- A
- A
- A
Budowa nowego pasa startowego Kraków Airport niepokoi mieszkańców
Budowa nowego, większego pasa startowego to priorytet dla Kraków Airport. W poniedziałek (19.12) w czasie oficjalnego otwarcia terminalu pasażerskiego na krakowskim lotnisku w Balicach ogłoszono, że ta inwestycja zbliża się wielkimi krokami. Nowy pas, który ma być gotowy w 2021 roku, pozwoli np. na wykonywanie lotów transatlantyckich przez Dreamlinery do m.in. Chicago, Nowego Jorku czy Toronto. Jednak mieszkańcy okolicznych miejscowości nie są zachwyceni tym faktem:W tej chwili powstaje opinia środowiskowa, która da odpowiedź, czy planowana budowa niemal 3-kilometrowego pasa startowego będzie miała negatywny wpływ na środowisko i przede wszystkim na ludzi. Kiedy ta będzie gotowa, mają zacząć się konsultacje społeczne. Jednak sprawa wydaje się być przesądzona, bo na oficjalnym otwarciu terminalu minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk przypomnial, że w można w tej sytuacji skorzystać ze specustawy, która daje władzom Kraków Airport większą możliwość wywłaszczeń, ale też skuteczniejszą wypłatę odszkodowań.
W poniedziałek oficjalnie zakończył się trzeci i ostatni etap rozbudowy i modernizacji terminalu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków Balice. Wykonano modernizację hali odpraw w starym budynku terminalu. Powstało tam kolejnych 18 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, pięć poczekalni odlotowych oraz terminal VIP. Powiększyła się również strefa handlowa lotniska – powstały nowe punkty komercyjne i usługowe.
Jak przypomniał prezes Kraków Airport Radosław Włoszek, przebudowa i rozbudowa terminalu, współfinansowana ze środków unijnych trwała od kwietnia 2013 r. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Astaldi SpA.
W pierwszym etapie, zakończonym jesienią 2015 r., została wybudowana nowa część terminalu, w której znalazły się: sala odbioru bagażu rejestrowanego z trzema karuzelami, strefa ogólnodostępna, gdzie można oczekiwać na przylatujących, wspólny punkt informacji lotniskowej oraz informacji miejskiej. Uruchomiono też scentralizowaną strefę kontroli bezpieczeństwa, gwarantującą większą przepustowość, 11 poczekalni odlotowych (gate) dla kierunków Schengen i Non Schengen, dwie wieże przyrękawowe, strefę komercyjną i salony Business Lounge.
Rok później, w lipcu 2016 roku – tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży – oddano drugi etap inwestycji, który obejmował wybudowanie fragmentu budynku łączącego stary i nowy obiekt oraz przebudowę dawnej hali odbioru bagażu. Powstały tam nowe stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, zlokalizowane bliżej punktów kontroli bezpieczeństwa. Oddany wówczas fragment terminalu to także dodatkowy punkt kontroli bezpieczeństwa, trzy dodatkowe poczekalnie odlotowe oraz kolejna karuzela w hali odbioru bagażu. Poszerzono również ofertę lotniska o kolejne sklepy, punkty gastronomiczne i usługowe, w tym restaurację oraz salon Business Lounge Schengen z widokiem na płytę.
Rozbudowa terminalu była finansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt inwestycji wraz z systemem transportu i kontroli bagażu oraz urządzeniami do kontroli bezpieczeństwa wyniósł 415 mln zł brutto.
Po rozbudowie terminal krakowskiego lotniska jest cztery razy większy niż przed rozbudową i liczy 55 tys m. kw. powierzchni. Posiada trzy wieże przyrękawowe, trzy rękawy, z możliwością zainstalowania dodatkowych dwóch. Dzięki rozbudowie przepustowość portu wzrośnie do 8 mln pasażerów rocznie z wcześniejszych 3,5 mln.
Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W tegorocznym sezonie zimowym lotnisko oferuje 65 połączeń regularnych do 57 portów w 17 krajach i współpracuje z 21 przewoźnikami, zrzeszonymi w trzech największych sojuszach lotniczych na świecie.
W zeszłym roku lotnisko obsłużyło rekordową liczbę ponad 4,221 mln podróżnych, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Plany na ten rok zakładają przyjęcie ok. 4,9 mln pasażerów.
Grzegorz Krzywak/PAP/jgk
Komentarze (0)
Najnowsze
-
13:43
Uwaga na marznące deszcze i gęste mgły!
-
11:35
Góralska pasterka pod gołym niebem
-
10:39
Są zarzuty w związku ze strzelaniną przy ul. Dietla
-
10:08
U tarnowskich bernardynów można już oglądać żywą szopkę [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
10:05
Dzisiaj łóżek nie ścielimy, czyli święta z Góralami Pienińskimi
-
08:19
"Mistrz krawiectwa" - reportaż Ewy Szkurłat
-
15:02
Tarnowskie maszkarony ogrzane na czas zimowy
-
14:39
Samotni, bezdomni i potrzebujący spotkali się na wspólnej Wigilii
-
14:01
Świąteczne potrawy mogą być groźne dla zwierząt
-
13:52
Światło, anioły i miłość do Krakowa – rozmowa z Łucją Kłańską-Kanarek
-
13:37
Światło, anioły i miłość do Krakowa – rozmowa z Łucją Kłańską-Kanarek
-
12:37
Jak co roku w Wigilię. Kwiaciarki z Rynku złożyły kwiaty pod pomnikiem A. Mickiewicza
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze