- Najważniejszą zmianą jest wykluczenie możliwości arbitralnego odrzucania projektów przez urzędników, jak to miało miejsce ostatnio. Dziś jeśli projekt będzie spełniał wymogi regulaminu, będzie oddany pod głosowanie - mówi Radiu Kraków radny Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości.

Jak dodaje Aleksander Miszalski z Platformy Obywatelskiej, ważniejszą zmianą jest zwiększenie budżetu do 10 milionów złotych. Ponadto dzielnice będą mogły same ocenić, jaką kwotę z własnych środków chcą przeznaczyć na swój budżet dzielnicowy.

"Wprowadzamy też kwoty minimalne i maksymalne zadań, żeby idea budżetu nie była wypaczana przez konkretne grupy interesu, które zwyczajnie zdominują resztę pomysłów. Maksymalnie 40% budżetu na jedno zadanie" - wyjaśnia Radiu Kraków Miszalski.

Składanie wniosków zostanie poprzedzone spotkaniami konsultacyjnymi dla mieszkańców poszczególnych dzielnic. Powołanie zostanie też Rada Budżetu Obywatelskiego, do której będzie można zgłosić się z ewentualnymi pytaniami. "Chodzi o wyeliminowanie możliwych błędów w kartach" - tłumaczy Drewnicki.

Głosowanie planowane jest na czerwiec.

 

(Jacek Bańka/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: