Poniedziałki to w centrum dni techniczne przeznaczone na naprawy i serwisy. Tymczasem we wtorek zwiedzający nadal otrzymywali informacje, że któryś z eksponatów "jeszcze potrzebuje czasu". W kilku salach są problemy z eksponatami - mówią odwiedzający Cogiteon.

Rzeczywiście jest tak, że czasem trzeba wprowadzić modyfikacje materiału. W jednym z eksponatów przetarło się sukno, a tego eksponatu nie da się wykonać z innego rodzaju materiału, ponieważ wtedy przestałby działać



- odpowiada Piotr Koziarz, rzecznik Małopolskiego Centrum Nauki. Dodaje, że w dniu otwarcia sprzedano 1050 biletów, niezadowolenie wyraziło w internecie jedynie kilkanaście osób.

Nie wiadomo, kiedy wszystko zacznie działać poprawnie. W niedzielę jednocześnie nie działało kilka na ponad 100 eksponatów znajdujących się w Cogiteonie.

Budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon trwała od marca 2021 roku na skraju dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Nowoczesny gmach ma kształt ostrosłupa trójkątnego, jest podzielony na cztery bryły i częściowo zagłębiony w ziemi. Jego powierzchnia to 14 tys. m kw. Na dachu obiektu umieszczono spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 tys. m kw.

Cogiteon jest instytucją kultury Województwa Małopolskiego. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 284 mln zł, z czego 196 mln zł to unijne środki (Regionalny Program Operacyjny).

Nazwa instytucji Cogiteon nawiązuje zarówno do łacińskiego słowa "cogito", jak i sentencji Kartezjusza "Myślę, więc jestem" ("Cogito ergo sum") oraz cyklu poetyckiego "Pan Cogito" Zbigniewa Herberta. Nazwa czerpie również z greki, o czym świadczy przyrostek odwołujący się do miejsca działań artystycznych i rozrywkowych - do "odeonu".