Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Co ty wiesz o Nowej Hucie? Po prostu do niej zajrzyj w ten weekend

Duża dzielnica, więc ma czym się pochwalić. I już od piątku chwalić się będzie – jeżeli jej nie znasz, a chciałbyś poznać, weź udział w wydarzeniu Zajrzyj do Huty. Wyjątkowym, bo urodzinowym – Nowa Huta skończyła w tym roku 75 lat.

Fot. Marek Lasyk

Najgorsze są stereotypy. Nie pozwalają się rozwijać, podcinają skrzydła. Stereotypy towarzyszyły Nowej Hucie od zawsze, zmieniał się tylko ich temat. Nowohucianie już nimi się nie przejmują, znają swoją wartość, doceniają przestrzeń, w której mieszkają. A Kraków? Czy Kraków myśli o Nowej Hucie stereotypami? Zdarza się. I dlatego warto poznać tę dzielnicę osobiście, a naprawdę jest czym się zachwycić.

Wydarzenie Zajrzyj do Huty, którego 16. edycja rozpocznie się w piątek (20 września), to idealna okazja do poznania tej fascynującej dzielnicy. Na weekend w Nowej Hucie zaprasza Muzeum Krakowa (i jego nowohucki oddział) i 30 innych instytucji. Radio Kraków również tam będzie - słuchajcie nas 21 września od g.12.

Oferta jest przebogata. Dobrze wybierzcie miejsca i atrakcje, bo następne Zajrzyj do Huty dopiero za rok.

Huta na wesoło

W piątek, 20 września  o g. 17 w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) rozpocznie się panel z okazji 75. rocznicy powstania dzielnicy (także na facebookowym profilu Muzeum). Wystąpienia panelu będą koncentrowały się wokół wydanych w ostatnich latach publikacji rozszerzających i porządkujących naszą wiedzę o historii Nowej Huty, a także wokół aktualnych badań dotyczących dzielnicy; przybliżą też scenariusz przyszłej wystawy stałej w Muzeum Nowej Huty. Gośćmi będą, między innymi: Marta Karpińska (Fundacja Instytut Architektury), dr Jakub Krzysztonek (Uniwersytet Jagielloński), dr Zbigniew Semik (Muzeum Nowej Huty), Monika Szewczyk (Uniwersytet Warszawski), dr Wojciech Paduchowski (Instytut Pamięci Narodowej).

W Domu Utopii (os. Szkolne 26a) będzie można zobaczyć wystawę „Miasto Idealne – pierwsze lata Nowej Huty” - fotografie Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala. Po wystawie oprowadzi jej kurator Łukasz Trzciński.

Pod wieczór (g. 17-18.30) Biblioteka Kraków (os. Bohaterów Września 26) zaprosi na multimedialny i wirtualny spacer „Nowa Huta na wesoło”, podczas którego uczestnicy odwiedzą i poznają najciekawsze, najbardziej charakterystyczne miejsca w Nowej Hucie. Dzieci odegrają role w Teatrze Ludowym, odpoczną nad Zalewem Nowohuckim, wejdą na kopiec Wandy, a nawet zejdą do mrocznych schronów. W każdym z tych miejsc wezmą udział w grach i zabawach. Przygotowana zostanie także wystawa książek dla dzieci o Nowej Hucie.

Na spacerek z nowohucianami

Sobotę rozpoczynamy od zwiedzenia wystaw - "Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89", "Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie" i ekspozycji plenerowej "Rok 1989" (Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1) i "Stan zagrożenia" (os. Szkolne 37). Do zobaczenia będą też wystawy w Klubie Mirage Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Bohaterów Września 26) - zdjęć nagrodzonych w konkursie sFOTOhutowani oraz prac powstałych podczas pleneru malarskiego "Bardzo stara Nowa Huta". Codziennie odbędą się również trzy oprowadzania kuratorskie: o g. 10, 13 i 16.

Melomani będą na pewno zachwyceni prezentacją twórczości Bogusława Schaeffera, wybitnego kompozytora, muzykologa i dramaturga (oczywiście nowohucianina). Gdzie? W Muzeum Nowej Huty. Początek o g. 10.

Do Nowej Huty przyjedzie też MOCAK i zaprezentuje mobilną wystawę sztuki współczesnej (przed Muzeum Nowej Huty). Będzie też przejazd samochodami retro z lat PRL-u - Nysą, Uazem, Żukiem. Ale to nie koniec, bo uczestnicy tej wycieczki zaparkują pod centrum administracyjnym Kombinatu, gdzie zwiedzą schron dowodzenia. Klasztor Cystersów w Mogile również otworzy drzwi (od g. 10 do 18) – warto zobaczyć spuściznę cystersów i zgromadzone przez nich dzieła sztuki. Będzie też gra miejska - materiały do gry wydawane będą w dniach 21-22 września w punkcie InfoKraków (os. Zgody 7). A kto chce się dowiedzieć, co było przed Nową Hutą, niech zajrzy do nowohuckiego oddziału Muzeum Archeologicznego (ul. Sasanek 2a). Od g. 11 będzie na dyżurze archeolog, więc warto skorzystać.

Miłośników historii na pewno ucieszy spacer "Geneza Wolności III RP", na który zaprasza Stowarzyszenie „Sieć Solidarności”. A skoro jesteśmy przy spacerach – koniecznie trzeba się wybrać na wycieczkę z nowohucianami, którzy opowiedzą o swojej Nowej Hucie (od g. 13 do 15). Kogo spotkacie i gdzie pójdziecie? Tajemnica.

Mozaika, knajpy i karaoke

Tajemniczo będzie również w innym miejscu, do którego zaprasza Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” ( g. 16.30-17.30) – to schron pod szpital specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego (os. Na Skarpie 66). Jest i gratka dla fanów metalurgii, ale nie tylko – zwiedzanie walcowni w nowohuckim kombinacie (g. 9 i 11). Tym razem dzieciaki zostają w domu, wstęp tylko dla pełnoletnich.

A może wybrać się na spacer do Arki Pana, pierwszego w Nowej Hucie Kościoła? Kto chce poznać ten wątek, niech przyjdzie w sobotę o g. 10 na ul. Obrońców Krzyża 1. O kościele i burzliwych latach 80. opowiadać będzie Maciej Miezian.

Czekać będzie też na Was ARTzona Ośrodka Kultury Norwida (os. Górali 4) ze swoimi Małymi Historiami Porannymi (g 10-13), będą warsztaty sensoryczne i śniadanie. A dla miłośników dwóch kółek – wycieczka rowerowa po Nowej Hucie (zaprasza Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A., w g. 10-15). Chcecie wysłać komuś własnoręcznie zrobioną kartkę z Nowej Huty? Zrobicie ją w punkcie InfoKraków na os. Zgody 7.

Dzielnica opowie Wam sporo historii, idźcie na spacer „ Śladem ’89 roku w Nowej Hucie” (zbiórka o g. 11 przed budynkiem Muzeum Nowej Huty). Będzie też opowieść o Teatrze Ludowym – niby wycieczka, ale dowiecie się podczas niej, jak wygląda praca w teatrze, jakie są teatralne obyczaje.

Nowa Huta to piękne mozaiki, a opowie o nich Tatiana Novza, początek spotkania o g. 11 w Fundacji IB Polska (os. Górali 24). I oczywiście modernizm/postmodernizm – na spacer szlakiem tej architektury zabierze Was dr Michał Wiśniewski (start o g. 12.30 przy boku szwedzkim na os. Szklane Domy 1).

Ach – i będzie karaoke, w repertuarze popularna, ale i buntowniczą muzyką lat 80. Rockowe klasyki, punkowe szlagiery (od g. 13 do 17, sala kinowa Muzeum Nowej Huty). Kto chce zobaczyć, jak wygląda nowohucka strefa gastro, niech idzie na wycieczkę śladem lokalnych knajp i kawiarni (g. 14-18, zbiórka pod Muzeum Nowej Huty).

I koniecznie – wycieczka „Ludzie z marmuru”, czyli śladami budowniczych Nowej Huty (g. 16-17.30, start przy Muzeum Nowej Huty). A może koncert Nowohuckiej Orkiestry Instrumentów Nieprzypadkowych i chóru Krakofonia (sala teatralna Nowego Centrum Administracyjnego w budynku S, ul. Ujastek 1, g. 18).

Od kajaka do punk rocka

W niedzielę, 22 września relaks, ale aktywny - samodzielny spływ kajakowy Dłubnią (od g. 9, zbiórka przy Zalewie Nowohuckim). Potem można wybrać się do Muzeum Lotnictwa Polskiego i dać się oprowadzić po wystawie (od g. 11). Nowa Huta będzie chciała pochwalić się też fortami – w g. 11-17 można zajrzeć do Fortu 48a „Mistrzejowice” (os. Piastów 56E), wpadnijcie na piknik z atrakcjami.

Jeżeli ktoś nie wierzy, że przed Nową Hutą było życie, że nie zbudowano jej na pustyni, ale na terenie kilku starych wsi, niech zapisze się na wycieczkę autokarową „Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty”. Ma Nowa Huta swoją herstorię, będzie ją można poznać na wyciecze śladami nowohucianek; przewodniczką będzie Marta Pacholczyk-Dzierwa.

W niedzielę będzie można również zwiedzać nowohuckie schrony (g. 12-14, Muzeum Nowej Huty). Po południu (g. 16-18) warto wpaść na Plac Centralny, gdzie – w ramach działań AR.C.H.ETHICS – stanie loża do skanowania i opisywania zdjęć z archiwów rodzinnych. Dwa lata temu Dom Utopii zainicjował projekt Archeologia Codzienności – nowohucianie przynieśli archiwalne fotografie z rodzinnych albumów i opowiedzieli związane z nimi historie. Tym razem organizatorzy poszukują archiwalnych fotografii, na których znajdują się budynki i miejsca, które już zniknęły z mapy Nowej Huty albo zmieniły swoją historyczną funkcję.

W międzyczasie (g. 16) można wpaść do Muzeum Nowej Huty na spotkanie z muzykiem Tomaszem Budzyńskim (Siekiera, Armia). Najmłodsi na pewno ucieszą się ze spotkania z Kotkiem Włodkiem, a rodzice i dzieciaki - z bębniarkiami z kolektywu Samba Ka.

W programie tegorocznego Zajrzyj jest mnóstwo wydarzeń, o których nie wspomnieliśmy, więc zanim zajrzycie do Huty, wpadnijcie na

https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/zajrzyj-do-huty-2024. Tu znajdziecie pełne kalendarium – godziny, miejsce zbiórki, opisy wszystkich atrakcji, ceny biletów i informacje, jak zapisywać się na wybrane imprezy.

Zachęceni? No to zajrzyjcie do Huty!

Logo Krakow_H_rgb.jpg (78 KB)

MK_logo_czarne.jpg (258 KB)

Tematy:
Autor:
Renata Radłowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię