Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Centrum JPII w Łagiewnikach rośnie w oczach. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2013.06.18 07:03 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:04 )
To jedna z większych i ciekawszych inwestycji w Krakowie. Powstaje na terenie tak zwanych Białych Mórz w Łagiewnikach, Monumentalna budowla jest już dobrze widoczna.

Posłuchaj relacji naszego reportera
Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach

Zapewne każdy, kto jedzie ulicą Zakopiańską w Krakowie, widzi monumentalną budowlę wznoszącą się nad parkiem handlowym Zakopianka. To powstające od 2006 roku Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się", który ma stać się największym na świecie ośrodkiem poświęconym pontyfikatowi papieża Polaka. Radio Kraków wybrało się na plac budowy, aby sprawdzić, jak realizowana jest ta inwestycja.

Już wkrótce, w najbliższą niedzielę, ważne wydarzenie w historii tej instytucji. Uroczyście poświęcone zostanie sanktuarium Jana Pawła, czyli właśnie ta budowla, którą doskonale widać z ulicy Zakopiańskiej.

Od ponad roku działają już podziemia kościoła, w których znajdują się relikwie błogosławionego. W niedzielę zostanie oddany do użytku kościół główny. Trwają ram ostatnie prace przygotowawcze.

- W sobotę zniknęły rusztowania. Wkrótce będzie zamontowany ołtarz i ambona - zapowiada ksiądz Jan Kabziński prezes centrum - Kościół na razie zostanie przygotowany tak, aby mogły się tam odbywać msze i nabożeństwa. Ułożymy tysiąc krzeseł dla wiernych. Na ławki i organy przyjdzie czas w przyszłym roku.

To jednak dopiero mały fragment całego kompleksu

- Centrum jest gotowe w 1/4 - mówi ksiądz Kabziński - Całkowicie gotowe są dwa budynki po jednej i po drugiej stronie kościoła. To centrum wolontariatu i instytut Jana Pawła, gdzie będzie prowadzona działalność naukowa dotycząca papieża. Na razie będzie tam tymczasowe muzeum z pamiątkami po ojcu świętym.

Właściwy budynek muzeum jest w trakcie budowy, a jego stan surowy ma być gotowy wiosną przyszłego roku. Potem rozpocznie się wyposażanie wnętrz i tworzenie ekspozycji.

- Chcemy, aby to było nowoczesne, multimedialne muzeum, przystające do dzisiejszych wymogów - mówi Piotr Sionko, pracownik centrum - Zależy nam, aby ludzie chcieli tu przyjeżdżać. Centrum ma za zadanie przekazywać wiedzę o Janie Pawle tym, którzy go nie pamiętają. Zaś ci, którzy przeżyli jego pontytfikat - aby o nim nie zapomnieli. Muzeum będzie poświęcone pontyfikatowi Karola Wojtyły.

- Mamy już muzeum archidiecezjalne, w którym jest ekspozycja dotycząca krakowskiego okresu życia papieża. A w muzeum w Wadowicach - czasów jego młodości. My zajmiemy się stricte pontyfikatem - mówi Sionko.

Na razie nie wiadomo, co dokładnie znajdzie się w muzeum w Łagiewnikach, bo ekspozycja jest w trakcie przygotowania. Ksiądz Kabziński zdradził jednak, że wśród eksponatów będą... samochody papieskie. Kiedy muzeum już powstanie, będzie to zaledwie połowa wszystkiego, co jest planowane. Mają bowiem powstać jeszcze: dom pielgrzyma, centrum konferencyjne dla 1000 osób i centrum rehabilitacyjne. Nie wiadomo jednak kiedy to się stanie.

- To chyba tylko błogosławiony Jan Paweł wie - śmieje się ks. Kabziński - Wszystko zależy do finansów. Budowa centrum niemal w całości finansowana jest z ofiar fundatorów i wiernych.


CO POWSTANIE (I JUŻ POWSTAŁO) W ŁAGIEWNIKACH:

- Sanktuarium bł. Jana Pawła. Podziemia kościoła są już w pełni gotowe, kościół główny będzie oddany do użytku w najbliższą niedzielę. Na razie tylko na potrzeby mszy i nabożeństw. Na ukończenie wszystkich prac będzie trzeba poczekać do połowy przyszłego roku

- Centrum wolontariatu. Budynek tuż obok bazyliki, w którym szkoleni są młodzi ludzie pomagający innym.

- Instytut Jana Pawła. Bliźniaczy budynek po drugiej stronie kościoła, w którym będzie prowadzona działalność naukowa dotycząca życia i pontyfikatu Karola Wojtyły. Na razie będzie tam tymczasowe muzeum z pamiątkami po papieżu.

- Muzeum. Trwają tam prace budowlane. Stan surowy zamknięty ma być gotowy w marcu przyszłego roku. Potem ruszą prace przy wyposażeniu gmachu. Termin nie jest znany, bo wszystko zależy od finansów.

- Dom pielgrzyma, centrum konferencyjne dla 1000 osób i centrum rehabilitacyjne. Prace budowlane jeszcze nie ruszyły. Na razie brakuje na to pieniędzy. ma powstać najwcześniej za kilka lat.


( Maciej Skowronek /dw)


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię