od naszych słuchaczy. To zdjęcie od pana Andrzeja Godawskiego. W Wiśle wody przybywa, ale nadal w zapasie jest około 4 metrów. Wał, który nie wytrzymał podczas powodzi w 2010 r., teraz wygląda solidnie.
[
]
16.15 - Jak donosi nasz reporter, poziom wody w rzekach Podhala opada. Ale Białka nadal jest szeroko rozlaną rwącą górską rzeką. Tak jest m.in. w rejonie mostu w miejscowości Krempachy, gdzie woda zabrała już spore ilości brzegu i podmywa okolice wzmocnionych przyczółków mostu, który już kiedyś został doszczętnie zniszczony podczas powodzi. Mieszkańcy obawiają się, że i teraz dojdzie do kataklizmu. Uważają, że winni są ekolodzy, którzy od lat protestują przeciwko uregulowaniu w tym miejscu koryta rzeki. W efekcie wezbrana woda podmywa oba brzegi, a rzeką co chwila płyną połamane drzewa, grożąc tworzeniem się zatorów przy mostach.
16.00 - Sytuacja na rzekach w Małopolsce odrobinę się poprawia. Przejezdne są wszystkie drogi krajowe, kłopotów spodziewać się możemy na niektórych drogach wojewódzkich.
Jak poinformował Urząd Wojewódzki, 22 tysiącom mieszkańców południowej Polski przywrócono już prąd. W dalszym ciągu odciętych od elektryczności jest jednak około 20 tysięcy odbiorców.
Sieci energetyczne uszkodził tej nocy wiatr wiejący z prędkością 80 kilometrów na godzinę.
Uspokaja się też sytuacja powodziowa w regionie tarnowskim. Poziom rzeki Białej stopniowo opada, a fala przechodząca przez Tarnów nie spowodowała żadnych podtopień.
Teraz obawiamy się jedynie burz i nawałnic - przyznaje Radiu Kraków Paweł Mazurek z tarnowskiej Straży Pożarnej
[Posłuchaj
Wysoki poziom wody w Wiśle utrzyma się jeszcze jutro. Później, jeśli potwierdzą się prognozy synoptyków, we wszystkich rzekach na terenie regionu wody zacznie ubywać.
11.55 - W Myślenicach woda zniszczyła odnowiony niedawno park. Ludzi to jednak nie zraża. Woda jest także atrakcją.

fot: Maciej Skowronek
11.30 - Poprawia się sytuacja w okolicach Suchej Beskidzkiej. Woda w Skawie i górskich potokach powoli opada. Nadal jednak trzeba liczyć się z kłopotami. W Suchej Beskidzkiej przy wyjeździe w kierunku Makowa Podhalańskiego jest rozlewisko. Droga jest przejezdna, ale auta brną przez gigantyczne kałuże. Zamknięty jest stary most na Skawie w miejscowości Zembrzyce. Jak mówi Radiu Kraków kapitan Łukasz Białończyk, z Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, mieszkańcy domów, które były zagrożone są już bezpieczni.
Posłuchaj:
]Most w Krempachach na Podhalu został zniszczony podczas powodzi w 2008 roku. Pieniądze na odbudowę w dużej części przekazał premier Donald Tusk, a resztki zniszczonej konstrukcji wysadzili wojskowi saperzy.
Nowa przeprawa został oddana już rok później, ale jak się okazuje Białka wymaga na ogromnej większości swojego koryta uregulowania i budowy umocnień.
16.28 - Cały czas otrzymujemy wieści od naszych słuchaczy. To zdjęcie od pana Andrzeja Godawskiego. W Wiśle wody przybywa, ale nadal w zapasie jest około 4 metrów. Wał, który nie wytrzymał podczas powodzi w 2010 r., teraz wygląda solidnie.
[
]
16.15 - Jak donosi nasz reporter, poziom wody w rzekach Podhala opada. Ale Białka nadal jest szeroko rozlaną rwącą górską rzeką. Tak jest m.in. w rejonie mostu w miejscowości Krempachy, gdzie woda zabrała już spore ilości brzegu i podmywa okolice wzmocnionych przyczółków mostu, który już kiedyś został doszczętnie zniszczony podczas powodzi. Mieszkańcy obawiają się, że i teraz dojdzie do kataklizmu. Uważają, że winni są ekolodzy, którzy od lat protestują przeciwko uregulowaniu w tym miejscu koryta rzeki. W efekcie wezbrana woda podmywa oba brzegi, a rzeką co chwila płyną połamane drzewa, grożąc tworzeniem się zatorów przy mostach.
16.00 - Sytuacja na rzekach w Małopolsce odrobinę się poprawia. Przejezdne są wszystkie drogi krajowe, kłopotów spodziewać się możemy na niektórych drogach wojewódzkich.
Jak poinformował Urząd Wojewódzki, 22 tysiącom mieszkańców południowej Polski przywrócono już prąd. W dalszym ciągu odciętych od elektryczności jest jednak około 20 tysięcy odbiorców.
Sieci energetyczne uszkodził tej nocy wiatr wiejący z prędkością 80 kilometrów na godzinę.
Uspokaja się też sytuacja powodziowa w regionie tarnowskim. Poziom rzeki Białej stopniowo opada, a fala przechodząca przez Tarnów nie spowodowała żadnych podtopień.
Teraz obawiamy się jedynie burz i nawałnic - przyznaje Radiu Kraków Paweł Mazurek z tarnowskiej Straży Pożarnej
[Posłuchaj
W powiecie suskim cały czas pracują wszystkie jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Skutki podtopień są usuwane m.in. w Jordanowie i okolicach Zawoi.
11.15 - Woda cały czas zagraża także mieszkańcom Szczawnicy. Pełna galeria do zobaczenia nieco niżej.

źródło: Urząd Miasta i Gminy Szczawnica
11.05 - W Nowym Sączu sytuacja się stabilizuje, ale wody ciągle jest dużo.

fot: Damian Radziak
11.00 - Ze względu na rosnący poziom rzeki Białej wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Tarnowa. Do miasta dotarła fala wezbraniowa na rzecze. Przekroczony jest stan alarmowy, służby zarządzania kryzysowego patrolują brzegi rzeki.
Z podtopieniami muszą liczyć się właściciele ogródków działkowych przy ulicy Krakowskiej oraz na osiedlu Koszyckim. Mieszkańcy, którzy chcieliby zabezpieczyć swoje posesje workami z piaskiem mogą też dzwonić do tarnowskiej straży miejskiej. Drugą rzeką, która zawsze powoduje wiele strat powodziowych w Tarnowie jest Wątok. Na razie jednak sytuacja na nim jest stabilna.
W powiecie nowosądeckim alarm przeciwpowodziowy wciąż obowiązuje, ale sytuacja powoli się stabilizuje. Na Sądecczyźnie deszcz jest już znacznie mniejszy i poziom wód zaczął opadać.
Poprawia się także sytuacja w okolicach Suchej Beskidzkiej. Woda w Skawie i górskich potokach powoli opada. Nadal jednak trzeba liczyć się z kłopotami, na przykład w Suchej Beskidzkiej na drodze przy wyjeździe w kierunku Makowa Podhalańskiego.
10.30 - Ponad sto litrów wody na metr kwadratowy spadło w ciągu ostatnich dwóch dni w Tatrach. Po ulewach zniszczonych jest tam wiele dróg. Tatrzański Park Narodowy zamknął szlak w Dolinach Chochołowskiej, Kościeliskiej i Białego, a także rejon tamy w Kuźnicach. Teraz strefa najsilniejszych opadów przesunęła się na północ i na zachód od Tatr.
Trudna sytuacja jest także w powiecie gorlickim. Służby ogłosiły pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich gminach powiatu, alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w gminie Biecz. W całym regionie podtopionych jest 14 budynków, uszkodzony i zamknięty jest też most w Smerkowcu koło Uścia Gorlickiego. Zamknięta jest też droga wojewódzka w Sędziszowej, a także powiatowe miedzy Czarną a Śnietnicą i Florynką a Izbami. Do 9 rano gorliccy strażacy interweniowali 83 razy.
Pogarsza się sytuacja na Śląsku. Stan alarmowy przekroczyła Wisła w Ustroniu, Goczałkowicach i Skoczowie. W tym ostatnim mieście zamknięto jeden z głównych mostów. Uspokaja się za to sytuacja powodziowa na Podkarpaciu. Wody opadają. Nadal jednak obowiązują stany alarmowe w zlewni Sanu, czyli także na Osławie i Hoczewce.
10.30 - Trudna sytuacja jest też w powiecie gorlickim. Służby ogłosiły stan pogotowia we wszystkich gminach powiatu, alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w gminie Biecz. W całym regionie podtopionych jest 14 budynków. Uszkodzony i zamknięty jest też most w Smerekowcu koło Uścia Gorlickiego. Zamknięta jest też droga wojewódzka w Sędziszowej, a także trasy powiatowe między Czarną a Śnietnicą i Florynką a Izbami. Do 9 rano gorliccy strażacy interweniowali 83 razy.
10.15 - W
7.30 - Coraz trudniejsza sytuacja w Małopolsce. Rzeki w 18 miejscach przekroczyły stany alarmowe. Bez prądu jest prawie 40 tysięcy gospodarstw w całym regionie. Najgorzej jest w powiatach tatrzańskim, sądeckim, w okolicach Jordanowa i Suchej Beskidzkiej. W Jordanowie straż pożarna wypompowuje wode z okolic zakałdów pracy, są zagrożone po tym jak przez wały przelała się Skawa.
W całym regionie ewakuowano dotąd kilkadziesiąt osób, między innymi dom spokojnej starości w Dabrowej na sądecczyźnie. Nieprzejezdne są teraz dwie drogi: trasa Kraków - Nowy Sacz, tam objazd wyznaczono przez Gródek nad Dunajcem i Zawadkę. Nieprzejezdna jest tez droga z Mszany Dolnej do Zabrzeży. W miejscowości Kamienica rzeka uszkodziła most. Sytuacja jest tam o tyle trudna, że w tej okolicy niełatwo wyznaczyć objazdy.
W kilku miejsowościach, między innymi w Krościenku odwołano lekcje w szkołach. Tam woda wdarła się już do 15 domów. Coraz wyższy jest także poziom Wisły w Krakowie. Woda wylała się już na część bulwarów.
Na Podhalu w kilku miejscach uaktywniły się osuwiska. Zagrażają one kilku budynkom i drogom.
7.00 - Strażacy najwięcej pracy mają w powiatach sądeckim, nowotarskim i limanowskim. Na rzece Kamienica w Nowym Sączu, która wylała w okolicach osiedla Zawada nadal przekroczony jest stan alarmowy, ale poziom wody opada, podobnie jak w Łubince. W Dunajcu niestety wody wciąż przybywa. Stan alarmowy został przekroczony już prawie o metr. "To skutek nie tylko intensywnych opadów deszczu, ale też kontrolowanego zrzutu wody na zaporze w Czorsztynie" – mówi Krzysztof Witowski, rzecznik sądeckiego magistratu.
Sądeccy strażacy ewakuowali w nocy ponad 20 osób z zalanych budynków, między inny w Dąbrowej koło Nowego Sącza, gdzie Dunajec podtopił dom spokojnej starości.
W powiecie suskim z powodzią walczą wszystkie służby. W okolicach Jordanowa wylała Skawa, jedzie tam pluton przeciwpowodziowy. Niebezpieczna jest też Skawica.
Strażacy pompują też wodę w Brzeszczach. Jednak na wodowskaz w Jawiszowicach Wisła pokazuje stan wody jeszcze poniżej alarmu. Brakuje do niego 12 centymetrów.
Sześć dróg w Małopolsce jest nieprzejezdnych. Największe kłopoty są na drodze krajowej nr. 75 na trasie Brzesko-Nowy Sącz. W dwóch miejscach na jezdnie wylał Dunajec. Policja kieruje ruchem m.in. przez Zawadę. Nieprzejezdna jest też droga nr. 968 - w miejscowości Kamienica woda podmyła most. Konstrukcja grozi zawaleniem. Woda wdarła się też na drogi w Krzyszkowicach w powiecie Myślenickim. Pędzący potok porwał tam jadący samochód. Jak informuje straż pożarna, pasażerom udało się opuścić auto o własnych siłach.
W Makowie Podhalańskim i Suchej Beskidzkiej służby drogowe przygotowują się do stawiania znaków zmiejszających prędkość maksymalną. Jak poinformowała nas Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, niemalże na wszystkich drogach w tamtych okolicach zalega woda.
6.30 - Ponad półtora tysiąca interwencji straży, dziesiątki tysięcy gospodarstw bez prądu, około dziesięciu zablokowanych dróg po nocnych to żniwo, które tej nocy zebrał w Małopolsce niż Yvette. Najgorzej jest w powiatach tatrzańskim, nowosądeckim, gorlickim i tarnowskim. 38 tysięcy gospodarstw pozostaje tam bez prądu. Sześć dróg jest nieprzejezdnych, w tym droga krajowa na 75 w Tęgoborzy na trasie Brzesko-Nowy Sącz. Między Sączem a Jurkowem w dwóch miejscach na jezdnie wylał Dunajec. Policja kieruje ruchem na Zawadę. W kamienicy na drodze 968 most grozi zawaleniem.
W niektórych miejscowościach na południu regionu, np. w Krościenku lokalne władze podjęły decyzję o odwołaniu lekcji w szkołach. Według synoptyków silny opady utrzymają się do dzisiejszego popołudnia, potem powoli zaczną słabnąć. W tym momencie stan alarmowy przekroczony jest już w 32 miejscach na terenie Małopolski.
Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, po nocnych opadach, już w 43 miejscach na południu kraju rzeki przekraczają stany alarmowe. Stany ostrzegawcze przekroczone są na 32 stacjach.
Nocne opady i silny wiatr uszkodziły sieć elektryczną. W nocy ponad 45 tysięcy odbiorców z Małopolski nie miało prądu. Na Podkarpaciu jeszcze wieczorem blisko 20 tysięcy gospodarstw straciło zasilanie z sieci, na Śląsku - 2,5 tysiąca.
6.00 - Ponad 20 osób musieli ewakuować w nocy sądeccy strażacy z zalanych przez Kamienicę i Dunajec domów. Rzeki wylały między innymi w Zawadzie i Dąbrowej, gdzie woda podtopiła dom spokojnej starości. "Stamtąd strażacy ewakuowali 13 seniorów" – mówi zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu - Paweł Motyka.
Starosta nowosądecki ogłosił alarm powodziowy dla całego powiatu. Stan alarmowy przekroczyły rzeki Poprad w Muszynie, Dunajec i Kamienica, które wylały, jak słyszeliśmy wylały w Zawadzie i Dąbrowej oraz rzeka Biała w Grybowie.
Stany alarmowe na Sole i Skawie i wielu górskich rzekach. Najgorszej jest w powiecie suskim. W okolicach Makowa Podhalańskiego i Jordanowa wylała Skawa. Wylewają też potoki w gminie Zawoja. Pod wodą jest kilka zakładów przemysłowych oraz kilkanaście domów. W nocy strażacy ewakuowali około 20 osób. Cały czas przyjmują nowe zgłoszenia. Nieco lepiej jest w okolicach Wadowic i Oświęcimia. Tutaj również grożna jest Soła. rzeka przekroczyła stran alarmowy. W Bielanach niedaleko Kęt strażacy profilaktycznie rozłożyli wzdłuż rzeki specjalne rękawy.
Sytuacja w regionie tarnowskim jest poważna, ale na razie nie ma mowy o powodzi. Zalanych jest kilka ważnych dróg.
Ulewy dały się też mocno we znaki w podkrakowskich Myślenicach. Raba wystąpiła z brzegów, zalała miejski park i ścieżkę pieszo-rowerową. Wczoraj wieczorem policja zamknęła wjazd do dzielnicy Zarabie, w pobliżu której płynie rzeka. Mieszkańcy są niepocieszeni, bo dwa lata temu park gruntownie wyremontowano po tym, jak zniszczyła go powódź z 2010-tego roku. Nie wiadomo jak poważne uszkodzenia wywołał wczorajszy deszcz...
Nadal problemem pozostaje brak prądu. W gminach: Krynica, Muszyna, Piwniczna, Rytro, Chełmiec, Łabowa i Łącko zostały uszkodzone sieci średniego i wysokiego napięcia. Bez prądu bylo wczoraj ok. 13 tysięcy odbiorców.
Tymczasem premier, który odwiedził wczoraj Zabierzów Bocheński w Małopolsce - uspokaja. Zdaniem Donalda Tuska ryzyko dużej powodzi jest niewielkie.
DZIENNIKARZE RADIA KRAKÓW
W całym regionie ewakuowano dotąd kilkadziesiąt osób, między innymi dom spokojnej starości w Dabrowej na sądecczyźnie. Nieprzejezdne są teraz dwie drogi: trasa Kraków - Nowy Sacz, tam objazd wyznaczono przez Gródek nad Dunajcem i Zawadkę. Nieprzejezdna jest tez droga z Mszany Dolnej do Zabrzeży. W miejscowości Kamienica rzeka uszkodziła most. Sytuacja jest tam o tyle trudna, że w tej okolicy niełatwo wyznaczyć objazdy.
W kilku miejsowościach, między innymi w Krościenku odwołano lekcje w szkołach. Tam woda wdarła się już do 15 domów. Coraz wyższy jest także poziom Wisły w Krakowie. Woda wylała się już na część bulwarów.
Na Podhalu w kilku miejscach uaktywniły się osuwiska. Zagrażają one kilku budynkom i drogom.
7.00 - Strażacy najwięcej pracy mają w powiatach sądeckim, nowotarskim i limanowskim. Na rzece Kamienica w Nowym Sączu, która wylała w okolicach osiedla Zawada nadal przekroczony jest stan alarmowy, ale poziom wody opada, podobnie jak w Łubince. W Dunajcu niestety wody wciąż przybywa. Stan alarmowy został przekroczony już prawie o metr. "To skutek nie tylko intensywnych opadów deszczu, ale też kontrolowanego zrzutu wody na zaporze w Czorsztynie" – mówi Krzysztof Witowski, rzecznik sądeckiego magistratu.
Posłuchaj Krzysztofa Witowskiego
Sądeccy strażacy ewakuowali w nocy ponad 20 osób z zalanych budynków, między inny w Dąbrowej koło Nowego Sącza, gdzie Dunajec podtopił dom spokojnej starości.
W powiecie suskim z powodzią walczą wszystkie służby. W okolicach Jordanowa wylała Skawa, jedzie tam pluton przeciwpowodziowy. Niebezpieczna jest też Skawica.
Strażacy pompują też wodę w Brzeszczach. Jednak na wodowskaz w Jawiszowicach Wisła pokazuje stan wody jeszcze poniżej alarmu. Brakuje do niego 12 centymetrów.
Sześć dróg w Małopolsce jest nieprzejezdnych. Największe kłopoty są na drodze krajowej nr. 75 na trasie Brzesko-Nowy Sącz. W dwóch miejscach na jezdnie wylał Dunajec. Policja kieruje ruchem m.in. przez Zawadę. Nieprzejezdna jest też droga nr. 968 - w miejscowości Kamienica woda podmyła most. Konstrukcja grozi zawaleniem. Woda wdarła się też na drogi w Krzyszkowicach w powiecie Myślenickim. Pędzący potok porwał tam jadący samochód. Jak informuje straż pożarna, pasażerom udało się opuścić auto o własnych siłach.
W Makowie Podhalańskim i Suchej Beskidzkiej służby drogowe przygotowują się do stawiania znaków zmiejszających prędkość maksymalną. Jak poinformowała nas Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, niemalże na wszystkich drogach w tamtych okolicach zalega woda.
6.30 - Ponad półtora tysiąca interwencji straży, dziesiątki tysięcy gospodarstw bez prądu, około dziesięciu zablokowanych dróg po nocnych to żniwo, które tej nocy zebrał w Małopolsce niż Yvette. Najgorzej jest w powiatach tatrzańskim, nowosądeckim, gorlickim i tarnowskim. 38 tysięcy gospodarstw pozostaje tam bez prądu. Sześć dróg jest nieprzejezdnych, w tym droga krajowa na 75 w Tęgoborzy na trasie Brzesko-Nowy Sącz. Między Sączem a Jurkowem w dwóch miejscach na jezdnie wylał Dunajec. Policja kieruje ruchem na Zawadę. W kamienicy na drodze 968 most grozi zawaleniem.
W niektórych miejscowościach na południu regionu, np. w Krościenku lokalne władze podjęły decyzję o odwołaniu lekcji w szkołach. Według synoptyków silny opady utrzymają się do dzisiejszego popołudnia, potem powoli zaczną słabnąć. W tym momencie stan alarmowy przekroczony jest już w 32 miejscach na terenie Małopolski.
Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, po nocnych opadach, już w 43 miejscach na południu kraju rzeki przekraczają stany alarmowe. Stany ostrzegawcze przekroczone są na 32 stacjach.
Nocne opady i silny wiatr uszkodziły sieć elektryczną. W nocy ponad 45 tysięcy odbiorców z Małopolski nie miało prądu. Na Podkarpaciu jeszcze wieczorem blisko 20 tysięcy gospodarstw straciło zasilanie z sieci, na Śląsku - 2,5 tysiąca.
6.00 - Ponad 20 osób musieli ewakuować w nocy sądeccy strażacy z zalanych przez Kamienicę i Dunajec domów. Rzeki wylały między innymi w Zawadzie i Dąbrowej, gdzie woda podtopiła dom spokojnej starości. "Stamtąd strażacy ewakuowali 13 seniorów" – mówi zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu - Paweł Motyka.
Posłuchaj Krzysztofa Witowskiego
Starosta nowosądecki ogłosił alarm powodziowy dla całego powiatu. Stan alarmowy przekroczyły rzeki Poprad w Muszynie, Dunajec i Kamienica, które wylały, jak słyszeliśmy wylały w Zawadzie i Dąbrowej oraz rzeka Biała w Grybowie.
Stany alarmowe na Sole i Skawie i wielu górskich rzekach. Najgorszej jest w powiecie suskim. W okolicach Makowa Podhalańskiego i Jordanowa wylała Skawa. Wylewają też potoki w gminie Zawoja. Pod wodą jest kilka zakładów przemysłowych oraz kilkanaście domów. W nocy strażacy ewakuowali około 20 osób. Cały czas przyjmują nowe zgłoszenia. Nieco lepiej jest w okolicach Wadowic i Oświęcimia. Tutaj również grożna jest Soła. rzeka przekroczyła stran alarmowy. W Bielanach niedaleko Kęt strażacy profilaktycznie rozłożyli wzdłuż rzeki specjalne rękawy.
Sytuacja w regionie tarnowskim jest poważna, ale na razie nie ma mowy o powodzi. Zalanych jest kilka ważnych dróg.
Ulewy dały się też mocno we znaki w podkrakowskich Myślenicach. Raba wystąpiła z brzegów, zalała miejski park i ścieżkę pieszo-rowerową. Wczoraj wieczorem policja zamknęła wjazd do dzielnicy Zarabie, w pobliżu której płynie rzeka. Mieszkańcy są niepocieszeni, bo dwa lata temu park gruntownie wyremontowano po tym, jak zniszczyła go powódź z 2010-tego roku. Nie wiadomo jak poważne uszkodzenia wywołał wczorajszy deszcz...
Nadal problemem pozostaje brak prądu. W gminach: Krynica, Muszyna, Piwniczna, Rytro, Chełmiec, Łabowa i Łącko zostały uszkodzone sieci średniego i wysokiego napięcia. Bez prądu bylo wczoraj ok. 13 tysięcy odbiorców.
Tymczasem premier, który odwiedził wczoraj Zabierzów Bocheński w Małopolsce - uspokaja. Zdaniem Donalda Tuska ryzyko dużej powodzi jest niewielkie.
DZIENNIKARZE RADIA KRAKÓW
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 6
Woda w Zawadzie i Nawojowej
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 8
Umacnianie wałów Wisły. Fot. M. Mędela
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 19
Relacja powodziowa z Podhala (fot. Przemek Bolechowski)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 36
Intensywne opady w Małopolsce i ich skutki. Zdjęcia naszych słuchaczy
fot. Adrian Szynalski (Nowa Wieś, gm. Kęty)
fot. Adrian Szynalski
fot. Adrian Szynalski
fot. Andrzej Godawski
fot. Andrzej Godawski
fot. Andrzej Godawski
fot. Justyna Drozdecka (Bulwar Kurlandzki)
fot. W.Berg (rzeka Dunajec)
fot. Jadwiga Hołuj (Myślenice - Zarabie)
fot. Jadwiga Hołuj (Myślenice - Zarabie)
fot. Jadwiga Hołuj (Myślenice - Zarabie)
fot. kpt. Z. Jekiełek (Oświęcim)
fot. Maciej Feliks (Wisła)
fot. Maciej Feliks (Wisła)
fot. Marcin Brzózka
fot. Muzeum Zamek w Oświęcimiu (Soła)
fot. Muzeum Zamek w Oświęcimiu (Soła)
fot. Tomasz M. (Myślenice)
fot. Pan Wacław
fot. Piotr Więcławek
fot. Stefikoncewicz
fot. Stefikoncewicz
fot. Stefikoncewicz
fot. Stefikoncewicz
fot. Stefikoncewicz
fot. Urząd Miasta i Gminy Szczawnica
fot. Wojciech Misiaczek
crop_free
1
/ 27
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
07:31
Kraków wyróżniony za odnowienie fortu "Kościuszko"
-
06:35
Ekspresowa modernizacja toru żużlowego w Mościcach. To jednak nie wystarczy
-
06:18
Ciepły i słoneczny początek tygodnia w Krakowie
-
06:09
Groźny wypadek w Czchowie: droga całkowicie zablokowana, sześć osób poszkodowanych
-
21:05
Ghosting, gaslighting, lovebombing - nowe spojrzenie na zachowania w relacjach
-
18:38
To oni pomagali ofiarom wypadku w alei Róż. Teraz Kraków docenił tę pomoc
-
17:38
Bycza interwencja. Strażacy uratowali zwierzę, które wpadło do Dunajca
-
17:18
Izabela Marcisz: Dużo mnie to kosztowało, ale jestem zadowolona z tego, co mam
-
16:52
Plakaty wyborcze niszczone na potęgę. Tarnowska policja prowadzi już dziewięć śledztw
-
16:06
Jest szansa na drugą karetkę neonatologiczną w Małopolsce. NFZ ogłosił konkurs
-
15:19
Ruch Muzyczny na fali: Maciej Kucharski rozmawia z Markiem Szlezerem i Jakubem Puchalskim
-
15:06
„Chcemy być autorami własnej przyszłości”. Kampania profrekwencyjna dla młodych jest już w Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze