- A
- A
- A
Centrum Krakowa zmienia się nie do poznania. Kolejowy nasyp zamienia się w estakadę
Znany krakowianom nasyp kolejowy wzdłuż ulicy Blich zniknie wiosną przyszłego roku. Zastąpi go betonowa, długa na 245 metrów estakada, na którą zostanie skierowany ruch pociągów. Równolegle trwają prace nad budową drugiej, dłuższej estakady, i przebudowa zabytkowych wiaduktów – nad ulicą Grzegórzecką i w ciągu ulicy Miodowej.Reporter Radia Kraków wybrał się na plac budowy modernizowanej linii kolejowej łączącej Kraków Główny z Podłężem. W odblaskowej kamizelce i kasku ochronnym przeszedł po torach od wiaduktu na ulicy Grzegórzeckiej do ulicy Podgórskiej. Towarzyszył mu Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych.
Wyruszyli z wiaduktu przy Grzegórzeckiej, który jest tak przebudowywany, żeby nie stracić swojego zabytkowego charakteru. Tu zaczną się dwie estakady - zastąpią ziemne nasypy, które zaczną znikać od przyszłego roku, kiedy ruch z istniejącego toru zostanie przeniesiony na pierwszą estakadę. Pod estakadą znajdzie się wówczas teren do zagospodarowania przez miasto.
Druga estakada połączy Grzegórzecką z Miodową, będzie nieco inna od pierwszej, bo jest budowana po łuku, a bliżej wiaduktu zostanie zlokalizowany przystanek kolejowy z całą infrastrukturą. Perony będą wybudowane na estakadzie. Na przystanku Kraków-Grzegórzki będą 4 tory - dwa środkowe dalekobieżne i dwa zewnętrzne kolei aglomeracyjnej. To własnie przy tych torach będą wybudowane perony z wiatami przystankowymi - tłumaczy Robert Żabiński, kierownik budowy.
Przed Miodową skończy się estakada, później będzie poszerzony nasyp i nowe tory, które przejdą przez Wisłę po nowych mostach wybudowanych po obu stronach istniejącego mostu kolejowego. Prace budowlane powinny się zacząć pod koniec tego roku. Cała inwestycja ma prawie 20 kilometrów, prace są prowadzone równolegle na całej jej długości. Z 56 obiektów inżynieryjnych, które powstają, lub są przebudowywane, prace są w tej chwili prowadzone na 40 z nich.
W związku z przebudową wiaduktu na ulicy Miodowej, od poniedziałku, 19 marca przejazd samochodów w tym miejscu będzie niemożliwy. Będą z niego mogli natomiast korzystać piesi i rowerzyści. Wiadukt będzie zamknięty dla samochodów przez pięć miesięcy.
Jakub Kusy/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:30
Wyjątkowy pokaz krakowskich artystów „Bożonarodzeniowy Salon 2024” w Pałacu Sztuki
-
20:13
TCS - Kubacki, Wąsek, Wolny, Zniszczoł i Żyła w polskiej kadrze, Stoch wybrał treningi
-
19:56
Ekstraliga hokejowa - Zupancic nie jest trenerem Unii Oświecim
-
19:28
Czy Kraków może zyskać na igrzyskach olimpijskich?
-
18:10
Uchylono areszt dla youtubera Buddy i jego partnerki
-
16:45
Małopolska w liczbach w 2024 roku: czym możemy się pochwalić, co jest do poprawy?
-
16:11
Klęska urodzaju w gminie Biecz. Strażacy muszą powiększać remizy
-
15:04
Klubowy Sylwester w Krakowie. Gdzie iść, by nie przespać Nowego Roku?
-
14:42
Oblężenie Wawelu. Świetna frekwencja w 2024 roku
-
14:02
Ogień, dym i fumy. Co nas podpala?
-
13:59
Powrót do prostoty? "W święta pragniemy spokoju, bliskości i miłości"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze