- A
- A
- A
Centrum Krakowa: w piątkowe i sobotnie wieczory poziom hałasu zagraża zdrowiu psychicznemu?
Zmierzyli przez okno poziom średni hałasu w nocy z piątku na sobotę - wyniki są koszmarne. Jadwiga, Alina i Maciej, mieszkańcy - kolejno - krakowskiego Starego Miasta i Kazimierza, mają już dość. Dźwięki, które dobiegają z ulicy, nie dają im spać ani odpocząć."W ciągu dnia tu jest naprawdę spokojnie. Natomiast najgorzej jest w weekendy, dokładnie od tak zwanego "studenckiego czwartku", kiedy imprezy zaczynają się nasilać. W nocy to się przeradza w jakieś chodzenie potworów od knajpy do knajpy - wrzaski, krzyki. Dla nas to jest nie do wytrzymania" - mówi Jadwiga Kirschanek mieszkająca przy ulicy Szpitalnej.
"Tak samo jest na Kazimierzu" - dodaje mieszkaniec tej dzielnicy, Maciej Ciemborowicz. "Mamy duże problemy ze snem, to jest dramat".
Podobnego zdania jest Alina Kamińska, radna dzielnicy I Stare Miasto.
"Od kilku lat śpię w zatyczkach do uszu. Nie da się inaczej. Z tego co mi wiadomo jest to towar bardzo pożądany w okolicznych aptekach. Mamy hałas 24 godziny na dobę" - mówi Kamińska.
Ten hałas zmierzono. Co prawda prywatnym decybelomierzem, który nie miał specjalnych licencji, ale - jak zapewnia Maciej Ciemborowicz - jest wiarygodny.
Na razie poziom hałasu mieszkańcy sprawdzili na Miodowej i Szpitalnej. Na pierwszej ulicy średnia w nocy z piątku na sobotę, czyli od 22 do 6 rano, wyniosła niemal 64 decybele, co można porównać do dźwięku odkurzacza.
"Na Szpitalnej poziom hałasu dla najgorszej godziny w nocy wynosił 73 decybele, co z kolei możemy porównać do wnętrza głośnej restauracji czy do darcia papieru. Warto podkreślić, że dopuszczalny poziom hałasu w strefie śródmiejskiej wynosi 45 decybeli" - tłumaczy Ciemborowicz.
A przecież już hałas przekraczający 35 decybeli jest szkodliwy dla naszego zdrowia - podkreśla psycholog Anna Pyla-Mazur. Chodzi nie tylko o problem z koncentracją, zmęczenie czy trudności z zasypianiem.
"Może on powodować dużo gorsze rzeczy, na przykład drażliwość, czy nawet zachowania agresywne" - ostrzega Pyla-Mazur.
Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia długotrwały hałas, który przekracza 70 decybeli, jak w mieszkaniu Jadwigi przy Szpitalnej, może powodować nawet uszkodzenie słuchu.
Mieszkańcy nie zawieszają broni. Przyklejają na bramach wielkoformatowe plakaty, które mają uczulić turystów na to, że na ich imprezowych trasach ktoś jednak mieszka. Planują także ofensywę w Urzędzie Miasta i mają nadzieję, że wyniki z decybelomierza pobudzą wyobraźnię urzędników.
Martyna Masztalerz/łk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też gkbezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:30
Kronika zapowiadanej inwazji na Ukrainę
-
22:08
ANAKLASIS na fali | METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI - koncert w Radiu Kraków
-
20:48
Anunnaki – bogowie Sumerów. To oni ulepili człowieka z gliny, zesłali potop, stworzyli raj
-
20:00
Dlaczego Polacy szczepią się coraz rzadziej?
-
16:44
Dwa równoległe remonty i zagubieni kierowcy. Czy do Miechowa da się dojechać?
-
16:10
W Krakowie odbędzie się doroczne święto twórców i twórczyń teatralnych: 14. Forum Młodej Reżyserii.
-
14:47
Jakub Bocheński pośmiertnie oczyszczony z zarzutów
-
14:35
"Nie możemy do końca ukształtować naszej tożsamości bez dobrej opowieści". Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie
-
14:26
"Nie możemy do końca ukształtować naszej tożsamości bez dobrej opowieści". Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie
-
14:12
Cukrzyca. Choroba, która może dotknąć każdego
-
12:10
Prof. Jerzy Hausner: „Idea stanów zjednoczonych Europy była ideą pustą. Nie wierzę w federalizm europejski”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze