Tak powstaje nowohucki odcinek trasy S7. Fot. mat. prasowe GDDKiA
Wybetonowaliśmy fundamenty przyszłych wiaduktów, które tam powstają: tramwajowego i drogowe. Te prace są skończone. Możemy więc otworzyć pas ruchu, którym do tej pory jechały tylko autobusy MPK. Teraz pojadą tam też samochody. Ruszamy z pracami dalszych etapów
– mówi Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Na S7 powstaje najdłuższa estakada w Polsce budowana specjalną metodą
W ramach budowy drogi ekspresowej S7 w krakowskiej Nowej Hucie trwa nasuwanie pierwszych segmentów estakady będącej częścią tej trasy. Obiekt mierzący 1589 m długości i 20 m wysokości będzie najdłuższą tego typu budowlą w Polsce. Połączy okolice ul. Łowińskiego i Morcinka.
Estakada w Nowej Hucie stanowi część budowanego odcinka S7 Widoma – Kraków Nowa Huta. Jest on ostatnim fragmentem trasy ekspresowej brakującym do połączenia Warszawy i Krakowa.
Inwestycja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, tzw. odcinek pozamiejski, to w większości dwupasmowa droga ekspresowa łącząca Widomą z węzłem Mistrzejowice w Nowej Hucie. Od węzła Raciborowice trasa będzie miała trzy pasy. Budowa tego odcinka jest zaawansowana w 81 proc. „Całość ma ponad 13 km i planujemy udostępnić ją do ruchu pod koniec tego roku i połączyć tymczasowym zjazdem z S52 Północną Obwodnicą Krakowa” - zapowiedział przedstawiciel GDDKiA.
Od węzła Mistrzejowice S7 prowadzi odcinek tzw. miejski, przebiegający przez silnie zurbanizowany teren Nowej Huty, omijając po zachodniej stronie kombinat metalurgiczny. Na 5-kilometrowej części trasy powstają dwa węzły – Mistrzejowice i Grębałów.
Jest to skomplikowany pod względem inżynieryjnym fragment, gdyż droga przechodzi przez instalacje wodne, gazowe, teletechniczne, kanalizacyjne i ciepłownicze, a także sieci energetyczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia. Dodatkowo trasa koliduje z torami kolejowymi (przekracza je budowaną estakadą) i tramwajowymi (nad S7 będą dwa wiadukty dla tramwajów).
Oddanie do użytku tego odcinka planowane jest w połowie 2026 r.