Telefon Pogadania w zasadzie działa bardzo prosto. Każda osoba, która czuje się samotna i chciałaby z kimś porozmawiać, wybiera podany numer telefonu, a system łączy ją z pierwszym dostępnym konsultantem. Jak przekonuje Anna Kowalska - jedna z inicjatorek Telefonu Pogadania - pomysł był bardzo spontaniczny. Zrodził się ze zwykłych rozważań - jak my sobie poradzimy w zaistniałej sytuacji pandemicznej i co z ludźmi, którzy nie mają się do kogo odezwać?
I chociaż pomysł narodził się już jakiś czas temu, spośród wielu zgłoszeń trzeba było wybrać grupę około 50 wolontariuszy. Kowalska zaznacza, że część z nich odbiera już telefony. Pozostali czekają na ostatnie szkolenia.Każdy zakwalifikowany do projektu, przeszedł wstępne rozmowy ze specjalistą i z ponad 700 zgłoszeń, które pojawiły się w ciągu zaledwie kilku dni, wybrano kilkudziesięciu.
Infolinia czynna jest codziennie od godziny 15 do 20, ale Kowalska zaznacza, że wraz z włączeniem do projektu kolejnej grupy przygotowywanych wolontariuszy, godziny odbierania telefonów zostaną wydłużone. Nie trzeba mieć żadnej ważnej sprawy - wystarczy powiedzieć: dzień dobry, chcę porozmawiać, dawno z nikim nie miałam kontaktu. Nawet jedna rozmowa dziennie może w znaczący sposób zmienić to, jak odczuwamy świat.
Wolontariuszka Ewa Norman przekonuje, że tematy rozmów są naprawdę różne, a na infolinie dzwoni co raz więcej osób - niektóre chcą wspominać młodość, inne opowiedzieć o problemach, czują się opuszczone.
Jedna z pierwszych osób, której udało się dodzwonić na infolinię Telefonu Pogadania to Pani Helena z Poznania, która przekonuje, że rozmawiała z wolontariuszką, jakby ją znała od lat, była pozytywnie zaskoczona - takie rozmowy są starszym potrzebne - podkreślała.
A jeżeli ktoś z Państwa chciałby zadzwonić wystarczy wybrać numer 0 800 012 005. Infolinia jest bezpłatna.
- A
- A
- A
Chcesz porozmawiać? Zadzwoń - 0 800 012 005
Można porozmawiać o wszystkim - to główne założenie Telefonu Pogadania. Specjalna infolinia skierowana jest do osób starszych i samotnych, które w związku z epidemią mogą jeszcze bardziej odczuć brak towarzystwa.Bartłomiej Bujas/bp
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
08:15
Monika Piątkowska po debacie: Ludzie zobaczyli, z kim mamy do czynienia i kto może w Polsce startować na prezydenta
-
07:46
Wyjazdy na majówkę stają się coraz dłuższe. Zakopane poza pierwszą piątką najpopularniejszych miejsc!
-
07:21
Uwaga kierowcy! 1 i 3 maja w Krakowie parkowanie jest płatne
-
07:02
Nieletni sprawcy włamań w rękach policji. Łupy ukryli w sadzawce
-
06:45
Koniec zagrożenia lawinowego w Tatrach. Szybko ubywa śniegu
-
06:27
Wtorek zapowiada się bardzo ładnie. Chłodniej będzie tylko na Podhalu, tam też możliwy deszcz
-
06:12
Aktualności komunikacyjne 29.04
-
06:08
Aplikacja, otwarte pytania i... spacerki z urzędnikami. W Krakowie będzie nowe otwarcie w konsultacjach?
-
20:22
Krakowska prokuratura postawiła zarzuty byłemu dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych
-
19:58
Otwórz się na e-usługi - Nowe możliwości dla Seniora
-
19:14
Od nestora do sukcesora: sukcesja firm rodzinnych w Polsce, czyli jak mądrze przekazać stery - rozmowa z mecenasem Pawłem Ratajem
-
18:26
Skrócony tydzień pracy w Polsce: ekspert o szansach i zagrożeniach
-
16:49
Czy istnieje zbrodnia doskonała? Kryminalistyka w dobie popularności true crime
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze