O randze tej twórczości świadczy fakt, że w polskich oraz zagranicznych muzeach znajduje się około 200 jego prac. Artysta malarz, rysownik, rzeźbiarz, grafik, współzałożyciel grupy WPROST (1966-1986), która została uhonorowana nagrodą krytyki artystycznej im. C. K. Norwida (1967), profesor zwyczajny, wieloletni pedagog krakowskiej ASP i wychowawca wielu pokoleń młodzieży, prezentował w sztuce postawę krytycznego zaangażowania w rzeczywistość społeczno-polityczną kraju.
Wystawa zat. "Zbylut Grzywacz. Było nie było" gromadzi około 70 dzieł Artysty z lat 1965-2004, reprezentujących legendarne już cykle: Wizerunki, Orantki, Śląsk, Marzec [68], Człowiek bez jakości, Lalki, Wołowy, Wiosna’82, Przyjdź precz, Głowy, Pocałunki, Erotyki, Metafizyka i mięso; wszystkie, z wyjątkiem jednego z kolekcji Jacka Waltosia, pochodzą z pracowni artysty. Po monumentalnej pierwszej pośmiertnej retrospektywie w Muzeum Narodowym w Krakowie przed piętnastu laty, ekspozycja ożywi pamięć o osobie Zbyluta Grzywacza, prezentując jego mistrzowskie dzieła, których siła przekazu i oryginalność artystyczna nie słabnie pomimo upływu czasu. Nowe pokolenia widzów, choć nie znają świata, w którym dzieła te powstały, poddają się ich mocy. I kolejne pokolenia młodych adeptów sztuki, studentów artystycznych uczelni biorą lekcję od charyzmatycznego nauczyciela i popularyzatora sztuki oraz nauki.
W sobotę, 23 listopada o godz. 12.00, w sali konferencyjnej „Pod Kruki” w Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się otwarte spotkanie panelowe poświęcone m.in. pytaniu o aktualność twórczości Zbyluta Grzywacza dzisiaj, z udziałem przyjaciół artysty oraz badaczy Jego twórczości, zorganizowane wraz z Oddziałem Krakowskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
W spotkaniu udział wezmą: Anna Baranowa, Joanna Boniecka, Adam Brincken, Kinga Nowak, Paweł Taranczewski, Jacek Waltoś i Joanna Warchoł.
W 85-rocznicę urodzin i 20-rocznicę śmierci krakowskiego artysty postawimy pytania o charakter i znaczenie jego twórczości, a także jej aktualność dzisiaj. Wprowadzeniem do dyskusji będzie pokaz dwóch krótkich filmów: etiuda zatytułowana Profesor w reż. Marii Gacek, uczennicy Zbyluta Grzywacza, artystki z Nowego Jorku (2008) oraz Światy Zbyluta (2009) – work in progress w reżyserii Joanny Helander i Bo Perssona, którzy również zapowiedzieli swoją obecność. Filmowcy podjęli próbę sportretowania jednego z członków legendarnej grupy Wprost w kontekście wybitnego pokolenia intelektualistów, malarzy i poetów, tworzących w opozycji do PRL-owskiej władzy.
Wystawa czynna do końca listopada.