To pionierzy w zdawaniu matematyki na komputerze. Chłopcy z Tynieckiej zrewolucjonizowali metodę pisania egzaminu przez osoby niewidome. Dotychczas jedyną metodą na zdanie matury z matematyki przez osobę niewidomą były arkusze w brajlu. Maturzyści musieli zapisywać rozwiązania na specjalnej brajlowskiej maszynie. To jednak - zamiast pomagać - utrudniało uczniom zadanie. Jak tłumaczy niedowidzący Łukasz Golonka brajl w przypadku matematyki zajmuje mnóstwo miejsca. Dlatego razem z dwoma kolegami,Krystianem i Jakubem, użyli amerykańskiego programu do rozwiązywania matematycznych zadań i przetłumaczyli go od podstaw na polską mowę i brajla.

Program może wydawać się trudny dla zwykłych użytkowników komputera, chłopcom jednak bardzo pomógł.

- Piszemy w LaTeX-u, czyli takim dość powszechnym języku składu tekstu. Piszemy kodem, czyli używamy specjalnych symboli do zapisu treści matematycznej, a ten dodatek  pozwala nam na przetworzenie tych symboli na postać bardziej przyjazną dla nas - tłumaczy Jakub.

To rozwiązane jest ułatwieniem dla osób niewidomych, które mogą dzięki opcji wyszukiwania łatwo odnaleźć się w tekście. To opcja pomocna również dla samych egzaminatorów.

- LaTeX pozwala na wygenerowanie pliku PDF, który potem osoba widząca może czytać. Nie musi znać brajla - podkreśla Łukasz.

Oprócz tworzenia innowacyjnego maturalnego rozwiązania, chłopcy zajmują się jeszcze ambitniejszymi projektami. Mimo młodego wieku współpracują już z Krakowskim Parkiem Technologicznym. Podpowiadają firmom, w jaki sposób ułatwić pracę osobom niewidomym. Niedługo zamierzają przedstawić inwestorom rozwiązanie oparte właśnie na LaTex-u. Nauczyciele z Tynieckiej zgodnie przyznają, że pracodawcy, którzy ich zatrudnią, zyskają prawdziwy skarb.


 

Martyna Masztalerz/jgk